Mára egyértelművé vált, hogy a dohányzás a rák kialakulásának legfőbb (könnyedén) megelőzhető rizikófaktora. A dohányzás a rákos esetek 20%-áért, és minden negyedik rákból erdő halálozásért felelős. A jó hír ebből az, hogy jelentősen csökkenthető a rák kialakulásának rizikója a dohányzás, mint rendkívül káros szokás feladásával.
Milyen rákot okozhat a dohányzás?
A cigarettában vagy más dohány termékben található vegyületek a dohányzás révén bejutnak a véráramba és hatást gyakorolnak a teljes szervezetre. Éppen ez az oka annak, hogy a dohányzás számtalan betegséget okozhat, köztük 14-féle rákbetegséget, szívbetegséget és különböző tüdőbetegségeket.
Öt tüdőrákból 4-et a dohányzás okoz. A tüdőrák túlélési esélye pedig az egyik legrosszabb a daganatos betegségek között.
A tüdőrák mellett a dohányzás az alábbi rákbetegségek valószínűségét növeli:
- száj
- torok
- orr és szinusz
- nyelőcső
- máj
- hasnyálmirigy
- gyomor
- vese
- bél
- petefészek
- húgyhólyag
- méhnyak
- leukémia néhány fajtája
- mellrák
Mi befolyásolhatja még a dohányosok rizikófaktorait?
A dohányosok esélye a tüdőrák kialakulására sokkal magasabb, mint nem dohányzó társaiké attól függetlenül, hogy milyen cigarettát szívnak. A dohányzásnak nincs biztonságos útja.
A filteres és alacsony kátránytartalmú cigaretták sem jelentenek kisebb veszélyt a tüdőrák vonatkozásában.
Az elszívott cigaretta mennyisége azonban meghatározó lehet. Minél több szál cigarettát szív valaki, annál nagyobb eséllyel alakul ki valamilyen rákos megbetegedés szervezetében. Ezért a napi cigaretta mennyiségének csökkentése is már jó kezdő lépés lehet.
Érdekes, hogy a dohányzással töltött évek száma jobban befolyásolja a rák rizikóját, mint a naponta elszívott cigaretta mennyiség. Ezért pl. 40 évig szívni naponta egy doboz cigarettát, veszélyesebb, mint 20 évig elszívni naponta két dobozzal.
A dohányzás káros hatásait pedig sem egészséges táplálkozással, sem rendszeres testmozgással nem lehet ellensúlyozni.
Hogyan okoz rákot a dohányzás?
A dohányzás károsítja a DNS-t, többek között azon génekét is, amelyek a ráktól védenek bennünket. A cigarettában található legtöbb vegyület DNS károsodást okoz.
Némely vegyület pedig ezt a hatást még fel is erősíti, így még nagyobb lesz a károsodás mértéke.
Ráadásul a dohányosok szervezete kevésbé képes kezelni a mérgező vegyületeket, mint az egészséges tüdővel és vérrel rendelkezőké. Immunrendszerük is gyengébb és nehezebben tudnak megszabadulni a káros anyagoktól is.
Mennyi idő alatt okoz rákot a dohányzás?
Általában ahhoz, hogy a DNS károsodásából kialakuljon a rák évekre vagy évtizedekre van szükség. Szervezetünk arra hivatott, hogy megbirkózzon a kisebb károsodásokkal, azonban a minden napi, folyamatos nyomásnak nem tud ellenállni. Minden egyes szál cigaretta számos tüdősejt DNS-ében okoz károsodást, azonban a rák kialakuláshoz az szükséges, hogy ugyan abban a sejtben alakuljon ki több károsodás.
Fontos azonban tisztában lennünk azzal, hogy minden 15. elszívott cigaretta olyan mértékű DNS-károsodást képes okozni, melynek hatására kialakulhat a rák. Ezért fontos minél előbb abbahagyni a dohányzást!