Mik a pajzsmirigyrák leggyakoribb tünetei? Mikre kell odafigyelnie?
A nők többsége rendszeresen eljár mammográfiára, mellrák szűrés céljából, megvizsgáltatja anyajegyeit, hogy időben felismerjék az esetlegesen kialakuló bőrrákot. És mi a helyzet a pajzsmirigy szűréssel? Érdemes erre is nagyon odafigyelni, hiszen a pajzsmirigyrák előfordulási rátája élesen emelkedik, 1970 óta megduplázódott a betegséggel diagnosztizáltak száma. Ráadásul a nők még nagyobb veszélynek vannak kitéve ezzel a betegséggel kapcsolatban.
És bár az adatok elsőre elég ijesztőek, pánikra nincs ok, hiszen az valóban igaz, hogy a pajzsmirigyrák egyre gyakrabban fordul elő, viszont általában annak legkevésbé agresszív formája, a papilláris pajzsmirigyrák.
Milyen tünetek megjelenése esetén kell orvoshoz fordulni?
1, Csomó megjelenése a nyakon
A pajzsmirigy a nyak elülső részén helyezkedik el. Ha bármilyen duzzanat megjelenik a környékén, ami nem múlik el 1-2 hét alatt, akkor meg kell mutatni szakembernek.
2, Nyelési nehézség
Amikor a pajzsmirigy daganat növekedni kezd, egy idő után megnehezíti a nyelést. Ha nyelési nehézséget tapasztal, ami nem múlik el pár napon belül, mindenképpen forduljon orvoshoz.
3, Megváltozott hangszín
A pajzsmirigy elváltozása rekedtséget okozhat, mivel a pajzsmirigy szerv meglehetősen közel helyezkedik el a hangszálakhoz.
4, Nehézségek a beszéd, evés és légzés során
Ezek a tünetek tipikusan már előrehaladott stádiumban jelentkeznek, amikor a daganat már méreténél fogva gátolja a fenti funkciókat.
Kezelési lehetőségek
Amikor kialakul a pajzsmirigyrák, a kezelés függ a daganat méretétől és a betegség stádiumától.
Nagyobb méretű, agresszívabb tumor esetén a daganat eltávolítása jön szóba, de nem feltétlenül szükséges a teljes pajzsmirigyet kioperálni. Ha a teljes pajzsmirigy eltávolításra kerül, akkor a beteg a későbbiekben hormon pótlásra szorul.
Nagyon fontos a korai felismerés, az I-es és II-es stádiumú papilláris vagy follikuláris pajzsmirigyrák 5 éves túlélési rátája közel 100%!