Pedig egész generációk nőttek fel rajta és énekelték anélkül, hogy tudták volna, miről is dalolnak. Weöres Sándor Csiribiri versecskéjének rendhagyó elemzése következik.
Már az első szó is érdekes, hiszen a régi animisztikus hitvilágból maradt ránk. A sámánok használták bűvöléshez, bájoláshoz, gyógyításhoz.
A pontos értelmét nem tudjuk, de talán a sámán sem tudta.
"Csiribiri csiribiri, zabszalma"
A zab szalmájából köszvény és bénulás ellen készítettek eleink fürdőt, ahogy Szalai Miklós, a halimbai füves ember könyvéből is megtudhatjuk.
„…négy csillag közt alszom ma". A halott ember ágyának a négy sarkánál gyújtottak gyertyát vagy annál, aki nagyon súlyos állapotban volt, hogy éjjel is világítson.
„Csiribiri csiribiri bojtorján
lélek lép a lajtorján”.
A közönséges bojtorján bizony gyógynövény. Van enyhe tumor ellenes hatása is, ezen felül epe, vizelet és hashajtó hatású, lázat csillapító a belőle készített fürdő. Inulin, poliacetilén és polifenol tartalma igen magas.
A "lélek lép a lajtorján” egyértelmű utalás arra, hogy a beteg állapota igen súlyos. Mind a keresztény vallásban, mind az animisztikus hitvilágban a lélek mikor elhagyja a testet (halál) a "felvilágba jut".
"Csiribiri csiribiri szellő-lány
szikrát lobbant lángot hány"
A sámánok gyógyító szertartásaihoz a tűz, mint az őselemek egyike, nélkülözhetetlen volt.
"Csirbiri csiribir fült katlan--
szárnyatlan szállj -
sült kappan."
Magas lázban furcsa, zavaros képzetei lehetnek a betegnek, akár ébren, akár álmában (hallucinációk).
Most kimondja, mert eddig csak szimbolikusan utalt a nagy betegségre:
"Csirbiri csiribiri
lágy paplan -
ágyad forró, lázad van"
" Csiribiri csiribiri
zabszalma -
engem hívj ma álmodba."
A szimbolikus költészet magas iskolája. Súlyos betegségről, azzal való viaskodásról van szó. Ugye,hogy nem óvodásoknak való?