Milyen ételeket fogyasszunk pajzsmirigy alulműködés esetén?

Hal:

Az omega-3 zsírsav olyan zsíros halakban található, mint a vad lazac, a pisztráng, a tonhal vagy a szardínia, amelyek emiatt kiválóan fogyaszthatóak ebédre vagy vacsorára – állítja Virginia Turner, a Tennesse Gyógyászati Központ klinikai táplálkozásvezetője. A kezeletlen pajzsmirigy alulműködés növelheti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, mivel ilyenkor nagyobb az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL), vagyis a „rossz” koleszterinszint a szervezetben. Köztudott, hogy az omega-3 zsírsav csökkenti a gyulladást és erősíti az immunrendszert, valamint a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. A hal egyébként jó szelén-forrás is, amely legnagyobb koncentrátumban a pajzsmirigyben található. A szelén ezen kívül a gyulladást is csökkenti.

Diófélék:

Egy másik kiváló szelén-forrásnak bizonyulnak a diófélék, amelyek bárhol beszerezhető rágcsálnivalók. Ezen kívül finomak salátával vagy megsütött ételekkel is. A brazildió, a makadámdió és a mogyoró mind rendkívül magas szeléntartalommal rendelkezik, ezért segítik a pajzsmirigy megfelelő működését. A brazildióból elég egy-két darabot elfogyasztani, míg a többi dióféléből egy kisebb maroknyi pont elég a napi tápanyagszükséglet biztosításához – mindenképp figyeljen a mennyiségre, mivel a diófélékben magas a zsírtartalom.

Teljes kiőrlésű gabonafélék:

A székrekedés a pajzsmirigy alulműködés egyik jellemző tünete. Az olyan teljes kiőrlésű táplálékok azonban, mint a müzli, kenyér, tészta és rizs, amelyek nem csak tápanyagokban, de rostban is gazdagok, segíthetnek a normál bélmozgás helyreállításában. Turner azonban figyelmeztet, hogy a rost negatívan hathat a szintetikus pajzsmirigy hormonokra, ezért néhány embernek inkább jobb lenne, ha elkerülnék a teljes kiőrlésű táplálékokat. Ha mégis fogyasztani szeretné ezeket, néhány órával hamarabb vagy később vegye be a pajzsmirigy gyógyszerét a rostot tartalmazó táplálék elfogyasztásától függően.

Friss gyümölcsök és zöldségek:

A pajzsmirigy alulműködés egyik korai tünete a súlynövekedés. Az alacsony kalóriatartalmú, magas sűrűségű táplálékok segíthetnek legjobban a sikeres fogyásban. Ezért, ha lehetséges, minden étkezésnél fogyasszon friss zöldséget vagy gyümölcsöt. Az olyan speciális táplálékok, mint a fekete áfonya, a cseresznye, az édesburgonya és a zöldpaprika gazdag antioxidánsokban, amely köztudottan csökkentik a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.

Lehet, hogy azok, akiknek a pajzsmirigyük alulműködik, csökkenteni akarják a keresztes virágú zöldségek (például brokkoli és káposzta) fogyasztását az étrendjükben napi 140 grammra, mivel ezek a zöldségek gátolják a pajzsmirigy jódfelszívó képességét, amely létfontosságú a normális pajzsmirigyműködéshez.

Tengeri hínár:

A tengeri hínár nagy koncentrátumban tartalmaz jódot, amely létfontosságú a pajzsmirigy működéséhez, mivel ez az anyag az előfutára a pajzsmirigy hormon termelésének. A tengeri hínárt, amely megvásárolható a boltokban vörös alga, wakame és vörös pálmamoszat néven, szusiban, levesekben és salátákban használják fel. Ezen kívül pedig a tengeri hínár olyan tápanyagokat tartalmaz, mint a rost, kalcium, és az A-, B-, C-, E- valamint K-vitamin.

Ha túl sok jód van a szervezetben, az ronthat a pajzsmirigyproblémán. Az Amerikai Pajzsmirigy Egyesület szerint ennek akkor nagyobb a kockázata, ha jódot tartalmazó étrend-kiegészítőket tartalmaz. Emiatt beszéljen az orvosával, mielőtt növelné a jód bevitelt a szervezetébe.

Tejtermékek:

Egy 2011-es tanulmány szerint kapcsolat fedezhető fel a D-vitamin hiány és a Hashimoto-kór között, ami az egyik leggyakoribb oka a pajzsmirigy alulműködés kialakulásának. A vitaminokkal dúsított tej nem csak hozzáadott D-vitamint, de jelentős mennyiségű kalciumot, proteint és jódot tartalmaz. Mivel a Hashimoto-kór olyan változásokhoz is vezethet a gyomorban, mint a gyomorégés, az olyan táplálékokkal, mint a joghurt (ami jó baktériumokat tartalmaz) szabályozhatóak más baktériumok működése is.

Babfélék:

A bab olcsó és sokféleképpen felhasználható táplálék, amely kiváló energiaforrás, főleg, mikor a pajzsmirigy alulműködés miatt kevesebb az energiája. A bab proteint, antioxidánst, komplex szénhidrátokat, valamint számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Ezen kívül található benne rost is, amely jótékony hatással van a székrekedésre, amely a pajzsmirigy alulműködés egyik általános mellékhatása. Sokféle bab kapható, de mindegyik felhasználható főételek, köretek, levesek, saláták és pörköltek elkészítéséhez. Egy felnőttnek napi 25-30 gramm rostra van szüksége, viszont a túlzott rostbevitel bezavarhat a pajzsmirigy gyógyszeres kezelésébe.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!