Az epilepszia a központi idegrendszer kóros működése, amely ismétlődő rohamokat és görcsöket okoz. Az epilepsziás rohamok lehetnek rövidek, de rendkívül hosszúak is. A rohamok az agy abnormális elektromos aktivitásának köszönhetőek. Szakértők egyelőre nem állapították meg mi is okozza az epilepsziát.

Az epilepszia legfőbb tünetei az ismétlődő rohamok, amelyek előjel nélkül következnek be. Ez görcsökhöz és az izmok, a beszéd, a látás és a figyelem fölötti kontroll elvesztéséhez vezetnek. Időnként a személy el is ájulhat, illetve eszméletét vesztheti.

Általában az epilepszia gyermekkorban, vagy hatvan éves kor után kezdődik, de bármely életkorban előfordulhat. Bizonyos tényezők növelik az epilepszia kialakulásának kockázatát, mint például az örökletes faktorok, a fejsérülés, a stroke és egyéb érrendszeri betegségek, az agydaganatok, a demencia, az agyi fertőzéssel, az ólommérgezés, a magzati korban bekövetkező fejlődési rendellenességek és az Alzheimer-kór.

Az epilepsziás rohamok félelmetesek lehetnek, de nem okoznak elmebajt, vagy intellektuális hanyatlást. Ezen felül nem minden epilepsziás tapasztal rohamokat. Általában két, vagy több roham szükséges 24 órán belül ahhoz, hogy valakit epilepsziával diagnosztizáljanak.

Szerencsére a rohamok gyakorisága csökkenthető és kordában tartható gyógyszerekkel, életmódbeli változtatásokkal és gyógynövényekkel.

Az alábbi otthoni természetes gyógymódok nem helyettesítik az orvos által felírt gyógyszereket.

A 10 legjobb természetes otthoni gyógymód:

1.    Kókuszolaj

A kókuszolaj rendkívül hatásosan kezeli az epilepsziát. Az ebben található zsírsavak (közepes láncú trigliceridek) gyógyhatással vannak az agyra. Ezen felül energiával látják el az agysejteket, ezáltal enyhítve az epilepszia tüneteit.

-    Fogyasszon el egy kávéskanál extra szűz kókuszolajat napi háromszor. Ezt az adagot fokozatosan pár evőkanálnyira emelheti.
-    Főzés során is használjon kókusz olajat, illetve salátaöntetek készítésekor is jól jön.

2.    Epsom só

Kutatások kimutatták, hogy az Epsom só csökkenti az epilepsziás rohamok előfordulásának gyakoriságát. Az ebben található magnézium-szulfát megváltoztat egyes fizikai-kémiai sejtkapcsolatokat az agyban, ez pedig a rohamok és görcsök gyakoriságának csökkenéséhez vezet.

-    A tisztított Epsom sót törje finom porrá. Adjon fél kávéskanál őrölt sót egy pohár narancsléhez vagy vízhez és reggelente fogyassza.
-    Relaxáló és nyugtató Epsom sós fürdőt is vehet hetente kétszer-háromszor.

3.    Lime

Az ayurvédikus orvoslásban népszerű a lime az epilepszia kezelésére. A lime serkenti az agyi vérkeringést és segíti a túlzott kalciumszint normalizálását, amely gátolhat egyes agyi funkciókat.
-    Keverjen el két evőkanál lime levet és fél kávéskanál szódabikarbónát egy pohár vízben. Fogyassza ezt naponta, lefekvés előtt.
-    A friss lime levet közvetlenül a fejére is alkalmazhatja, masszírozza a bőrbe pár percen át, majd vegyen fürdőt.

4.    Fokhagyma

A fokhagyma hasznos lehet az epilepszia kezelésében. A fokhagyma antioxidáns, görcsoldó és gyulladáscsökkentő tulajdonságai elpusztítják a káros szabad gyököket és elősegítik az idegrendszer egészséges működését. Ezáltal megelőzhetőek a rohamok és az egyéb epilepsziához kapcsolódó tünetek.

-    Keverjen össze fél csésze tejet fél csésze vízzel. Forralja fel és adjon hozzá 4-5 gerezd összetört fokhagymát majd forralja még amíg a keverék mennyisége felére nem csökken. Szűrje le és fogyassza ezt naponta.
-    Fokhagymás táplálék kiegészítőt is fogyaszthat. Konzultáljon orvosával a megfelelő dózis megállapítása érdekében.

5.    Golgotavirág

A golgotavirág is csökkenti az epilepsziás rohamok előfordulásának gyakoriságát. Egy chrysin nevű vegyületet tartalmaz, amely növeli a gamma-amino-vajsav (GABA) mennyiségét az agyban. Ez a rohamok és a szorongás csökkenéséhez vezet.

-    Fogyasszon el egy-két csésze golgotavirágos gyógyteát. Áztasson be egy kávéskanál szárított golgotavirágot egy csésze forrásban lévő vízbe 10 percre majd szűrje le.
-    A golgotavirág kapszula, tabletta, folyékony kivonat és tinktúra formájában is kapható. Ezt a gyógynövényt csak orvosi javaslatra fogyassza.

Megjegyzés: Kerülje a golgotavirágot amennyiben terhes vagy szoptat. Mindenképp fontos az orvossal való konzultáció a kúra megkezdése előtt, mivel ez a gyógynövény módosíthatja egyes epilepszia gyógyszerek hatását.

6.    Viasztök

Az Ayurvéda szerint a viasztök vagy ash gourd hatásos otthoni gyógymódja az epilepsziának magas tápanyagtartalmának és gyógyító hatásának köszönhetően. Ez a zöldség segít az idegrendszer egészségének megőrzésében és biztosítja az agysejtek zavartalan működését.

-    Fogyasszon napi fél pohár viasztök levet éhgyomorra reggelente. Egy kis cukorral ízesítheti is ezt.
-    Sajtolja ki egy tál összetört viasztök levét. Adjon hozzá egy-két kávéskanál őrölt édesgyökeret, majd jól keverje össze. Napi egyszer fogyassza ezt az oldatot.

7.    Edzés

A rendszeres testmozgás javítja a hangulatot, energiával tölt fel és fitté tesz, amelyek segítségével csökken a rohamok előfordulásának gyakorisága és az epilepszia hatása a személy mindennapi életére. Ezen felül az edzés jó érzést keltő hormonokat is kiválaszt az agyban és serkenti az agy oxigénellátását.

-    Végezzen bemelegítő és nyújtó gyakorlatokat naponta, hogy nyugodtabb legyen.
-    A séta az egyik legegyszerűbb és legbiztonságosabb edzési forma az epilepsziában szenvedők számára. Sétáljon 45 percet legalább hetente négyszer.
-    Az úszás és más vízi sportok is erősen ajánlottak.
-    A kertészkedés és a nyugtató, relaxáló mozgásformák, mint a thai chi is rendkívül hatásosak.

Megjegyzés: Igyon vizet edzés előtt és után, hogy így előzze meg a kiszáradást (dehidratációt). Ha fáradtnak érzi magát, álljon meg és pihenjen.

8.    Jóga

A jóga ősi stressz csökkentő és nyugtató praktika, amely serkenti a relaxációt és számos előnnyel jár az epilepsziában szenvedők számára.

A szabályozott mély légzés, a fizikai pózok és a meditáció kombinációja segít a rohamok kordában tartásában és az epilepszia egyéb tüneteinek enyhítésében. 

A legajánlottabb jógapózok:

-    Balasana (Magzat póz)
-    Nadi Shodhana (Váltott orrlukú légzés)
-    Kapotasana (Galamb póz)
-    Camatkarasana (Vad póz)

Alapvető fontosságú a jóga pózok helyes kivitelezése, forduljon tehát jóga szakértőhöz a pózok elsajátításának érdekében.

9.    Szedje a szükséges vitaminokat

Az egészséges étrend az epilepszia gyógyításának elengedhetetlen feltétele. Bizonyos vitaminok sokat segíthetnek. Az E-vitamin például szabályozza a rohamokat és szorongást okozó idegsejteket.

Az epilepszia a B1-vitamin hiánya miatt is kialakulhat, fogyasszon tehát B1-vitaminban gazdag ételeket, vagy szedjen kiegészítőt az orvossal való konzultáció után.

Hasznos vitaminok az epilepszia kezelésében még a B12-, a B6- és a D-vitamin.
Táplálék kiegészítő szedésének megkezdése előtt mindenképp konzultáljon orvosával.
 
10.    Akupunktúra

A tradicionális kínai orvoslásban az akupunktúra a görcsök és epilepsziás rohamok ismert gyógymódja. Az akupunktúra során finom tűkkel nyomást gyakorolnak a test bizonyos pontjaira.

Annak ellenére, hogy az akupunktúra működési elve nem tisztázott, serkenti az agyműködést és csökkenti az epilepsziás rohamok előfordulásának gyakoriságát az energia (chi) szervezetben való szabad áramlásának lehetővé tételével.
Annak érdekében, hogy valóban hasznos legyen az akupunktúra, mindig forduljon szakemberhez.

További tanácsok

-    Aludjon eleget, ugyanis az alváshiány rohamokat idézhet elő.
-    Amennyiben rendszeresen tapasztal epilepsziás rohamokat, viseljen orvosi riasztó karkötőt. Ez segít majd abban, hogy a környezete megértse mi is a probléma, egy adott roham esetén.
-    Kerülje a stresszes helyzeteket és végezzen stressz csökkentő gyakorlatokat.
-    Igyon naponta fél pohár szőlőlevet.
-    Limitálja a napi alkoholbevitelét és kerülje a dohányzást.
-    Mivel a kalcium és a magnézium hiány is rohamokat idézhet elő, egyen ilyen ásványi anyagokban gazdag ételeket.
-    Vezessen írott naplót rohamairól és rendszeresen konzultáljon orvosával.
-    Kerülje el a „fehér” ételeket, mint a cukor, a fehérliszt, az asztali só és a rizs.
-    Ne fogyasszon mesterséges édesítőket és adalékokat.
-    Ne hagyjon ki étkezést, főleg ne a reggelit.
-    Kövesse a ketogén diétát, akkor is, ha korlátozások betartása nem egyszerű.

Végezetül vegye be az Önnek az orvos által felírt gyógyszereket a megfelelő mennyiségben és a megfelelő időben. Ne hagyja abba a gyógyszerek szedését az orvos beleegyezése nélkül.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!