Melyek a barátcserje esetleges mellékhatásai?
1. Kiütések:
Ez nem csak a barátcserje mellékhatása lehet. Valójában sok bogyóféle tartalmaz olyan vegyületeket, amelyekre néhányan allergiásak lehetnek. Ha allergiás a barátcserjére, akkor erős kiütéseket kaphat tőle. Ilyenkor azonnal hagyjon fel a barátcserje fogyasztásával, és menjen orvoshoz, aki majd felírja a megfelelő gyógyszert és hisztamint, amelytől elmúlnak a kiütései.
2. Pattanások:
Ha a bőre már pattanásos, és enyhén allergiás a barátcserjére, a gyógynövény fogyasztása szörnyű következményekkel járhat. A barátcserje elég nagy hatással van a hormonokra, ezért a higiénia hiányán túl elősegíti a méreganyagok felgyűlését a májban és azokat a hormonális változásokat, amelyek a pattanások kialakulásához vezetnek.
3. Fejfájás:
Ez általános probléma azoknál, akik a barátcserjét gyógyászati célokból szedik. A gyógynövény fejfájást okoz, illetve még a migrént is súlyosbítja, ha túl sokat fogyaszt a növényből.
4. Gyomorpanaszok:
Ha gyomorproblémái vannak, tanácsos felhagynia a barátcserje fogyasztásával, amíg teljesen meg nem gyógyul. A barátcserje ugyanis ronthat a helyzeten.
5. Hányinger:
Habár a barátcserje fogyasztása nem feltétlenül jár gyomorproblémák kialakulásával, attól még érezhet hányingert. Ha minden alkalommal hányingere lesz, mikor a növényből eszik, akkor a legjobb, ha felhagy a barátcserje fogyasztásával, és valami más gyógynövényre vált.
6. Hízás:
A barátcserje befolyásolja a szervezetben található hormonokat. Ezek közül néhány hormon közvetlen szerepet játszik a zsírlerakódásban. Mivel a barátcserje hatással van ezekre a hormonokra, a hízás valamilyen szinten elkerülhetetlen. Ezért a legjobb a barátcserjét csupán egy hétig fogyasztani, és ha felpuffad vagy hízni kezd, akkor válasszon inkább egy másik gyógynövényt.
7. Alvási problémák:
Habár a barátcserje nem okoz igazából álmatlanságot, könnyen megzavarhatja az alvási ciklust. A gyógynövény ugyanis olyan hormonokat befolyásol, amelyek azért felelősek, hogy az agy mély álomba merülhessen. Ha képtelen késő éjszakáig aludni, akkor hagyja abba a növény fogyasztását.
8. Szédülés:
Egy másik rendkívül kellemetlen mellékhatása a barátcserjének a szédülés, ezért jobb leállni a növény fogyasztásával, ha ezt a tünetet észleli magán.
9. Hormon problémák:
Mint már fentebb említettük, a barátcserje hatással van a hormonokra is. Ezért azoknak a nőknek, akiknek erős PMS tüneteik vannak, illetve a várandós és szoptatós anyáknak tanácsos távol maradniuk a barátcserjétől. Ha gyógyászati okok miatt van szüksége erre a növényre, kérje meg az orvosát, hogy ajánljon egy olyan megfelelő alternatív gyógyszert vagy gyógynövényt, amely nem szórakozik a hormonokkal.
10. Nem szedhető bizonyos gyógyszerekkel:
Azok, akik Parkinson-kórra szednek gyógyszert, egyáltalán ne fogyasszanak barátcserjét, mivel a növény befolyásolja az agyban lévő vegyületeket, amelyek miatt a Parkinsonos beteg állapota rosszabbodhat. A barátcserje ezen kívül az anti-pszichotikumokkal együtt is komolya problémákat okozhat.
Ezek a mellékhatások lehetnek enyhébbek és súlyosabbak is, ezért mielőtt fogyasztani kezdené, a legjobb, ha kikéri az orvosa véleményét.