Ételmérgezés esetén a testünk több vizet  és  sót veszít, mint általában, ezért fontos, hogy megfelelően hidratáljuk a testünket és napi legalább 8-10 pohár vizet megigyunk, egy mokkás kanálnyi sót elnyalogassunk és egy teáskanálnyi cukor is hasznos lehet. A magnézium pótlás és a kálium pótlás ilyenkor kívánatos, bár ezek sajnos a hasmenést fokozhatják átmenetileg. Egy mokkáskanálnyi mindkettőből elegendő. A víz segít kimosni a tüneteket okozó méreganyagokat és baktériumokat a szervezetünkből. Víz mellett higított gyümölcslevet és húslevest is fogyaszthatunk, valamint azonnal elkezdhetjük az ételmérgezés kezelését néhány kéznél lévő konyhai hozzávaló segítségével.

A 10 leghatékonyabb otthoni gyógymód ételmérgezés kezelésére:

Gyömbér

A legtöbben életük során legalább egyszer szenvednek ételmérgezéstől. Ezt a problémát az ételben lévő baktériumok vagy az általuk termelt toxinok okozzák. Főbb tünetei a hányinger, hányás, fejfájás, szédülés, hasi görcsök és hasmenés. Az ételmérgezést nem szabad félvállról venni.

A gyömbér szinte minden emésztőrendszeri problémára hatékony gyógyír.

•    Igyunk egy csésze gyömbérteát ebéd vagy vacsora után, hogy megelőzzük a gyomorégést, a hányingert és az ételmérgezés más tüneteit! A tea készítéséhez forraljunk fel egy teáskanál reszelt gyömbért egy csésze vízben pár perc alatt! Cukorral ízesíthetjük.
•    Adjunk pár csepp gyömbérlevet egy teáskanál mézhez és fogyassuk napi több alkalommal a gyulladás és a fájdalom csillapítására!
•    A nyers gyömbér fogyasztása növeli a gyomorsav szintjét a gyomorban, amely gyorsítja az emésztést.
 
Almaecet

A lúgos természetének köszönhetően az almaecet hatékonyan mulasztja el az ételmérgezés tüneteit, és kiirtja a baktériumokat az emésztőrendszerből, ezzel azonnali enyhülést nyújtva.

•    Keverjünk össze két evőkanál almaecetet egy pohár meleg vízben és fogyasszuk bármilyen szilárd étel fogyasztása előtt!
•    Ehelyett ihatunk két evőkanál hígítatlan almaecetet is.
 
Görögszéna és joghurt

A joghurt antibakteriális hatóanyagai leküzdhetik az ételmérgezést okozó baktériumokat. Fogyasszunk egy teáskanál görögszéna magot egy evőkanál joghurttal! A magokat rágás nélkül lenyelhetjük. A görögszéna és a joghurt kombinációja azonnali megkönnyebbülést nyújt a gyomorfájdalmakra és a hányásra.

Citrom

A citrom gyulladáscsökkentő, antivirális és antibakteriális hatóanyagai a gyümölcsben található savakkal összefogva irtja ki az ételmérgezést okozó baktériumokat a szervezetből.

•    Adjunk egy csipet sót egy teáskanál citromléhez, hígítsuk 2-3 dl vízzel és fogyasszuk napi 2-3 alkalommal!
•    A szervezetünk kitisztítása érdekében ihatunk citromleves langyos vizet is.
 
Bazsalikom
 
•    Igyunk naponta többször bazsalikomlevet egy evőkanál mézzel!
•    Adjunk pár csepp bazsalikomolajat egy liter vízhez! Lassan iszogassuk napközben, hogy kiirtsuk a szervezetünkből a gyomorfájást és más problémákat okozó baktériumokat!
•    Adjunk bazsalikomleveleket, kevés tengeri sót és  három evőkanál natúr joghurthoz! Fogyasszuk napi 3-4 alkalommal, amíg a tünetek meg nem szűnnek!
 
Fokhagyma

A fokhagyma antivirális, antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, így elmulasztja a hasmenést és a gyomorfájást, mert elpusztítja a belekben lévő káros mikrobákat.

•    Együnk egy friss gerezd fokhagymát kevés vízzel! Aki szereti a fokhagyma ízét, fokhagymalevet is fogyaszthat (sokan nem bírják ilyenkor fogyasztani, mert hányingert okozhat, akkor soha ne erőltessük!)
•    Ehelyett készíthetünk keveréket fokhagymaolajból és szójaolajból – ezt dörzsöljük a gyomrunkra étkezés után!
 
Banán

A banán gazdag káliumforrás, amely hatékonyan csökkenti az ételmérgezés tüneteit. Ez a gyümölcs nagyon puha, ezért könnyen is emészthető. Már egy banán fogyasztásával visszaállíthatjuk az energiaszintünket. Ehetünk egy érett banánt, vagy készíthetünk belőle finom shake-et – ezt fogyasszuk napi 2-3 alkalommal!

Kömény
 
•    Törjünk össze egy evőkanál köménymagot és nyeljük le, majd igyunk egy pohár vizet!
•    Készíthetünk gyógyteát köményből, sóból és bűzös husángból is, ezt fogyasszuk napi 2-3 alkalommal! Kitisztítja a szervezetet és csökkenti a tüneteket.
 
Gyógynövénytea

A gyógynövényekből készült teák megnyugtatják a felkavarodott gyomrot és hidratálják a testet. A borsmentatea nyugtatja a gyomrot és oldja a görcseit. A fekete nadálytő és a bakszakáll tea a gyomor fertőzésére jó. Hányinger ellen az édesgyökérből vagy a kamillából készült teák a leghatékonyabbak, mert ezek csökkentik a gyulladást és nyugtatják a gyomrot.

Méz

A méz gombaölő és antibakteriális tulajdonságai miatt kiváló gyógyír az emésztési problémákra és az ételmérgezésre. A méz magában, vagy teához adva is fogyasztható. Napi három teáskanál méz csodákat művel a felkavarodott gyomor kezelésében, ráadásul a felesleges gyomorsavat is szabályozza.

Ezek a természetes gyógymódok enyhítik az ételmérgezés tüneteit és azonnali megkönnyebbülést nyújtanak számunkra. Ha azonban a tünetek nem múlnak el, forduljunk orvoshoz!

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!