A vastagbél, az emésztőrendszer egyik része a felelős a víz és só kivonásáért a végtermékből ürítés előtt. Van, hogy a vastagbél nem működik megfelelően, ilyenkor pedig méreganyagok rakódhatnak a bélfalakra. Ez fejfájást, bőrallergiát, gyengeséget, hányást és felfúvódást okozhat.
A vastagbél megtisztításának többféle módja létezik, de a legjobb megoldás mindig a természetes, otthoni kezelés, amelyeket egyszerű kipróbálni. Ráadásul ezek a módszerek, mivel természetesek, nem rendelkeznek mellékhatásokkal.
Ha nem kezeljük időben a problémát, további betegségekhez – szívbetegségekhez, epekőhöz, asztmához, bőrallergiákhoz és májproblémákhoz – vezethet. A vastagbél megtisztításával azonban könnyedén megszabadulhatunk a veszélyes toxinoktól.
A 10 leghatékonyabb otthoni módszer a vastagbél megtisztítására:
1, Almalé
A friss almalé az egyik legjobb módja a vastagbél megtisztításának. Az almalé rendszeres fogyasztása elősegíti a bélmozgást, lebontja a méreganyagokat és javítja a máj és az emésztőrendszer egészségét. Kezdjük a napunkat egy pohár szűretlen almalével, majd fél óra elteltével kísérjük le egy pohár vízzel! Ismételjük ezt naponta többször! Két pohár almalé között fogyaszthatunk szilvalevet is. A frissen készített almalé önmagában is hatékony gyógyír, de ha nem rendelkezünk almával, fogyaszthatunk organikus almalevet is. Ha ezt a módszert választjuk, tanácsos elkerülni a szilárd ételeket.
2, Citromlé
A citrom antioxidáns hatóanyagai és C-vitamin tartalma jót tesz az emésztőrendszernek. Facsarjuk ki egy citrom levét, majd adjunk hozzá egy csipet tengeri sót, egy kis mézet és egy pohár langyos vizet! Keverjük el alaposan, és fogyasszuk reggel, éhgyomorra! Ettől több energiánk lesz, jobb bélmozgásunk, és egészségesebb bőrünk. Nap közben adhatunk két evőkanál friss citromlevet egy pohár almaléhez is – fogyasszuk napi 3-4 alkalommal! Ez segít elvékonyítani a belekben lévő nyálkahártyát.
3, Víz
A belek megtisztításánál az egyik legjobb dolog, amit tehetünk: rengeteg víz fogyasztása. Nagyon fontos, hogy legalább napi 6- 8 pohár vizet igyunk, így a testünk természetes úton kapja meg a méreganyagok kimosásához szükséges folyadékot. A bőséges vízfogyasztás emellett stimulálja a természetes perisztaltikus mozgást, így a vastagbél hamarosan visszaáll a megfelelő működésre. A víz a test hidratálásához is nagyon fontos. Víz mellett ihatunk friss gyümölcs- és zöldségleveket is.
4, Nyers zöldséglevek
A vastagbél megtisztításakor nagyon fontos, hogy egy-két napig kerüljük a feldolgozott és főtt ételeket. A szilárd ételek helyett próbáljunk minél több friss zöldséglevet inni, naponta többször! A zöldséglevekben lévő cukor elősegíti a bélmozgást, a vitaminok, ásványi anyagok, aminosavak és enzimek egészségesen tartják és energiával látják el a testet. Ha tehetjük, ne előre elkészített zöldségleveket igyunk, mert azokban nem találhatók meg a hatékony enzimek, amelyek segítenek a testnek lebontani és eltávolítani a méreganyagokat! Otthon is egyszerűen készíthetünk zöldségleveket egy turmixgép segítségével.
5, Rostos ételek
A rostban gazdag ételek nagymértékű fogyasztása segít megtisztítani a vastagbelet a méreganyagoktól. A rostok megakadályozzák a széklet megkeményedését, valamint javítják a bélmozgást, ezzel segítenek a testnek megszabadulni a toxinoktól. A rostos ételek emellett segítenek megelőzni a bélrendszeri betegségeket. Rengeteg rostot vihetünk az étrendünkbe friss gyümölcsökkel (málna, körte, alma) és zöldségekkel (articsóka, borsó, brokkoli). A gabonapelyhek, csonthéjas gyümölcsök, babok és magok szintén sok rostot tartalmaznak.
6, Joghurt
A friss joghurt rendszeres fogyasztásával egészségesen tarthatjuk a vastagbelet, mert probiotikumokkal és jótékony baktériumokkal látja el a testet, miközben megszabadít a káros baktériumoktól. Emellett sok kalciumot is tartalmaz, ami sokkal jobban hasznosul, mint a tejben lévő kacium. A joghurtot fogyaszthatjuk magában, vagy adhatunk hozzá friss gyümölcsöket: almát, lime-ot, banánt, stb. A joghurt remek orvosság vastagbélfertőzésre, valamint olyan emésztőrendszeri problémákra is segítséget nyújt, mint a felfúvódás, a szabálytalan bélmozgások vagy az emésztési zavar.
7, Lenmag
A lenmagban rengeteg omega-3 zsírsav, antioxidáns és természetes rost található, ráadásul felszívja a vizet, így a vastagbélben megduzzad és segít kiüríteni a méreganyagokat, ahogy áthalad a beleken. Adhatunk őrölt lenmagot gabonapehelyhez, joghurthoz, gyümölcsökhöz és más egészséges ételekhez. A gyorsabb eredmény érdekében adjunk egy evőkanál őrölt lenmagot egy pohár vízhez, és igyuk meg reggeli és lefekvés előtt fél-fél órával! A lenmag megtisztítja a vastagbelet, valamint segít a rák, a szívbetegségek és a cukorbeteg kialakulásának megelőzésében.
8, Tengeri só
Adjunk egy teáskanálnyi tengeri sót egy pohár vízhez, és forraljuk fel! Igyuk melegen vagy hidegen felkelés után, majd pár perccel később feküdjünk le és masszírozzuk a gyomrunkat a belek irányába! Ezzel stimuláljuk a bélmozgást. Mivel ez a módszer hasmenést okozhat, ha ezt választjuk, fontos, hogy sok vizet igyunk nap közben!
9, Aloe vera
Az Aloe vera a méregtelenítő hatásairól ismert, és hashajtóként működik. Nyerjük ki néhány Aloe vera levél levét! Adjuk hozzá egy citrom levét és turmixoljuk össze vele! Két-három órára tegyük a keveréket a hűtőbe, majd fogyasszunk belőle naponta két alkalommal1-2 teáskanálnyit, Az Aloe vera gyógyhatásai nem csak a vastagbél egészségét javítják, de olyan problémák kezelésében is segít, mint a fejfájás, a bőrfertőzések, a hasmenés, a gyomorfájdalom és a székrekedés.
10, Gyömbér
A gyömbér az egyik legkönnyebben beszerezhető hozzávaló, amely segít enyhíteni a felfúvódást és javítja a vastagbél működését, megvédve a méreganyagoktól. A gyömbért bármilyen formában fogyaszthatjuk: összenyomva, felaprítva, vagy lé formájában. Keverjünk mézet és vizet egy teáskanál gyömbérléhez és fogyasszuk napi 2-3 alkalommal! Adhatunk gyömbért gyógyteákhoz is. A napi adag ne haladja meg az 1 g-ot. Terhes nők ne alkalmazzák ezt a módszert!
Ezeket az egyszerű praktikákat bármikor kipróbálhatjuk a vastagbél egészségesen tartásához. Ha a vastagbelünk egészséges, az egész szervezetünk jobban működik.