Mindennaposak a pajzsmirigy problémák, és a legtöbben szeretnék meg is érteni, miért állnak olyan problémával szemben, amely akár nem megfelelő pajzsmirigy működés kialakulásához is vezethet. Az egészségügyben dolgozó orvosok gyakran támaszkodnak csakis a vérvétel eredményeire, és nem vizsgálják meg jobban a pácienst, csak annyit mondanak „az eredményei rendben vannak”, vagy hogy „próbáljuk meg a hormonterápiát”. De ha csak ezt a két végletet veszik figyelembe, megvan a kockázata annak, hogy az érintett nőknek életük végéig kiegyensúlyozatlan lesz a pajzsmirigy-működésük, sőt, idővel valószínűleg rosszabbodik a helyzet, és még komolyabb, visszafordíthatatlan pajzsmirigy problémák alakulnak ki náluk.

Mielőtt azonban aggódni kezdene, tudnia kell, hogy sokféle könnyű és természetes módszerrel hozzá lehet járulni ahhoz, hogy a pajzsmirigy egészséges maradjon. Például bizonyos táplálékok és tápanyagok fogyasztásával biztosítható a pajzsmirigy megfelelő működése – attól függően, mit eszünk, javíthatunk vagy ronthatunk a pajzsmirigy működésén. Azok a tápanyagok, amelyekre a pajzsmirigynek szüksége van, könnyedén elérhetőek számtalan táplálékban és étrend-kiegészítőben. A megfelelő információk birtokában egyszerű módon javíthatunk a pajzsmirigy egészségén. 

A pajzsmirigy számára fontos tápanyagok:

A pajzsmirigynek speciális vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően tudjon működni. Mivel minden ember hormonháztartása egy kicsit másféleképpen működik, ezért a legjobb az, ha az ember tudja, mire van különösen szüksége a szervezetének.

Ebben segíthet egy teljeskörű pajzsmirigy vizsgálat, mely során megállapítható, milyen tápanyagra van szüksége a szervezetnek. A kutatások alapján már meg tudjuk mondani, melyek azok a főbb tápanyagok, amelyek a legfontosabbak mindenki számára.

Jód: Ez a legfontosabb nyomelem, ami a pajzsmirigy működéséhez szükséges. Jód nélkül a pajzsmirigynek nincsenek meg az alapvető „építőkövei” ahhoz, hogy felépítse a szükséges hormonokat, amelyekkel a szervezetben lévő szövetek működését támogathatná. A tiroxin (T4) és a triiodtronin (T3) a legfontosabb aktív, jódot tartalmazó hormon, amely a szervezetben található. Egy 2012-es beszámoló szerint az amerikai, 20-39 év közötti, teherbeesésre képes nőknél volt a legalacsonyabb a jód szint az összes többi csoporthoz képes. Ez azonban könnyedén elkerülhető, ha az ember jódban gazdag ételeket fogyaszt.

Szelén: Ez a nyomelem számtalan dolog miatt nélkülözhetetlen a pajzsmirigy számára. Először is, a szelént tartalmazó enzimek védik a pajzsmirigyet a stressztől, mivel „méregtelenítő” anyagokként kimossák a szervezetből az oxidatív és vegyi stresszt (még a társadalmi stresszt is), amelyek különböző reakciókat indíthatnak be a szervezetben. Továbbá a szelén alapú proteinek szabályozzák a hormonszintézist, így alakítják át a T4-et a sokkal hozzáférhetőbb T3-má. Ezek a proteinek és enzimek szabályozzák az anyagcserét és segítenek abban, hogy megfelelő mennyiségű pajzsmirigy hormon jusson a szövetekbe és a vérbe, valamint az olyan szervekbe, mint a máj, vesék és az agy. Ezen kívül a szelén szabályozza és visszakeringteti a jódot a szervezetbe.

Cink, vas és réz: Ezek a nyomelemek létfontosságúak a pajzsmirigy működésének szempontjából. Az alacsony cink szinttől a T4, T3 és a pajzsmirigy serkentő hormon (TSH) mennyisége is csökken. A kutatások szerint mind a pajzsmirigy túlműködés, mind a pajzsmirigy alulműködés cinkhiány kialakulásához vezethet, ami miatt aztán csökken a pajzsmirigy hormonok mennyisége is.

Ha csökken a vas szintje a szervezetben, akkor a pajzsmirigy-működés is visszaeshet. Ha a vashiány mellett jódhiány is fellép, akkor először mindenképp a vasat kell pótolni, hogy visszaálljon a pajzsmirigy egyensúlya. A réz a TSH és a T4 termeléséhez szükséges. A T4 segít ugyanis a koleszterin szabályozásában. Néhány kutatás szerint a rézhiány hozzájárulhat a magas koleszterinszint és a szívproblémák kialakulásához azoknál az embereknél, akiknél pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak.

Antioxidánsok és B-vitaminok: A legtöbb ember már hallott róla, hogy az antioxidánsok segítenek csökkenteni az oxidatív stresszt, és nem csak felveszik a harcot a degeneratív betegségekkel, de lassítják az öregedési folyamatokat is. Az A-vitamin (köztudottabb nevén béta-karotin), C- és E-vitamin, valamint a jód és a szelén napi szinten segíti a pajzsmirigyet, hogy az megszabadulhasson az oxidatív stressztől.

Akik Graves-kórban szenvednek (az egyik leggyakoribb formája a pajzsmirigy túlműködésnek), azoknál általában nagyobb az oxidatív stressz mértéke is. Ennél a betegségnél a túlműködő pajzsmirigy több oxigént használ fel, amely azt eredményezi, hogy oxigéndús vegyületek gyűlnek fel, amelyek károsíthatják a sejteket. Az antioxidánsokkal azonban megállítható az oxidatív stressz, mielőtt az bármi kárt tehetne. Továbbá a B-vitaminok (beleértve a B2-, B3- és B6-vitamint) segítenek a T4 előállításában. 

A következő lista felsorolja azokat a táplálékokat, amelyek fontos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak. Ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a pajzsmirigy egészséges maradjon, és megfelelő módon tudjon működni.

Jód:

Elsődleges tápanyag-források:

Tengeri zöldségek: tengeri hínár, tengeri füvek, barna tengeri hínár (kombu), ehető alga, tengeri zab (arame), wakame (tengeri hínárféle), hijiki alga

Tenger gyümölcsei: tőkehal, kagyló, lazac, garnélarák, osztriga, szardínia

Jódozott tengeri só

Másodlagos tápanyag-források:

Tojás, spenót, fokhagyma, spárga, svájci mángold, gomba, nyári tök, szezámmag, holdbab

Szelén:

Tonhal, gomba, marhahús, napraforgó mag, brazildió, belsőségek, lepényhal, szójabab

Cink:

Marhahús, pulykahús, bárányhús, friss osztriga, szardínia, szójabab, dió, napraforgó mag, brazildió, pekándió, mandula, sárgaborsó, gyömbérgyökér, juharszirup, teljes kiőrlésű gabonák

Réz:

Rákhús, osztriga, homár, marhahús, mogyoró, napraforgó mag, bab (fehérbab, csicseriborsó, szójabab), shitake gomba, árpagyöngy, paradicsomszósz, étcsokoládé

Vas:

Belsőségek, osztriga, kagyló, spenót, lencse, szójabab, fehérbab, tökmag, fekete melasz

A-vitamin (béta-karotin):

Brokkoli, spárga, saláta, kelkáposzta, répa, spenót, édesburgonya, máj, téli tök, sárgadinnye

C-vitamin:

Brokkoli, kelbimbó, karfiol, egyéb zöldek (mustár, amerikai kelkáposzta, kelkáposzta, fehérrépa), petrezselyem, paprikafélék (chili, kaliforniai, édes), eper, guava, papaya, citrusfélék, kiwi

E-vitamin:

Mogyoró, mandula, napraforgó mag, bab, szójabab, spárga, zöldlevelű zöldségek, teljes kiőrlésű gabona, máj

B2-vitamin (riboflavin):

Tojássárgája, belsőségek, vadrizs, gabonacsíra, élesztő, gombafélék, mandula

B3-vitamin (niacin):

Szárnyas (fehér) húsok, mogyoró, gabonakorpa, rizskorpa, máj, élesztő

B6-vitamin (piridoxin):

Halfélék (tonhal, pisztráng, lazac), máj, banán, barnarozs, gabonacsíra, napraforgó mag, diófélék, babfélék (szójabab, gyöngybab, csicseriborsó, lóbab, szójabab, holdbab), élesztő

Táplálékok, amelyek negatív hatással vannak a pajzsmirigy működésére:

Szója: Néha akadnak tanulmányok, amelyek szerint a szójababban található izoflavonok gátolják azoknak az enzimeknek a működését, amelyek jódot adnak a pajzsmirigy hormonoknak, amelyeket pajzsmirigy peroxidáznak nevezünk (TPO). Ezek a tanulmányok azt állítják, hogy a szója izoflavon leköti a szervezetben lévő jódot, így csökkenti a pajzsmirigy működéséhez szükséges mennyiséget. Ez azonban attól függ, mennyi jód található a szervezetben. Ha a jódszint megfelelő, akkor a természetes szója fogyasztása nem okozhat gondot. A természetes szója rendkívül jó hatással van sok nőre, mivel szabályozza a menopauza tüneteit.

Káposztafélék: Ezek közé a zöldségek közé tartozik a kelbimbó, a karfiol, a brokkoli és a káposzta is. A tanulmányok kimutatták, hogy ezek a zöldségek a szójához hasonlóan csökkentik a pajzsmirigy hormon mennyiségét. A golyva (megnagyobbodott pajzsmirigy) kialakulása a jódhiánnyal hozható összefüggésbe. Azok a vegyületek, amelyeket golyvaképzőnek nevezünk, kis mennyiségben más táplálékokban is megtalálhatóak, többek között a spenótban, mogyoróban és eperben. Nyugodtan fogyaszthatóak ezek a táplálékok, ha jódban gazdag más ételekkel együtt fogyasztja őket, így megakadályozható, hogy a jód szintje csökkenjen a szervezetben.

Glutén: Távoli kapcsolat fedezhető fel a glutén intolerancia, a krónikus gyomorhuruttal járó gyerekbetegség és az autoimmun problémák között. Ha pajzsmirigy problémája van, ezt az egy tápanyagot mindenféleképpen kerülje el. Sokféle táplálék tartalmaz glutént, ami aztán mindenféle emésztési probléma kialakulásához és a hormonháztartás felborulásához vezethet. Sok embernél javul a pajzsmirigy működése, ha eltávolítják a glutént az étrendjükből. Ezen kívül pedig jobban is érzik magukat.

Az egyensúly megtalálása:

Amikor természetes módon támogatjuk a pajzsmirigy működését, sokféleképpen javíthatunk a közérzetünkön is. Lehet, hogy bonyolultnak tűnik, de amint az ember megtanulja, melyik táplálék segítheti és hogyan a pajzsmirigy működését azokkal a mikrotápanyagokkal, amelyekre a szervezetnek szüksége van, az egészséges táplálkozás természetessé válik.

•    Készíttessen tesztet: Készíttessen egy teljes pajzsmirigy vizsgálatot, valamint ellenőriztesse a jód, szelén és D-vitamin szintjét. Amint az összes eredményt megkapta, már meg tudja határozni, mik a főbb problémák, és azok hogyan kezelhetőek a leghatékonyabb módon.

•    Étkezzen egészségesen és szedjen táplálék-kiegészítőket is, ha szükséges: Nagyon fontos, hogy úgy is támogassa a pajzsmirigye működését, hogy a megfelelő mikrotápanyagokat tartalmazó táplálékokat fogyasztja. Ez azonban nem mindig valósítható meg rendszeresen. Magas minőségű multivitaminnal és ásványi anyag táplálék-kiegészítővel azonban pótolhatja azokat a tápanyagokat a szervezetében, amelyek felborítják a pajzsmirigy működését. 
Inkább ezt a módszert próbálja ki, mielőtt felíratna magának mesterséges pajzsmirigy hormont, mivel attól egyre jobban függeni fog a pajzsmirigyműködése, ezért később nehezebben tud majd leszokni róla.

•    Használjon gyógynövényeket: Sokféle olyan gyógynövény van, amelyek segítik a pajzsmirigy működését, például a zsálya, álombogyó, víziizsóp és az indiai csalán. Jóddal és szelénnel kombinálva ezek a gyógynövények energiával látnak el és hozzájárulnak ahhoz, hogy az anyagcsere egészséges maradjon. A személyi szükséglethez megfelelő mennyiség megállapítása miatt forduljon az orvosához. 

•    Segít a stressz megszüntetésében: A krónikus stressz megemeli a kortizol szintet (ez egy elsődleges stressz hormon), amely idővel túlterheli a pajzsmirigy hormonokat, ezért végül pajzsmirigy alulműködés alakul ki. A fizikai stressz minimalizálásának egyik jó módja, ha az ember gyakrabban eszik. A pajzsmirigy megfelelően fog működni, ha naponta háromszor kiegyensúlyozottan étkezik és beiktat még egy egészséges tízórait és egy uzsonnát is. 

Az érzelmi stressz csökkentése is nagyon fontos. Ezen kívül pedig a testmozgás, a sok alvás és az olyan relaxációs technikák, mint a jóga és a meditáció kiegyensúlyozza a hormonháztartást és a pajzsmirigyműködést is.

•    Üljön le és élvezze ki az evést: Olyan világban élünk, amelyben a nyugalom ritka fogalomnak számít. Az emberek állandóan rohanásban vannak és sietve esznek, a konyhában a pultnál állva, a kocsiban, az íróasztalnál, így pedig az emésztés nem működik olyan jól, mint amikor nyugodt körülmények között, kényelmesen és lassan eszünk. Ha leülünk és úgy élvezzük ki az evést, azzal nem csak a testünket tápláljuk a megfelelő módon, hanem a pajzsmirigyünket is segítjük, mivel így csökkenthető az állandó sietséggel összeköthető stressz is. Üljön le a barátaival és a családjával, beszélgessen, nevessen, lazuljon el és élvezze a szünetet. Hamarosan észre fogja venni a változást magán, és a pajzsmirigye működésén is.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!