A cöliákia (gluténintolerancia) kezelésére étrendjét, életmódját, és sok esetben viselkedését is meg kell változtatnia, ezáltal csökkentheti a betegség tüneteinek súlyosságát. A kezeléshez számolnia kell halolajjal, étrendbeli megkötésekkel, táplálékkiegészítőkkel, joghurttal, szilfával, kamillával, különféle teákkal, gluténmentes étrenddel, és papain kiegészítőkkel.
A gluténintolerancia autoimmun betegség, amely során a vékonybél képtelen megfelelő módon felismerni és megemészteni a glutént, amely a legtöbb gabonából készült ételben megtalálható. A vékonybél enzimjei átalakítják a glutént, amelyre az immunrendszer megfelelő válaszreakciót küld, megpróbálva eltávolítani a szervezetből a betolakodót. Ennek eredménye egy gyulladásos reakció, amely erős fájdalommal, emésztési problémákkal, hányingerrel, hasmenéssel, és egyéb tünetekkel jár.
Ráadásul az arra érzékenyek számára a glutén fogyasztása a bélbolyhokat is károsítja, amelyek a tápanyagok felszívásáért felelősek. Tehát amennyiben a gluténintolerancia során bélbolyhai károsodnak, kevesebb egyéb tápanyagot tud felszívni szervezete, ezzel gyengeség érzetét okozva és még több étel fogyasztására ösztönözve önt. Az elfogyasztott ételek ráadásul szintén tartalmazhatnak glutént, amely tovább súlyosbíthatja a problémát. A megfelelő diagnózis tehát elengedhetetlenül fontos, ezáltal étrendjét és életmódját is meg tudja változtatni mielőtt súlyos károkat okoz szervezetének. A gluténintoleranciát gyakran egyéb betegségekként kezelik, mint a bélhurut, a vastagbélgyulladás, vagy egyéb autoimmun betegségek, amelyek oka a gluténintolerancia nem megfelelő kezelése.
Az egyéb autoimmun betegségekhez hasonló módon, szervezete önmagát támadja meg, amely miatt igen nehéz a betegség kezelése. A gluténintoleranciára nincsen ismert gyógymód, a fájdalmas betegség egyetlen kezelési módja az, ha megváltoztatja étrendjét és csak gluténmentes termékeket fogyaszt. Szerencsére egyre több üzletben és étteremben lehet gluténmentes termékeket és ételeket kapni, a skála pedig egyre szélesebb, ahogy folyamatosan egyre jobban sikerül megérteni a betegség okait és tüneteit. A betegség genetikus, azaz örökletes, azonban a betegek közel 5%-ánál spontán módon alakul ki egy génmutáció, amely megegyezik a betegséget öröklött személyek génmutációjával.
A gluténintolerancia jelei és tünetei
Évről évre egyre több gluténérzékeny beteget diagnosztizálnak, amely tény miatt elengedhetetlenül fontos a betegség diagnózisa, lehetőség szerint a már betegség kialakulása közben. A gluténintolerancia leginkább jellemző tünetei a világos színű, laza széklet, a megmagyarázhatatlan testsúlyvesztés, a kimerültség, a vérszegénység, a hasi fájdalmak, görcsök, és puffadás, hasmenés, szájban kialakuló fekélyek, irritábilis bélszindróma, és hányinger. Emellett a szervezet nem megfelelő tápanyagfelszívó képessége miatt rengeteg vitamin és ásványi anyag hiánybetegsége kialakulhat, amely probléma gyakran a többi, árulkodóbb bélrendszeri tünet nélkül jelentkezik. A cöliákiás bélszindróma különböző erősséggel hat a betegekre, gyakran a beteg glutént fogyaszt és semmi olyan tünete nem jelentkezik, amely azt sugallná, gluténintoleranciától szenved. A kimerültség, gyengeség, étvágytalanság, testsúlyvesztés, és a tápanyaghiány okozta komplikációk mind egy gyengébb formájú cöliákiás betegségre utalhatnak. Legyen figyelmes, figyeljen oda szervezete üzeneteire.
Szerencsére sokféle otthoni gyógymód és apró életmódváltás lehetséges, amelyekkel megakadályozhatja a betegség kialakulását és annak kellemetlen mellékhatásait. A leginkább közkedvelt és hatásos otthoni gyógymódokról alább olvashat.
A gluténintolerancia otthoni gyógymódjai
Gluténmentes étrend.
A gluténintolerancia egyik leginkább kézenfekvő gyógymódja a glutén tartalmú ételek teljes körű kizárása étrendjéből. Azt azonban tudnia kell, hogy glutént nem csak gabonából készült termékekben találhat, hanem több ezer termékben megtalálható tömegnövelő hatása miatt. Megtalálhatja a búzában, árpában, zabban, és a tönkölybúzában is. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb kenyérféle és gabonából készült termék tartalmazza, valamint a húspótló készítmények, a jégkrémek, a ketchup a desszertek és péksütemények, a szójaszósz, és több száz egyéb termék is. Emellett stabilizátorként alkalmazzák a burgonyapüré és hasonló ételek készítésekor.
A glutén elkerülése érdekében tehát mindig olvassa el a termékek összetevő listáját, fedezze fel a kifejezetten gluténmentes termékeket gyártó cégeket, és éttermekben is érdeklődjön a gluténmentes menü iránt. Ez a gluténintolerancia tünetei csökkentésének legegyszerűbb módja, figyeljen oda arra, hogy mit eszik, és olvassa el az ételek összetevőit. A zöldségek, gyümölcsök, húsok és szárnyasok fogyasztása általában biztonságos, minél jobban feldolgozott és természetellenesebb egy termék, annál nagyobb az esélye annak, hogy az összetevők között a glutén is szerepelni fog.
Papain étrend-kiegészítő.
Bizonyos ételek segítik a vékonybél enzimjeinek stimulálását és a glutén felismerését, ezáltal pedig az immunreakció csökkentését. Az erre alkalmas papain étrend-kiegészítőket a legtöbb egészségügyi üzletben megtalálhatja, főképp azok körében közkedvelt, akik nem akarják folyamatosan drasztikusan figyelni gluténbevitelüket egy teljesen szokatlan étrenddel. Azonban az étrend-kiegészítők hatásaira sincsen garancia, lehetséges, hogy szedésük ellenére is szenvedni fog a cöliákia betegség enyhébb tüneteitől.
Halolaj.
A halolajat sokféle egészségügyi probléma kezelésére alkalmazzák, az egyik leginkább hatékony alkalmazási módja a belek belső falának védelme. A halolaj fogyasztásával megelőzheti vékonybele gyulladásos betegségének kialakulását, ezáltal megakadályozhatja a gluténintolerancia fájdalmas fellángolásait abban az esetben, ha véletlenül glutén tartalmú ételt fogyaszt.
Joghurt.
A legtöbb gluténérzékenységben szenvedő beteg hosszú éveken át nem volt tisztában betegségével, amely miatt bélbolyhai nagy eséllyel károsodtak, ezáltal a szervezet tápanyagfelszívó képessége csökkent. A joghurt stimulálja a jótékony hatású baktériumok termelését és segíti az emésztőrendszer gyógyulási folyamatait, tehát amennyiben gluténérzékenységben szenved, fogyasszon bátran joghurtot szervezete egészségének érdekében.
Gyógynövényes kezelések.
A kanadai aranygyökér és az olívalevél kivonata gyakran alkalmazható a gluténérzékenység kezelése során, mivel segítik az immunrendszer válaszreakcióinak rendszeresítését és az immunrendszer védelmét, ezáltal csökkentik a vékonybél autoimmun reakcióit és a cöliákiás betegség súlyosságát is. Emellett a kamilla segíti az emésztőrendszeri gyulladások mértékének csökkentését és a gluténérzékenységgel gyakran együtt járó gyomorproblémák megszüntetését.
Zsurlótea.
A zsurlótea fogyasztása csökkenti az emésztőrendszer és a belső szervek gyulladását, miközben segíti az emésztőrendszer erőnlétének és kitartásának növelését, ezáltal szervezete kevésbé lesz érzékeny a gluténra.
Táplálékkiegészítők.
A gluténérzékenység diagnózisát követően nagy annak az esélye, hogy szervezete enyhén hiánybetegséget szenved bizonyos alapvető tápanyagokban, mivel bélrendszere nem volt képes megfelelően felszívni a beérkező tápanyagokat. Emiatt fontos a különféle táplálékkiegészítők rendszeres szedése, amely segíti szervezete újra feltöltését. Néhány gluténérzékeny beteg éveken át szed bizonyos étrend-kiegészítőket annak érdekében, hogy a kizáró étrendjük során elvesztett vagy hanyagolt tápanyagokat visszajuttassa szervezetébe. Szerencsére manapság egyre egyszerűbb egy kiegyensúlyozott, gluténmentes étrend folytatása anélkül, hogy nagy mennyiségű pénzt kellene elköltenie a különféle termékekre.
A gluténérzékenység nem jelenti a világ végét, csupán meg kell tanulnia jobban odafigyelnie arra, mit eszik.