A megfelelő étrend követése talán a gastrooesophagealis reflux otthoni kezelésének egyik legjobb módja.

A refluxot kiváltó ételek közé az alábbiak tartoznak: 

Bizonyos ételek garantáltan refluxot okoznak minden egyes betegnél, más ételek lehet, hogy egyes ételek önre rossz hatással vannak, de másokban semmi kért nem tesznek.

    citrusfélék és a vitrusfélék leve, 
    paradicsom, marinara szósz, és paradicsomlé, 
    zsíros vagy olajban kisütött ételek, 
    csokoládé, 
    hagymafélék és fokhagyma, 
    szénsavas üdítők és szénsavval dúsított víz, 
    koffeintartalmú italok, és a koffeinmentes kávé, 
    borsmenta, 
    alkohol.

Készítsen étkezési naplót, amelyben lejegyzi, mikor mit evett és ez hatással volt-e GERD-es panaszaira (mint például a gyomorégés, nyelési nehézségek, mellkasi fájdalom, vagy torokfájás). A napló segítségével felfedezheti azokat az ételeket, amelyek ön számára kiváltják a tüneteket, valamint segítségével könnyebben meg tudja határozni az étkezések megfelelő időpontjait. Azt is tartsa észben, hogy a nagyobb étkezések extra nyomást mérnek gyomrára, amely miatt gyengülhet a nyelőcső záróizma. 

A savas refluxot bizonyos ételek fogyasztásával is gyógyíthatja. Az antioxidánsokban gazdag ételek, mint az áfonya, a szeder, vagy a csereszne, csökkenthetik panaszait. A B6-vitaminban gazdag ételek is jó hatással vannak szervezetére, ezért egyen minél többet az alábbiakból: 

    mandulafélék,
    spenót, 
    vizitorma, 
    babfélék, 
    teljes kiőrlésű gabonák. 

Gyógynövényes gyógymódok

A gyógynövények segítségével megismerheti a GERD kiegészítő-, vagy alternatív gyógymódjait. Ezeknek a kezeléseknek általában van valamilyen tudományos alapjuk, de még további kutatásra szorulnak. A savas reflux kezelésére többféle gyógynövénykivonatot és egyéb kiegészítő kezelést alkalmazhat. 

Gyömbérgyökér

A gyömbér gyökerét az ázsiai orvoslás évszázadok óta alkalmazza. A friss növény mellett folyékony kivonatként, kapszula formájában, és szárított porként is megvásárolhatja, amelyből remek teát tud készíteni. A gyömbért leginkább a hányinger csökkentésére alkalmazzák, amely a GERD gyakori tünete. 

Narancshéj kivonat

A D-limonene a narancshéj és a citrusfélék olajának egyik összetevője. Bár a citrusfélék savtartalma súlyosbíthatja GERD-es panaszait, az Alternative Medicine Review-ban publikált kutatások szerint a D-limonene a GERD-es felnőttek 86-89%-ának csökkentette panaszait. 

Borsmenta

Bár a borsmenta olaj és a borsmenta ízesítő a nyelőcső záróizmának ellazulását okozza, a bevonattal rendelkező tabletták néhányaknak segítenek. Azok számára, akiknek refluxbetegségét fekély okozza, a tünetek csökkenését tapasztalhatja két-három adag külsőleg bevont borsmenta tabletta elfogyasztása után. 

Szódabikarbóna

A szódabikarbóna semlegesíti a savakat. Emiatt a szódabikarbóna és egy kis víz keverékének elfogyasztásával semlegesítheti gyomorsavát, amikor a savas emésztési gondokkal küzd. Keverjen egy teáskanálnyi szódabikarbónát egy pohárnyi meleg vízhez és lassan kortyolgatva igya meg. 

Almaecet

Az összes ecetet gyakran javasolják GERD-es panaszok megszüntetésére. Azonban ennek egyelőre nincsen bizonyítéka, miért is működik ez a gyógymód. Bár megjelent kutatási eredmények nincsenek arra vonatkozóan, hogy az almaecet csökkenti a savas reflux tüneteit, hatékonysága szájhagyomány útján terjed.  

Néhány esetben orvosi, gyógyszeres kezelés szükséges a GERD, vagy a betegséghez kapcsolódó tünetek kezelése érdekében.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!