A magnézium jelenléte szervezetünkben elengedhetetlen a csontok egészségéhez, kalcium és foszfor bevitel mellett fontos szerepet játszik a csontritkulás megelőzésében. A kalcium mellett tehát a magnézium legalább olyan fontos a csontok erős és rugalmas állapotának megőrzéséhez, mint a foszfor vagy a D3-vitamin.
A magnézium egyéb funkciói
A legtöbb ember tisztában van azzal, hogy a magnézium milyen fontos szerepet tölt be az izmok működésében, azok ellazításában. Ezért ha valaki fájdalmat, görcsöt érez izmaiban, nagy valószínűséggel magnéziumhiányban szenved.
Az izmok megfelelő működésének biztosításán túl a magnézium 300 különböző enzim reakciójában vesz részt: glikolízis, Krebs-ciklus, RNS és DNS transzkripció, nukleinsav szintézis, amisovak aktiválása, stb.
A magnézium fontos szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, korábbi kutatások szerint gyulladáscsökkentő tulajdonságának köszönhetően.
A magnézium tartalmú étrend-kiegészítők az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban szedett készítmények.
Magnézium és pajzsmirigy
A magnézium a kalcitonin nélkülözhetetlen kofaktora, vagyis olyan elem, mely nélkül az enzim nem képes kifejteni hatását. A kalcitonint a pajzsmirigy ún. parafollikuláris sejtjei termelik. A vegyület hatására csökken a kalcium szintje a vérben. Néhány korábbi tanulmány eredménye azt mutatta, hogy a pajzsmirigy túlműködés során keletkező túlzott mennyiségű pajzsmirigy hormon hatására csökken a magnézium felszívódása, így a betegség során könnyedén magnéziumhiány alakulhat ki.
Éppen ezért gyakori, hogy a hipertireózisban vagy Graves-betegségben szenvedők szignifikáns javulást éreznek magnézium szedését követően.
Magnéziumhiány leggyakoribb jelei:
- izomgörcs, izomfájdalom, izomgyengeség
- hányinger, hányás
- idegesség, fáradtság, tremor (kézremegés)
Egyes megfigyelések szerint bizonyos esetekben akkor is tapasztalható sejt szinten a magnézium hiánya, ha egyébként a vérben megfelelő mennyiségben van jelen.
Legjobb természetes magnéziumforrások:
- olajos magvak
- zöldségek
- tejtermékek
- teljes kiőrlésű gabonák
- zöld leveles zöldségek
Az emésztési problémák csökkenthetik a magnézium felszívódását, ezt bele kell kalkulálnia annak, aki ilyen betegségeken szenved.
Magnézium étrend-kiegészítő formájában
Magyarországon jelenleg a magnézium javasolt napi bevitele 375 mg. Akinél magnézium hiány tapasztalható, feltétlenül gondoskodjon a rendszeres magnézium bevitelről. A magnézium fontos szerepet játszik a jód felszívódásában is, szóval, aki jódtartalmú készítményt szed, mindenképpen szedjen mellé magnéziumot is.
Fontos, hogy a magnézium mellett megfelelő mennyiségű kalciumot is bevigyünk szervezetünkbe. Nincs egyértelmű adat arra, vonatkozóan, hogy mennyi az ideális kalcium-magnézium beviteli aránya, az egyes vélemények 1:1-től 5:1 arányig szóródnak. Szerencsére nagyon sok táplálék tartalmazza egyszerre magnéziumot és kalciumot.
A magnézium különböző formákban kapható: magnézium-laktát, magnézium-citrát, magnézium-malát, magnézium-oxid. Valamennyire jellemző, hogy nehezen szívódik fel, mert a magnézium-ionnak hatalmas vízburka van.
Összegezve tehát a fent leírtakat, a magnézium rendkívül fontos ásványi anyag, melyre szervezetünknek hatalmas szüksége van és különösen ajánlott azoknak, akik valamilyen pajzsmirigy rendellenességben szenvednek.