A betegség hosszú ideig észrevétlen maradhat, mielőtt súlyosra fordulna a helyzet. A 80 körüli férfiak körében azonban a prosztatarák előfordulási aránya sajnos már 80% körül mozog.

 

A prosztatamirigy a kor emelkedésével természetes módon növekszik, és minél nagyobb a mérete, annál nagyobb az esélye a sejtek rákos elváltozásának. Ez nagyban köszönhető a gyulladást elősegítő, gluténben gazdag étrendünknek, a rákkeltő hatású génmódosított alapanyagoknak, illetve a túlzott cukor- és vegyi anyag bevitelnek, nem beszélve a mozgáshiányos életmódunkról.

A gyömbér rendszeres fogyasztásával csökkenthetjük a prosztatarák kialakulásának esélyét.

A brit Journal of Nutrition nevű folyóirat egy olyan amerikai kutatás eredményeit publikálta, melyben a gyömbérkivonat sikeresnek bizonyult a rákos sejtek elpusztításában. A testsúly minden kilogrammjára számolt napi 100 mg gyömbérkivonat érte el ezt az eredményt. A kezelés hatására a tumor növekedési gyorsasága a felére csökkent. A kutatók becslése szerint 100 gramm friss gyömbér napi fogyasztása ugyanilyen eredményekkel járhat.

A gyömbér antioxidánsokban gazdag, gyulladáscsökkentő hatású és a kóros sejtek elszaporodását is megakadályozza – azáltal, hogy beavatkozik a ráksejtek osztódási folyamataiba, és apoptózisra, vagyis programozott sejthalálra serkenti azokat. Nagyon fontos megjegyezni, hogy míg a gyömbér a rákos sejteket pusztítja, a gyorsan osztódó szöveteket, mint például a bél vagy a csontvelő, tökéletes épségben hagyja.

A gyömbér napi fogyasztása megelőzheti vagy mérsékelheti a kemoterápia, terhesség, stb. által okozott émelygést.
A gyömbérgumó nemcsak a rákot gyógyítja, de kiváló természetes orvosság tengeri betegség, gyomorrontás, szélszorulás, bélgörcs, bélbántalmak, étvágytalanság, megfázás, , menstruációs görcsök, emésztési zavarok, gyomorégés és más gyomorbántalmak esetén is. A gyömbér szintén remek gyulladás gátló ízületi bántalmak, láz, fejfájás, fogfájás, vírusos megbetegedése, köhögés, hörghurut,  osteoarthritis, reuma, magas koleszterinszint, magas vérnyomás esetén, és a vérrögök kialakulását is megelőzi.

Mit tegyünk és mit ne tegyünk hogy elkerülhessük a prosztata ràkot?

Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy azok a férfiak, akik nagy mennyiségű szintetikus folsavat és cink-oxidot, illetve magas dózisú multivitaminokat vesznek magukhoz, hajlamosabbak a prosztatarákra. Más kutatások azt bizonyítják, hogy a halolaj, a magnézium, kurkuma, brokkoli és a likopin (mely a pl. a paradicsomban található karotinoid) segíti a rák megelőzését.

A génmódosított és feldolgozott ételek, illetve az ételekhez hozzáadott vegyi anyagok kerülése létfontosságú a prosztata egészségéhez! Az alacsony szénhidrátfogyasztás szintén csökkenti a betegség kialakulásának esélyét. Végül pedig ne felejtsük el beiktatni a gyömbért a napi étrendünkbe!

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!