Mi az a tojásallergia?
Ki lesz tojásallergiás?
Bárkinél kialakulhat a tojásallergia, ám bizonyos csecsemők és gyermekek körében nagyobb az allergia kialakulásának az esélye. Vegye figyelembe az alábbi tényezőket:
Bőrproblémák: A bizonyos bőrbetegségektől, főképp az ekcémától szenvedő gyermekek körében nagyobb az ételallergák kialakulásának esélye.
Genetika: Ha a szülő (vagy szülők) ételallergiától szenved(nek), vagy bármilyen egyéb allergiától szenved(nek), legyen az akár szezonális, a gyermek nagyobb eséllyel lesz ételallergiás.
Életkor: A tojásallergia leginkább a gyermekeket érinti. Az Amerikai Asztma, Allergia, és Immunológiai Iskola (ACAAI) felmérései szerint a tojásallergiás gyermekek közel 70%-a 16 éves korára kinövi a betegséget.
A tojásallergia az Ételallergia kutató és oktató szervezet (FARE) szerint az egyik leggyakoribb, gyermekeket is érintő ételallergia. A tojásallergia akkor jelentkezik, amikor az immunrendszer a tojásban található ártalmatlan fehérjéket kártékonynak hiszi és ellentámadást indít. Az immunrendszer ekkor hisztamint és egyéb anyagokat bocsát ki, amelyek a tojás fehérjére reagálnak. A hisztamin ilyen jellegű támadása problémás allergia tüneteket okozhat.
Sárgája vagy fehérje?
A tojásallergiától szenvedők általában a tojásfehérjében található albumen nevű fehérjére érzékenyek. Azonban az allergiát okozó fehérje a tojássárgájában is megtalálható. Az orvosok általában azt javasolják a tojásallergiás betegeknek, hogy teljesen zárják ki étrendjükből a tojást, hiszen sárgája és fehérje teljes mértékű elválasztása szinte lehetetlen.
Enyhe tünetek
Az allergiás reakciók mindenkinél máshogy jelentkeznek, és közepestől súlyosig fokozódhatnak. A tünetek a tojás elfogyasztása után pár percen belül jelentkezhetnek. A legtöbb tojásallergiás tünet a bőrrel kapcsolatos, az első tünetek között a kiütések jelentkeznek. Ezek a vörös, duzzadt foltok az arcon és a száj körül jelennek meg. Az egyéb tünetek közül az alábbiak jellemzőek:
orrdugulás vagy orrgyulladás;
asztmás tünetek, mint a köhögés és a mellkasi szorító érzés;
emésztőrendszeri gondok, mint a hányinger, hasi görcsök, és néhány esetben hányás.
Súlyos reakciók
Bár nagyon ritka, de előfordulhat életveszélyes allergiás reakció is, amelyet anafilaxisnak neveznek. Ez a reakció egyszerre több módon hat szervezetére, az alábbi veszélyes tüneteket okozva:
gyors vérnyomáscsökkenés;
a torok összeszűkülése, légzési nehézségeket okozva;
a nyelv és az ajkak megdagadása;
szédülés;
eszméletvesztés.
Az anafilaxist azonnal kezelni kell egy adag epinefrin (adrenalin) injekcióval, amely ellensúlyozza az allergiás reakciót. Az epinefrin gyorsan megnöveli a vérnyomást, stimulálja a szív működését, javítja a légzést, és csökkenti a duzzadást.
A tojás és társai
A tojásallergiás reakció megelőzésének egyetlen módja az étel teljes mértékű kerülése. Olvassa el minden étel és ital összetevőinek listáját, és bizonyosodjon meg arról, hogy nem tartalmaz tojást vagy tojásfehérjét. A gyártók néha más néven tüntetik fel termékeikben a felhasznált tojás fehérjét, ezért kerülje azokat a termékeket, amelyek az alábbi összetevőket tartalmazzák:
vitellin;
simplesse;
lysozyme;
livetin;
lecitin;
globulin;
albumin vagy albumen;
valamint olyan összetevők, amelyek “ovo” vagy “ova” kezdetűek, amelyek a latin ovum szóból származnak, melynek jelentése tojás.
A tojás váratlan forrásai
A tojás fehérje sokféle ételben és italban megtalálható, gyakran olyanokban, amire nem számít. A sütemények mellett a tojás az alábbi ételekben és italokban található meg:
ünnepi italok, mint az eggnog;
salátaöntetek;
pudding;
tésztafélék;
fasírt és húsgolyó;
majonéz;
pillecukor;
sütemény máz.
Ha nem biztos abban, egy termék tartalmaz-e tojást vagy tojás fehérjét, keresse fel a termék gyártóját.
Az allergiás reakciók kezelése
Ha ön vagy gyermeke tojásallergiás, egy allergológussal együttműködve dolgozzák ki a legmegfelelőbb módszert a betegség kezelésére. A szervezet tojásallergiás reakcióját éppen ugyanúgy kell kezelni, mint bármilyen más ételallergiát.
Enyhe tünetek esetében orvosa a legtöbb esetben gyógyszeres kezelést, például antihisztaminok szedését javasolja, amely segíti a kellemetlen tünetek csökkentését. Az anafilaxis kezelésére azonnali epinefrin injekció szükséges, amely ellensúlyozza az életveszélyes reakciót.