A rák megelőzése alapvetően két fontos dolgot igényel: a rákos megbetegedésekre hajlamosító tényezők (pl. a dohányzás) kiiktatását, illetve az egészséges életmód alapvető szabályainak alkalmazását (tudatos, helyes étkezés, rendszeres testmozgás). Ha mindezt teljesítjük, az egészség nem küszködéssé, hanem természetes állapottá válik, és a krónikus megbetegedések – mint például a szívinfarktus, vagy a stroke – kialakulásának esélye drámaian lecsökken.
1, Tartsunk fenn egészséges testsúlyt!
A Harvard Egyetem táplálkozási tanszékének elnöke, Dr. Walter Willett szerint az elhízás ugyanannyi rákos megbetegedésért felelős, mint amennyiért pl. a dohányzás.
Hogyan lehetséges ez?
A túlsúlyos emberek véráramában a krónikusan magas inzulinszint „üzemanyagként” funkcionál a rákos daganatok növekedéséhez. Az American Cancer Society szerint nők esetében a rák által okozott halálesetek 20%-áért, míg férfiaknál 14%-áért felelős a túlsúly, illetve az elhízás.
Egyes kutatások szerint megfelelő életmóddal és ideális táplálkozással a rákos betegségek legnagyobb része megelőzhető lenne.
2, Hagyjuk el a finomított szénhidrátokat!
A fejlett világ sok millió, krónikusan magas inzulinszinttel rendelkező lakosa között azonban vannak olyanok, aki se nem túlsúlyosak, se nem elhízottak, vagyis csupán az, hogy nem tartozunk az elhízottak táborába, még nem véd meg minket a magas inzulinszint kialakulásának veszélyétől. Ezért a legjobb megelőzési módszer a finomított cukrok és keményítők minimálisra csökkentése, vagy teljes elhagyása. Cseréljük az üdítőitalokat vagy cukrozott gyümölcsleveket vízre, zöldséglevekre és teákra, a fehér kenyeret teljes kiőrlésűre. Sőt, a legjobb a kenyérféleségeket elhagyni, helyette ott van a sokkal egészségesebb burgonya vagy a rizs. Cukrok, csokik és hasonló édességek helyett együnk gyümölcsöt, és édesítsünk sztíviával.
3, Figyeljünk oda az alkoholfogyasztásra!
A szívinfarktusra hajlamos pácienseknek, akik több rizikófaktorral is rendelkeznek párhuzamosan, az alkoholfogyasztás mérséklése a legegyszerűbb rizikócsökkentő módszer. Nők esetében az alkoholfogyasztás mértéke egyenes arányban növeli a mellrák kialakulásának esélyét. Hogy élvezni tudjuk a jó minőségű borok egészségre gyakorolt jótékony hatásait, szedjünk folsavat étrend-kiegészítő formájában.
4, Csökkentsük a vörös húsok fogyasztását!
A bárány-, disznó- és a marhahús gyakori fogyasztása 30%-kal növeli a vastagbélrák kifejlődésének esélyét. A feldolgozott húsok (mint például a kolbász, vagy a virsli) ugyanilyen hatással vannak. Összehasonlításképp, a vegetáriánusok 40%-kal kisebb eséllyel „indulnak” a rákos megbetegedések terén, és sokkal kisebb az elhízás aránya is körükben. Az egészséges fehérjebevitel nem korlátozódhat kizárólag húsokra, hiszen a diófélék, magvak, babfélék, és a hüvelyesek sokszor jóval nagyobb arányban tartalmaznak egészséges fehérjét, mint a hústermékek.
5, Együnk több keresztes virágú zöldséget!
Úgy tűnik, a keresztes virágú zöldségek napi fogyasztása, 50%-kal csökkenti a mellrák kialakulásának esélyét a benne lévő jótékony hatóanyagoknak köszönhetően. A brokkoli, vizitorma, káposzta, retek mind ebbe a csoportba tartoznak, a bennük található értékes vegyületek méregtelenítő, gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek, illetve megvédik a sejtek DNS-ét a károsodásoktól.
6, Fogyasszunk kávét, de csak mértékkel!
A mértékletes kávéfogyasztás csökkenti a máj-, az agy-, a száj- és a torokdaganat veszélyét, míg a zöldtea többek között a tüdőrák kialakulásának esélyét csökkenti. A zöld teában található EGCG (epigallokatechin gallát) erős antioxidáns a kísérletek szerint megtalálja és elpusztítja a szervezetben keletkező ráksejteket. Napi két csésze zöld tea fogyasztása már kedvező hatással van a szervezetre.
A rák megelőzése tehát mindig kellő odafigyelést és tudatos életvitelt igényel. A kiegyensúlyozott, tápanyag dús étrend fenntartása, a rendszeres testmozgás, illetve a gyors, feldolgozott ételek és a dohányzás kerülése, mind-mind hosszú távon segítik elő az egészséges életet.