A leggyakrabban jelentkező problémák között a gyomorégés, a puffadás és szélgörcs, a hasmenés, a székrekedés, a savas reflux, a fekély, a laktózintolerancia, vagy egyéb intolerancia, a vastagbél falának előboltosulása, a gyulladásos bélszindróma (IBD), a cölikáliás gluténérzékenység, és az irritábilis bélszindróma (IBS) sorolhatóak fel.
Míg az emésztési problémák okai többfélék lehetnek, néhány kiváltó okban azonosak, ezek a nem megfelelő étrend, a nem megfelelő higiénia, a testmozgás hiánya, a dehidratáltság, a túlzott mértékű dohányzás, a túlzott mennyiségű alkoholfogyasztás, a stressz, a kevés alvás, és a nem megfelelő tápanyagbevitel.
A sokféle emésztési probléma megszüntetéséhez elengedhetetlenül fontos a megfelelő diagnózis és az ezt követő gyógykezelés. A gyakori emésztési problémákra, mint a gyomorégés, a székrekedés, a hasmenés, vagy a puffadás otthoni gyógymódokat is kipróbálhat. A súlyosabb emésztési problémák kezeléséhez azonban nagy valószínűséggel szakember segítségére lesz szüksége.
Alább találhatja a leghatékonyabb otthoni gyógymódokat az emésztési problémák kezelésére:
1. Gyömbér.
Az emésztés javítása és az emésztési problémák elkerülése érdekében fogyasszon rendszeresen gyömbért. Stimulálja az emésztőnedveket és az emésztéshez szükséges enzimek áramlását is. Hatékonyan előzi meg és csökkenti a hányingert, a hasmenést, a szélgörcsöt, a gyomorégést, a puffadást, és a hasmenést is.
Emellett antibakteriális, vírusölő, és gyulladáscsökkentő hatásainak köszönhetően is segíti az emésztőrendszeri problémák kialakulásának megakadályozását.
- Fogyasszon el naponta 2-3 csészényi gyömbérteát. A tea elkészítéséhez forraljon fel egy teáskanálnyi frissen reszelt gyömbért 1½ csészényi vízben. Hagyja tíz percig finoman forrni, majd szűrje le, és adjon hozzá egy kevés mézet.
- Adjon két teáskanálnyi gyömbér levet és egy teáskanálnyi mézet egy csésze melegvízbe. Naponta egy-két alkalommal fogyassza.
- Emésztése javítása érdekében étkezések után rágcsáljon el egy kis darab friss gyömbért.
2. Probiotikus ételek.
A probiotikus ételek segítik az emésztőrendszer egészségesen tartását, és annak megfelelő működését. A probiotikumok Lactobacillus és Bifidobacteria törzseket tartalmaznak, amely egészséges baktériumok segítik a bélbaktériumok megfelelő egyensúlyának fenntartását. Segítik az emésztőrendszeri problémák gyógyítását és megelőzését is, mint amilyen a hasmenés, a hasi fájdalmak, a hasi puffadás, a szélgörcs, és a gyulladásos bélszindróma.
A gasztoenterológiával foglalkozó Therapeutic Advances in Gastroenterology szaklapban 2010-ben megjelent tanulmány is kiemeli a probiotikumok fontosságát a különféle emésztőrendszeri problémák gyógyításában.
A legjobb probiotkumok közé a görög joghurt, a kefir, a miso, a savanyúkáposzta, a kimchi, a tempeh, a tejsavó, és a kovászos uborka tartoznak. Probiotikum tartalmú étrendkiegészítőket is szedhet, amennyiben orvosa beleegyezik abba.
3. Borsmenta.
A borsmenta segíti az emésztést és megakadályozza az emésztőrendszeri betegségek kialakulását is. Görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatóanyagainak köszönhetően gyógyítja a szélgörcsöt, a puffadást, a hasi és bélgörcsöket, valamint a hányingert és a hányást is megelőzi.
Emellett segíti a felborult emésztőrendszer helyreállítását és felgyorsítja annak gyógyulási folyamatait.
Az emésztőrendszeri és májproblémákkal foglalkozó Digestive and Liver Diseases szaklapban 2007-ben megjelent tanulmány szerint a borsmenta segíti a hasi tünetek elmulasztását, valamint az irritábilis bélszindróma tüneteinek megszüntetését. Emellett a laktózintolerancia és a cöliakáliás gluténérzékenység bizonyos tüneteit is elmulasztja.
- Igyon naponta 1-2 alkalommal borsmenta teát. A tea elkészítéséhez adjon egy teáskanálnyi szárított borsmenta levelet egy csésze forró vízhez. Fedje le és hagyja tíz percig állni, majd szűrje le és fogyassza el.
- Egyen naponta friss mentát, a legegyszerűbb, ha ételeire szórja vagy belekeveri salátáiba.
- Fogyasszon néhány héten át naponta 3-4 alkalommal borsmenta olaj kapszulát.
4. Köménymag.
A köménymag fogyasztása segíti az emésztőrendszer egészségének fenntartását. A gyomorégést, emésztési nehézségeket, és az alacsony gyomorsav szintet is kezelheti vele. Emellett a magok megszabadítják az irritábilis bélszindróma során gyakran jelentkező belső görcsöktől és puffadástól is.
Az alternatív orvoslással foglalkozó Alternative Therapies in Health and Medicine szaklapban 2003-ban megjelent tanulmány szerint a köménymag olajából készített emulzió segíti a kólika intenzitásának csökkentését.
- Emésztése segítése érdekében rágcsáljon el egy teáskanálnyi köménymagot étkezései után.
- A gyomorégés gyógyítására igyon kömény teát, vagy naponta kétszer keverjen el fél teáskanál köményport egy pohár vízben és igya meg. A köménytea elkészítéséhez öt percen át áztasson egy teáskanálnyi összetört köménymagot egy csésze forró vízben.
5. Bűzös husáng (Asafetida).
Az erős szagú fűszernövény remekül kezeli az emésztőrendszeri problémákat, mivel görcsoldó, gyulladáscsökkentő, antioxidáns, és puffadáscsökkentő hatással is rendelkezik.
Hatékonyan gyógyítja a szélgörcsöt, a puffadást, a felkavart gyomrot, a hasi fájdalmakat, és az ételmérgezést is. Emellett a kisgyermekek körében hatékonyan gyógyítja a kólikás fájdalmakat.
- Emésztése javítása érdekében keverjen el egy csipet bűzös husángot egy pohárnyi meleg vízben és igya meg étkezései után. A fűszert alkalmazhatja mindennapjai során, főzéskor.
- Amennyiben csecsemője hascsikarástól és puffadástól szenved, masszírozzon hasába, a köldök környékére egy kevés vízzel elkevert bűzös husángot.
6. Almaecet.
Emésztőrendszere egészségéért rengeteget tehet almaecettel, mivel az almaecet, bár savas tulajdonságú, szervezetére lúgosító hatással van.
Ezáltal segíti emésztése javítását és az emésztőrendszeri problémák orvoslását, mint a gyomorégés, a szélgörcs, a puffadás, és a gyomorfájdalmak.
Emellett pektint is tartalmaz, amely vízben oldódó rost rendszeresíti a bélmozgásokat.
1. Adjon egy evőkanálnyi nyers, szűretlen almaecetet egy pohár meleg vízhez.
2. Keverjen bele egy kevés nyers mézet.
3. Emésztőrendszere egészségének fenntartása érdekében fogyassza naponta 2-3 alkalommal.
7. Útifűmaghéj (Psyllium husk).
Az útifűmagéj fogyasztása emésztőrendszere egészségét és az emésztés rendszeresítését is segíti. A természetes hashajtó vízben nem oldódó élelmi rostot tartalmaz, amely megkönnyíti a bélmozgást. Emellett a székrekedést és a szélgörcsöket is gyógyítja.
1. Alaposan keverjen el ½ teáskanálnyi útifűmaghéjat egy pohár meleg tejben vagy vízben.
2. Lefekvés előtt igya meg.
3. Naponta ismételje a megfelelő bélmozgás érdekében.
8. Aloe vera.
Az aloe vera hatékony hashajtó szer, amely segíti az emésztőrendszer megfelelő működésének fenntartását. Poliszacharid tartalmának köszönhetően gyógyítja a különféle emésztőrendszeri problémákat, köztük a gyomorfekélyt is.
Emellett gyulladáscsökkentő, vírusölő, antibakteriális és gombaellenes hatásai csökkentik a bélrendszer irritációját és megszüntetik annak gyulladását.
1. Adjon két evőkanál aloe vera gélt egy pohár vízhez vagy narancsláhez.
2. Turmixgépben alaposan keverje össze.
3. Reggelente, éhgyomorra fogyassza.