Az emésztési zavar és a gyomorrontás a gyomorsav nem megfelelő kiválasztása, vagy a hasnyálmirigy enyhe gyulladása  miatt alakulhat ki, általában fűszeres vagy zsíros ételek fogyasztása, vagy túlevés után.  A legfőbb tünetei a felfúvódás, a bélgáz, a gyomorégés és a hányás. Ezt a problémát könnyedén orvosolhatjuk egy-két otthon is megtalálható hozzávaló segítségével. 

A 10 leghatékonyabb otthoni módszer emésztési zavar kezelésére:

1, Almaecet

Ha a gyomorrontás első észlelésekor megiszunk egy pohár vizet, máris jobban érezzük magunkat. A víz felhígítja a gyomorsavakat, így enyhülést nyújt a gyomorégésre és a has puffadásra. A koplalás a legfontosabb, ami minden esetben a gyógyulás alapja, de mellette van néhány hasznos praktika is, amiből párat most bemutatunk.

Az almaecet antibiotikus hatóanyagai miatt gyakran alkalmazzák emésztési problémák kezelésére.

•    Kortyolgassunk vízzel kevert almaecetet naponta többször!
•    Keverjünk össze egy evőkanál almaecetet egy teáskanál mézzel egy pohár vízben! Igyunk belőle napi 2-3 alkalommal a gyors megkönnyebbülésért!
 
2, Édeskömény

A fűszeres vagy nehéz ételek okozta gyomorrontásra az egyik legjobb gyógyír az édeskömény: a magja tartalmaz egy olajat, amely csillapítja a hányingert és szabályozza a felfúvódást.

•    Rágcsáljunk el egy kanál édesköménymagot, hogy csökkentsük a tüneteket!
•    Készíthetünk édesköményteát is: adjunk két teáskanál tört édesköménymagot egy csésze forró vízhez!
•    Pörköljünk, őröljünk meg majd szitáljunk át néhány magot! Fogyasszunk ebből a porból fél teáskanállal, némi vízzel! Ismételjük napi kétszer!
 
3, Gyömbér

A gyömbér stimulálja az emésztőnedveket és az enzimek termelődését, amelyek segítenek az ételek emésztésében. Ez a növény különösen hatékony túlevés okozta emésztési zavar kezelésében.

•    Keverjünk össze alaposan két teáskanál gyömbérlevet, egy teáskanál citromlevet és egy-egy csipet konyhasót és fekete sót! Fogyasszuk vízzel, ízlés szerint!
•    Szórjunk sót néhány szelet friss gyömbérre, és rágjuk meg alaposan!
•    Készíthetünk házi gyömbérteát is a has puffadás, bélgörcsök, bélgáz és gyomorfájdalom ellen. Adjunk fél teáskanál őrölt gyömbért egy csésze forró vízhez, és hagyjuk állni 2-3 percig!
•    Használjunk gyömbért fűszerként is a főtt ételeinkhez; ezzel is segíthetünk az emésztési zavarokon!
 
4, Szódabikarbóna

Az emésztési zavar gyakran alakul ki a gyomorsavak túl magas szintje miatt. A szódabikarbóna antacid vegyület, ezért hatásosan gyógyítja az emésztési zavarokat. Keverjünk fél teáskanál szódabikarbónát fél pohár vízbe és igyuk meg! Ez az oldat semlegesíti a gyomorsavakat.

5, Koriander
 
•    Adjunk pörkölt koriandermagokat fél pohár íróhoz és igyuk naponta kétszer!
•    Keverjünk össze pörkölt koriandermagokat őrölt kardamommal, szegfűszeggel és gyömbérrel, és fogyasszuk ezt a krémet!
 
6, Gyógytea

Emésztési zavar enyhítésére igyunk gyógynövényből készített teát nehezebb étkezések után! Még melegen igyuk a gyógyteát! Kipróbálhatjuk a menta-, a málna- vagy a szederteát az azonnali megkönnyebbülésért. A borsmenta és a kamillatea is nyugtatja a gyomrot, főleg túlevés után.

7, Alma

Az emésztési zavar első jelének észlelésekor fontos, hogy elkezdjünk rostban gazdag ételeket, például almát enni. Az alma héja tele van rosttal, ezért azt is együk meg! A rostok segítenek kitisztítani az emésztőrendszert, és pár perc alatt csillapítják a gyomorégést.

8, Grapefruit

A grapefruit héjában olyan vitaminok és tápanyagok vannak, amelyek csillapítanak a gyomor irritációján. A gyümölcs javítja az emésztőnedvek áramlását és ezzel az emésztési folyamatokat is.

•    Reszeljük le egy grapefruit héját és hagyjuk pár órára a napon száradni! (Előtte meg kell győződni róla, hogy bio termékkel van-e dolgunk és a héja nincs vegyszerrel bevonva)
•    Gyomorégés esetén fogyasszunk belőle fél teáskanállal!
 
9, Narancs

A narancsban található természetes savak, különösen a citromsav és az aszkorbinsav segít megnyugtatni a gyomrot. Együnk egy narancsot vagy igyunk frissen facsart narancslevet nagyobb étkezések előtt! Ezzel növeljük a gyomor savtartalmát és az emésztési kapacitást. Narancs helyett ananászt is fogyaszthatunk.

10, Fahéj

A fahéj javítja az emésztési folyamatokat és azonnali enyhülést nyújt a görcsökre és a has puffadásra.

•    Készítsünk teát: adjunk fél teáskanál őrölt fahéjat egy csésze forrásban lévő vízhez és hagyjuk állni pár percig!
•    Fogyasszuk még melegen!

Ezek az otthoni praktikák segítenek csökkenteni az emésztési zavar tüneteit. Ha azonban súlyosbodik a gyomor fájdalma vagy a hányás, forduljunk orvoshoz!

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!