A pajzsmirigy egy pillangó alakú szerv, a nyak alsó részében található. A szervezet különféle anyagcsere folyamatai egyensúlyban tartásáért felelősek a szervezet két fő hormonjának előállításával. Ez a két hormon a triiodothyronine (T3) és a thyroxine (T4).

A legtöbb pajzsmirigy problémát félre diagnosztizálják, vagy észre sem veszik az orvosok. Ez esetben mindenképp kövesse az alábbi diétát, egészsége megőrzése érdekében. 

Ha pajzsmirigye megfelelően működik, a két hormon a véráramba kerül és különböző sejtekbe jutva segíti a tápanyagok energiává fordítását. A T3 és T4 hormon sok más hatás mellett az állandó testhőmérséklet fenntartásáért, és a csecsemőkori egészséges növekedésért és agyfejlődésért is felelős. A világon több millióan élnek nem megfelelően működő pajzsmiriggyel, amely azt jelenti, hogy a hormonokból túl keveset, vagy túl sokat állít elő a szervezet, amely komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

Lehetséges, hogy pajzsmirigy betegségben szenved? 

A nemi hovatartozás is gyakran közrejátszik a pajzsmirigy megbetegedések kialakulásánál, hiszen a nőknél nagyobb eséllyel alakul ki a betegség, mint férfiaknál. Időskorban, vagy egyéb pajzsmirigy beteg családtag esetében szintén nagyobb esélye van a betegség kialakulásának. Egyéb közrejátszó tényezők lehetnek még: 

- ha autoimmun betegségben szenved
- ha közeli családtagjánál autoimmun betegséget diagnosztizáltak
- ha pajzsmirigy műtéten esett át
- ha sugárkezelésen esett át
- ha a közelmúltban gyermeket szült
- ha nemrég érte el a menopauzát
- ha pajzsmirigy rákot állapítottak meg önnél

Amennyiben úgy érzi, pajzsmirigy betegsége lehet, vagy már diagnosztizálták önnél a betegséget, mindenképp fontolja meg a speciális étrend követését, amely sok kellemetlen tünetet megszűntethet.

A pajzsmirigy betegek diétája: 

Az étrendünk nagyban meghatározza pajzsmirigyünk egészségét, némely tápanyagra mindenképp szükség van megfelelő működéséhez, ezért a következőket mindenképpen vezesse be étrendjébe:

Jód

A pajzsmirigy a fogyasztott ételek jódtartalmát felhasználva állítja elő a pajzsmirigy hormonokat. A nem megfelelő jódfogyasztás a hormonszint felborulásához vezethet, amely az egész szervezet egészségére kihathat. A legtöbb fiatal nő jódhiányban szenved, ennek elkerülése érdekében fogyasszon rendszeresen algát, amelynek magas a természetes jódtartalma. Azonban arra figyeljen oda, hogy ne fogyasszon túl sok jódot sem, mert az szintén pajzsmirigy problémákhoz vezethet .Bár természetes étrenden a túl sok jód fogyasztása nem reális veszély.

Szelén

A szelén a T3 hormon megfelelő előállításáért és működéséért felelős. Szelént tartalmazó ételek a tengeri sügér, a tonhal, a borjú, a máj, a shiitake gomba, a rákfélék, és a brazil dió. 

Cink, réz, és vas

Ezek a nyomelemek elengedhetetlenek a megfelelő pajzsmirigyműködéshez. Az alacsony cink szint alacsony THS szintet okoz. A réz a T4 hormon előállításához elengedhetetlen, a vashiány pedig nem megfelelő pajzsmirigyműködéshez vezethet. Ennek elkerülése érdekében fogyasszon borjúmájat, gombát, petrezselyemgyökeret, és spenótot minél gyakrabban, lehetőleg naponta. 

Omega-3 zsírsavak

Ezek az esszenciális zsírsavak szintén elengedhetetlenek a megfelelő pajzsmirigyműködéshez, emellett a sejtek pajzsmirigy hormon befogadó képességét javítják. Omega-3-hoz halolaj, szardínia, lazac, lenmag, marhahús, halibut, szójabab, és garnélarák fogyasztásával juthat. 

Kókuszolaj

Ha ételeit kókuszolajjal készíti, javítja szervezete anyagcsere folyamatait, és segíti a fogyást. Ez az olajban található zsírsav láncnak köszönhető. A kókuszolajat a pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknek kifejezetten ajánlják. 

Antioxidáns vitaminok és B-vitaminok

Az A, C, és E-vitaminok magas antioxidáns tartamuknak köszönhetően megszüntetik az oxidatív stresszt, amely káros hatással lehet a pajzsmirigyre. B-vitaminban gazdag ételeket szintén mindenképp fogyasszon. A, C, és E-vitaminban gazdag a marhahús, a tojás, a csirkehús, a halfélék, a tengeri ételek, az alma, a narancs, a kajszibarack, a görögdinnye, a répafélék, a spenót, a borsó, a paradicsom, a datolya, a burgonya, a hüvelyesek, a magvak, az eper, a citrusfélék, és a teljes kiőrlésű gabonák. B-vitaminban gazdag a sertéshús, a zöld levelű zöldségek, a csirkehús, a tojás, a hüvelyesek, a kagylók, a máj, a búzacsíra, a mandula, a borsó, a pekándió, és a teljes kiőrlésű gabonák. 

Ételek, amelyeket kerüljön el:  

Az egészségesen működő pajzsmirigy érdekében fogyasztandó ételek mellett természetesen olyan ételek is vannak, amelyeket ugyanilyen okból kerüljön el. 

Aszpartám

Ha mesterséges édesítőszerként aszpartámot használ, azonnal hagyja abba, mert Basedow kórhoz és egyéb autoimmun betegségekhez vezethet. A szervezetben megjelenő aszpartám immunreakciót válthat ki, amely pajzsmirigy antitestek képzéséhez és pajzsmirigygyulladáshoz vezethet. 

Nem erjesztett szója

A szója izoflavonokat tartalmaz, amelyek meggátolhatják a pajzsmirigy jódfelvevő képességét és így felboríthatják optimális működését. Fogyasszon minél kevesebb szójaalapú ételt, kerülje a szójaburger, tofu, szójatej, szójaszósz, tempeh, miso leves, és szójabab fogyasztását. Figyeljen oda, hogy a félkészen vásárolt ételei se tartalmazzanak szóját. 

Glutén

A glutén a szójához hasonló káros hatásokkal bír, valamint glutén érzékenység esetében a szervezet autoimmun reakcióját is kiválthatja. Magas gluténtartalmú termékek a búza, az árpa, a rozs, és majd az összes félkész, feldolgozott étel. 

Keresztes virágú zöldségek

A keresztes virágúak közé tartozik a karfiol, a káposzta, a kelbimbó, és a brokkoli. izothiocianaidokat tartalmaznak, amelyek negatív módon befolyásolhatják (gátolják a mirigy jód felvételét) a pajzsmirigy működését. Mindenképp konzultáljon orvosával fogyasztásuk előtt, és figyeljen oda, hogy rendesen párolja át a zöldségeket.

Pajzsmirigy gyógyító ételek: 

-    a fenti listában felsoroltak

-    makro- és mikrotápanyagokat is tartalmazó ételek, mint az organikus zöldségek és gyümölcsök, amelyek méreganyagoktól, hormonoktól, és kemikáliáktól mentesek, ám tápanyagban gazdagok. Fogyasszon erjesztett, probiotikumokban gazdag ételeket, mint a savanyú káposzta, a kefir és a házi készítésű joghurt. 

-    az emésztőrendszerben sok pozitív hatású baktérium található, amelyek megvédik szervezetünket a kártékony baktériumoktól, valamint eltávolítják a meg nem emésztett ételeket, méreganyagokat, és parazitákat. A meg nem emésztett ételek gyakran a véráramba kerülnek, allergiát, gyenge immunrendszert, gyulladásokat, és étel intoleranciákat okozva, amely a pajzsmirigyre is káros hatással van. 

-    fogyasszon egészséges fehérjét és zsírsavakat, amelyek a hormonháztartás rendben tartása mellett az emésztőrendszert is egészségesen tartják. Zsírsavakból dióféléket, kókuszolajat, avokádót, és kókuszvajat fogyasszon, valamint állati eredetű zsírsavakból marha- és csirkezsírt. Fehérjéhez marhahús, csirke, pulyka, halfélék, és sertéshús fogyasztásával juthat. Amennyiben ön vegán, fogyasszon lencsét és babféléket, de mindenképp kerülje a szója alapú ételeket. 

-    sokféle, vitaminban és ásványi anyagban gazdag gyógynövény létezik, amelyeket legjobb nyersen fogyasztania, hiszen főzés során vitamintartalmuk nagyban csökkenhet. Pajzsmirigy alulműködés esetében fogyasszon kurkumát. 

-    sok pajzsmirigy betegnek a mellékveséje is lassabban működik, illetve kortizol szintjük is alacsonyabb a kelleténél. Ez esetben fogyasszon fokhagymát, hagymaféléket, spárgát, zöld levelű zöldségeket, friss gyümölcsöket, spenótot, banánt, petrezselyemzöldet, vagy mandulát. 
Mindezek mellett figyeljen oda a megfelelő mennyiségű nyugalmi állapotra is, amelyet jógázással vagy futással biztosíthat. 

Egyéb tippek: 

A legtöbb pajzsmirigy problémát autoimmun betegségek okozzák, amelyek során nagy mennyiségű immunsejt és limfocita termelődik, amik a pajzsmirigy sejtjeit megtámadják, roncsolják. A pajzsmirigy és az idegrendszer kapcsolata is meglehetősen szoros. Ez évezredek óta jól ismert. Indiában a menyasszony nyakán az esküvőjén egy pontosan illeszkedő nyakláncot (gyöngysort, díszes szalagot medalionnal) helyeznek fel. Ha a nászéjszaka jól sikerült, akkor a nyaklánc másnapra szorulni kezd, míg ha lazán lötyög, akkor valami nem stimmelt. A pajzsmirigy működését elsősorban az agyalapi mirigy serkentő hormonja szabályozza, amit pedig a hipotalamusz kontrollál. A pajzsmirigy tehát közvetlen idegi és áttételes hormonális szabályozás alatt áll. Ezért a megfelelő étrend mellett a kiegyensúlyozott életvitel is nagy szerepet játszik a mirigy épségének a megőrzésében.  

Kerülje a tartósítószerek és adalékanyagok fogyasztását, és vizsgáltassa meg a háztartása ivóvizét is. Amennyiben fluort tartalmaz, mindenképp váltson fluor-mentes vízre, hiszen a fluor a pajzsmirigy sejtekhez tapadva megakadályozza a hormonok termelését, lassítja a pajzsmirigy működését.

Amiről ne feledkezzen meg: 

Sokféle pajzsmirigy diéta létezik, mindenki szervezete máshogy reagál a különféle betegségekre, és különféle módon gyógyul, ezért próbálkozzon többféle étrenddel, amíg meg nem találja a legmegfelelőbbet.

Amennyiben attól tart, pajzsmirigy betegségben szenved, kérjen orvosától teljes kivizsgálást, amely kimutatja, megfelelően működnek-e hormonjai, és alul- illetve túlműködés esetében különféle gyógyszeres kezelést igényel. Emellett kérjen kifejezetten önnek összeállított, személyre szabott étrendet és változtasson az életmódján is. Megfelelő ételek és gyógyszerek fogyasztásával hamarabb gyógyul meg ebből a betegségből. 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!