A becslések szerint 2050-re ez az arány azonban megduplázódhat, ha továbbra is a mai feltételek érvényesülnek. A következő tanácsokkal a hétköznapok során előzhetjük meg a diabétesz kialakulását, és ez által közvetve a korai halálozást is.

1, Együnk több kvercetinben gazdag ételt! 

A kvercetin nevű flavonoid az antioxidánsok csoportjába tartozik, mely elősegíti az alacsonyabb vércukorszintet és javítja az inzulinszintet, két nagyon fontos tényezőt a diabétesz kialakulásának megelőzéséhez. Továbbá hatástalanítja a szabad gyököket, gyulladásgátló hatású, nem beszélve a magas vérnyomás csökkentéséről.
Jó kvercetinforrás az alma, citrusfélék, hagymafélék, petrezselyem, zsálya, zöld tea és a vörösbor. Az olíva olaj, szőlő, feketecseresznye, erdei bogyós gyümölcsök szintén gazdagok kvercetinben és más flavonoidokban is. Ezeket azonban akár táplálék-kiegészítők formájában is magunkhoz vehetjük.

Egyes becslések szerint 2050-re a felnőtt lakosság több mint fele fog cukorbetegségben szenvedni.

2, Fahéj

Napi egy teáskanál fahéj fogyasztása már jelentősen mértékben megelőzheti a diabétesz kifejlődését, hiszen olyan vércukorszint-stabilizáló összetevőket tartalmaz, melyek nemcsak a glükóz anyagcseréjét növelik jelentősen, hanem az inzulinhoz hasonló szerepet végeznek a testben. A fahéj lassítja az emésztés gyorsaságát, így megelőzve a vércukorszint hirtelen emelkedését, mely a cukorban és egyszerű szénhidrátokban gazdag étkezés velejárója.

A boltokban legtöbbször megtalálható fahéj a „cassia”-családból ered, mely nem a leginkább gyógyító fajta. Az „igazi” fahéj a Ceylon-családból származik, és bár nem annyira ízes és nehezebb beszerezni, sokkal kevesebb kumarint tartalmaz – mely vérzékenységet okoz –, illetve nagyobb a tápanyagtartalma is. Mindenesetre, az összes főbbi fahéjfajta rendelkezik olyan tulajdonságokkal, melyek megelőzik a diabétesz kialakulását. Akik azonban kumarin típusú véralvadás gátló gyógyszereket szednek (Syncumar, Marfarin), azoknak fogyasztása nem ajánlott. 

3, Együnk több brokkolit és keresztes virágú zöldséget! 

A szulforafán nevű rákellenes összetevőjéről elhíresült brokkoli a keresztes virágú zöldségekkel együtt fontos részét kell, hogy képezze az antidiabetikus étrendnek, hiszen megakadályozza a vérerek sejtjeinek károsodását. A brokkoliban megtalálható C-vitamin, króm, rost, béta-karotin és sok más tápanyag felveszi a harcot a szabadgyökökkel, a magas vércukorral, az alacsony sűrűségű lipoproteinek magas szintjével – így az LDL és a HDL-koleszterinnel.

4, Mozogjunk többet és iktassuk ki a gyorsételeket étrendünkből! 

Csupán a rendszeres testmozgással és a helyes étrenddel rengeteget tehetünk a cukorbetegség megelőzéséért, hiszen az elhízás és a rossz fizikai kondíció alapfeltétele a betegség kialakulásának. A legjobb rövidebb, de nagyobb intenzitású edzéssel kezdeni, mely beindítja a vérkeringést és csökkenti az inzulin- és leptinrezisztenciát, majd fokozatosan beiktatni a hosszabb kardio edzéseket.

Ami az étrendet illeti, a legjobb elkerülni a búzát és a gluténtartalmú ételeket. Azok az ételek, melyek magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot, fehér lisztet, hidrogénezett olajokat, mesterséges ízesítőket, tartósítószereket, színezékeket és génmódosított alapanyagokat tartalmaznak, szigorúan kerülendők. 

Maradjunk a teljes kiőrlésű és bio élelmiszereknél, korlátozzuk a gabonatermékek fogyasztását, és vegyünk magunkhoz egészséges zsírokat tartalmazó ételeket, mint például a finomítatlan kókuszolaj, és a fűvel táplált állattól származó vaj és hús.

5, Fogyasszunk  magnéziumot és probiotikumot fermentált termékek formájában (joghurt, kefir, kombucha)! 

A fejlett világ lakosságának kb. 75%-a szenved magnéziumhiányban. Ez az ásványi anyag a testben több mint 300 biokémiai reakciót katalizál. A csontoknak, sejteknek, szerveknek és szöveteknek is szükségük van magnéziumra a megfelelő működéshez. Az elegendő mennyiségű magnézium nélkül az immunrendszer, a csontváz, a szív- és a vérkeringés is veszélyben van. Megfelelő mennyiségű magnézium szedésével megelőzhető a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri megbetegedések, és a diabétesz.

Hasonló módon a probiotikus baktériumok, melyek a bélrendszert népesítik be és az immunrendszer működéséért felelősek, létfontosságúak a diabétesz kialakulásának elkerülésében, vagy kezelésében.

Egy idén végzett kutatásban pusztán a bélflóra mikrobiotikus egyensúlyának a megváltoztatásával a diabétesz veszélyét csökkenteni lehetet , elhízott páciensek megromlott anyagcseréjét vissza tudták fordítani a helyes működés irányába. 

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!