Nagyon fontos, hogy egészségesen tartsuk a beleinket, ennek a kulcsa pedig a jó emésztés. Manapság, ebben a zaklatott tempójú világban hajlamosak vagyunk elfelejteni, mennyire fontos az egészséges étkezés, ez pedig gyakran megviseli a szervezetünket. Az emésztés javításának a legjobb módja az, ha olyan ételeket fogyasztunk, amelyek elősegítik azt. Rengeteg ilyen létezik; itt olvashat belőle tízről.

Banán

Ez a sárga gyümölcs tökéletesen szabályozza a belek mozgását. Indiában ez a legkönnyebben beszerezhető gyümölcs. A banán jusson eszünkbe hasmenés esetén, hiszen segít a testnek visszaállítani a megfelelő elektrolit- és a káliumszintet. Rengeteg rostot is tartalmaz, amely a jó emésztés létfontosságú eleme.

Létfontosságú, hogy megértsük az emésztőrendszerünk fontosságát, és megfelelően gondoskodjunk róla. A bélcsatornánkban sokkal több baktérium él, mint ahány sejt alkotja az emberi testet. Sőt, ezen baktériumok genetikai állománya is sokkal hosszabb, mint sejtjeinké. Ez a mikroba közösség a születésünk pillanatától egészen a halálunkig együtt él velünk, egészsége nagymértékben kihat testünk egészségére is. Az egészséges emésztés nagyban hozzájárul az általános egészségünkhöz – még arra is hatással van, hogy érezzük magunkat. A jól működő emésztés egyenlő a vidám, hosszú élettel.

Zab

Mindenki tudja a zabról, hogy tele van oldható rosttal, de ez nem minden! Sok szelén, tiamin, E-vitamin is található benne. A zabban lévő oldható rostok segítenek az emésztés és a kiválasztás folyamatában. Zabot ráadásul szinte minden boltban kaphatunk, emellett nem csak finom, de könnyű is elkészíteni – 2-3 perc alatt megfő!

Gyömbér

Ez a fűszer a tökéletes otthoni gyógymód olyan gyomorbántalmakra, mint a hányás, a felfúvódás, az étvágytalanság vagy a hasmenés, emellett javítja az emésztést is. Az indiaiak imádják: az adrakwaali chai nevű gyömbéres teát minden háztartásban fogyasztják, egész éven át.

Joghurt

A joghurtban lévő probiotikumok hasznos baktériumokat tartalmaznak. Ezek a probiotikumok elősegítik a jó emésztést, erősítik az immunrendszert és javítanak a test általános egészségén amellett, hogy nagyon finomak is. Orvosok szerint a múlt század volt az antibiotikumok korszaka, míg jelen századunk a pre és probiotikumokról fog elhíresülni. 

Cékla

Aki székrekedésben szenved, egyen a céklát! Tele van rosttal, amely segíti az ürülék útját a vékony- és vastagbelekben. A cékla sok káliumot és magnéziumot és szilíciumot tartalmaz, ezek az ásványok pedig rendkívül fontosak az emésztőrendszer nyálkahártyájának és az izomrostok egészségének megtartásában. Ezek felelősek az összehúzódásokért, amelyek a bélmozgásokat okozzák, és segítik az emésztést.

Lenmag

A lenmagban rengeteg oldható és oldhatatlan rost található, amely segít megtisztítani és méregteleníteni a beleket. A lenben lévő olaj az emésztőrendszer síkosításával járul hozzá a szabályos emésztéshez. A lenmag több vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz, amelyek egészséges kiegészítői a mindennapi étrendünknek.

Édesburgonya

Az édesburgonya gazdag rostforrás, könnyen emésztgető és nyugtatja az irritált gyomrot, emellett javítja az emésztést is. Az édesburgonya, ha héjával együtt fogyasztjuk, remek hatással van az emésztőrendszerünkre. Rostot és komplex szénhidrátokat és karotinoidokat tartalmaz, B6- és C-vitaminnal és mangánnal együtt – ezek mind javítják az emésztést. Az édesburgonya gyógyítja a gyulladásos bélproblémákat és más komolyabb betegségeket is.

Avokádó

Ez az ízletes gyümölcs tele van rosttal és egyszeresen telítetlen zsírokkal, emiatt nagyon könnyű megemészteni, még a kisgyerekek számára is. Az avokádó segít egészségesen tartani az emésztőrendszert, a hasnyálmirigyet, az epehólyagot, a májat és az emésztéssel kapcsolatos más szerveinket is.

Alma

Az alma csodákat művel a bélmozgással kapcsolatos problémákkal. Tele van oldható és oldhatatlan rostokkal, és ha a héjával együtt fogyasztjuk, cellulózzal is ellátja a testet. A cellulózrost megnöveli a széklet térfogatát, ezzel enyhülést nyújtva székrekedés ellen és segítve az emésztést.

Teljes kiőrlésű gabona

A teljes kiőrlésű gabonákból készült ételek – a búzakenyér, a zabételek, vagy a barnarizs – remek rostforrások, amelyek segítik az emésztést. A teljes kiőrlésű gabonákban található rost hosszabb időre eltelíti a gyomrot és csökkenti a koleszterint. Építsünk be minél több ilyen ételt a mindennapi étrendünkbe, és tapasztaljuk meg a változást az emésztésünkben! A teljes kiőrlésű gabonából készült kenyerek mindig laposak és soha nem kelnek meg olyan szépen, mint a fehér kenyér (gyakran ezt színezik és adják el teljes kiőrlésű kenyérként!).

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!