A szója a hüvelyes növények egyik tagja, amely csoportba a vesebab, a borsó, a lencse, és a mogyoró is tartoznak.
A szója allergia során szervezete immunrendszere a szójában található ártalmatlan fehérjéket hibásan támadóként érzékeli és ezért antitesteket kezd el termelni ellenük. A szója következő fogyasztása során immnrendszere hisztamint szbadít fel szervezete védelme érdekében, amely az allergiás reakció tüneteit okozza.
A szójababot az Egyesült Államokban főképp feldolgozott ételek összetevőjeként találhatja meg, főképp az edamameban és a tofuban, de olyan ételekben is szerepel, mint a Worchestershire szósz, a természetes és mesterséges ízfokozók, a növényi levesalapok és keményítők, valamint a legtöbb ázsiai eredetű étel. Néhány müzli és mogyoróvaj szintén tartalmaz szóját. Emiatt a szója az egyik legnehezebben elkerülhető összetevő ha azt allergiája miatt nem fogyaszthatja.
A szója a tehéntejjell, tojással, mogyoróval, olajos magvakkal, gabonával, halakkal, és rákfélékkel közösen alkotja annak a nyolc allergénnek a csoportját, amelyek az ételallergiák 90%-áért felelősek. A szója azon ételallergiák közé tartozik, amely nagyon fiatalon alakul ki, és három éves korra akár el is múlhat.
Gyógymód
A szója allergia egyetlen kezelési módja az allergén kerülése. Ha ettől az allergiától szenved, szokásává fog válni a termékek összetevői listájának elolvasása és a szója tartalmú termékek elkerülése. Emellett akkor is tudja meg az ételek összetevőit, ha étterembe megy.
Vizsgálat
Különféle tesztek léteznek a szója, és egyéb ételallergiák felfedezésére, amelyek közül az alábbiak a leggyakoribbak:
Bőrteszt:
Egy cseppet helyeznek a sejtett allergénből bőrére és egy tűvel átszúrnak a kivonaton és beleszúrnak a bőr felső rétegébe is. Amennyiben allergiás az összetevőre, egy szúnyogcsípéshez hasonló piros folt fog megjelenni a szúrás helyén.
Intradermális bőrteszt:
A fenti bőrteszthez hasonló, ám ilyenkor egy tű segítségével az allergént a bőr alá juttatják. Ez a fenti bőrtesztnél érzékenyebb, pontosabb eredményeket adó teszt, olyankor alkalmazzák, amikor az egyéb tesztek negatívok lettek.
Vérteszt (RAST teszt):
Vértesztet általában egy évesnél fiatalabb csecsemőkön végeznek, akik bőre nem reagál olyan jól a tesztekre mint az idősebb gyermekeké és felnőtteké. A RAST teszt során a vér IgE antitest tartalmának mennyiségét mérik.
Ételteszt:
A legjobb módszer az éltelallergia felfedezésére, amely során a valószínűsített allergénből nagy mennyiséget kell elfogyasztani, miközben egy orvos figyeli és elemzi a tüneteket.
Kizáró étrend:
Ilyenkor a valószínűsített allergént néhány hétig teljesen ki kell zárni az étrendből, majd lassan, fokozatosan elkezdeni fogyasztani, miközben feljegyzi az összes jelentkező tünetet.
Szója allergia csecsemőknél
Az allergia a csecsemők körében általában már három hónapos kor előtt jelentkezik.
Szójalecitin allergia
A szójalecitin egy nem mérgező ételadalék, amelyet a természetes emulgeálószert igénylő ételekhez szoktak hozzáadni. A lecitin segíti a cukor kikristályosodásának elkerülését a csokoládéban, javítja bizonyos ételek eltarthatóságát, és csökkenti a termék sütése közben az olaj fröcskölését. A legtöbb szója allergiától szenvedő a szójalecitint tudja fogyasztani.
Szójatej allergia
A tehéntejre allergiás gyermekek fele a szójára is allergiás. Ha gyermeke bébiételeket eszik, mindenképpen a két hypoallergén termék valamelyikére váltson át. A nagy mértékben hidrolizált bébiételekben a fehérjéket megtörik, így kisebb eséllyel okoznak allergiás reakciót. Az elementális bébiételek pedig a lehető legegyszerűbb felépítésű fehérjéket tartalmazzák, amelyek kis eséllyel váltanak ki reakciót.
Szójafehérje allergia
A szójababok legalább 21-féle fehérjét tartalmaznak, amelyek asztmához hasonló allergiás reakciót okozhatnak. A szójabab a fejlődő magokban is fehérjéket tárol, amelyek szén, nitrogén, és szulfur forrásként funkcionálnak.
Szójaolaj allergia
A szójabab olaj általában nem tartalmaz fehérjéket, ezért azok számára is biztonságos fogyasztása, akik szója allergiától szenvednek.
Szójaszósz allergia
A szója összetevői mellé a szójaszósz gabonát is tartalmaz, amely miatt nehéz meghatározni, melyik összetevő okozza az allergiás reakciót. A szójaszósz ráadásul hisztamint is tartalmaz, amely hisztaminmérgezést okozhat, ez az állapot egy az allergiához hasonló, a száj és a bőr gyulladásával járó reakció. Egy bőrteszttel vagy egyéb vizsgálattal eldönthető, mely összetevő okozza a tüneteket.
Jelek és tünetek
A szója allergia tünetei kis mértékűtől a súlyosig terjedhetnek, az alábbiak jellemzőek:
hasi fájdalom,
hasmenés, hányinger, vagy hányás,
orrfolyás, asztmás légzés, vagy légzési nehézségek,
lázas kihólyagosodás,
láz,
szemgyulladás,
bőrreakciók, mint a kiütések és az ekcéma,
viszketés és duzzadás,
anafilaxiás sokk (a szója esetében ez nagyon ritkán fordul elő).
Csecsemőknél
A csecsemők tünetei között a fentieken kívül a sírás, ingerlékenység, és a szója kerülése fordulhatnak elő.