Mi a különbség a gyomorégés, a gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD), és a reflux között?
A három fenti betegséget gyakran egymás szinonímájaként használják, ám a kifejezések nem ugyanazt a betegséget takarják.
A savas reflux egy nagyon gyakori állapot, amely súlyos és nem súlyos betegséget is jelölhet.
A Gastrooesophagealis refluxbetegség a savas reflux egy krónikus, súlyosabb fajtája.
A gyomorégés a fenti két betegség tünete.
Mi a gyomorégés?
A gyomorégést a mellkasban érzett közepes vagy erős fájdalom. Általában étkezések után jelentkezik, égő vagy szorító érzés kíséretében. A lehajolás vagy a lefekvés csak ronthatja a tüneteket.
Bár a kellemetlen fájdalmat szíve környékén is érezheti, annak semmi köze nincsen az érzéshez. A probléma az emésztőrendszerével van, egészen pontosan a nyelőcsövével. A gyomorégést néha összetévesztik a szívrohamot jelző fájdalommal.
A gyomorégés gyakori jelenség. Az Amerikai Gasztoenterológiai Iskola felmérései szerint legalább 60 millió amerikai él át gyomorégést legalább havonta egyszer.
A következő módokon tudja csökkenteni a gyomorégés kialakulásának veszélyét:
fogyjon le,
szokjon le a dohányzásról,
kevesebb zsíros ételt fogyasszon,
kerülje a fűszeres vagy savas ételeket.
A nem túl erős, rendszertelen gyomorégést savlekötő gyógyszerekkel is kezelheti, azonban mindenképp konzultáljon orvosával, ha hetente több alkalommal szed ilyen gyógyszereket. Ilyen esetben ugyanis gyomorégése komolyabb problémát is jelezhet, mint a savas reflux vagy a GERD.
Mi a savas reflux?
A kör alakú, a nyelőcső aljánál található záróizom a nyelőcső és a gyomor között helyezkedik el. Ez az izom felelős a nyelőcső lezárásáért, miután az étel a gyomorba jutott. Ha ez az izom gyenge, és nem záródik megfelelően, a gyomorsav visszajuthat a nyelőcsőbe. Ez a folyamat a savas reflux.
Nyelőcsöve belső rétege sokkal érzékenyebb mint gyomra belső rétege, ezért a nyelőcsőbe jutó gyomorsav égető érzést okozhat a mellkasában. Ez az érzés a gyomorégés.
Mi a GERD?
A savas reflux egy krónikus fajtája. Onnan ismerhető fel, amikor a savas reflux heti több, mint két alkalommal jelentkezik, vagy a nyelőcső feldagad. A GERD okozta fájdalmakat előfordulhat, hogy nem tudja savlekötőkkel vagy egyéb vénynélkül kapható gyógyszerekkel megszüntetni.
A GERD tünetei:
gyomorégés,
olyan érzés, mintha gyomra tartalma visszajött volna nyelőcsövébe vagy szájába,
mellkasi fájdalom,
száraz köhögés,
asztma,
nyelési nehézségek.
A GERD tünetei megzavarhatják mindennapi életvitelét, ám szerencsére megfelelő kezeléssel a panaszok kontrollálhatóak. A megfelelő kezeléshez azonban gyógyszeres kezelésre és az alábbi életmódbeli változtatásokra is szükség van:
étrendváltoztatás,
testsúlyvesztés,
a dohányzás abbahagyása.
A GERD-re felírt gyógyszerek általában a gyomorsav mennyiségének csökkentését célozzák. Ez nem minden betegnek megfelelő gyógymód, néhányaknak műtéti beavatkozás szükséges, amely során megerősítik a gyomorszájat és a nyelőcsövet elválasztó záróizmot.
A GERD következményei:
A gyomorsav károsíthatja a nyelőcső belső rétegét, amennyiben nem kezelik megfelelően betegségét. Ez vérzést, fekélyeket, és sebesedést okozhat.
A sav bizonyos idő elteltével megváltoztathatja a nyelőcső sejtjeit, ezt az elváltozást hívják Barrett betegségnek. A Barrett betegség során nagyobb a nyelőcsőrák kialakulásának veszélye, ám a nyelőcső rák nagyon ritka betegség, még a Barrett betegséggel élők között is.
Mikor keressem fel gyomorégéses panaszokkal orvosom?
A gyomorégés kezelése nem igényel orvosi kezelést, a ritkán jelentkező, enyhe vagy közepes fájdalommal járó gyomorégést egyszerűen kezelheti savlekötőkkel és életmódbeli változásokkal, például a túlzottan fűszeres ételek elkerülésével. Akkor keresse fel orvosát, ha hetente kétszer, vagy annál többször tapasztal gyomorégést, vagy a vény nélkül kapható gyógyszerek nem hatásosak.
A gyomorégés tüneteit gyakran összekeverik a szívroham tüneteivel, ám ennek a két betegségnek nincsen köze egymáshoz. Ha gyomorégésének kellemetlensége és fájdalma megváltozik, a fájdalom rosszabbodik, emellett pedig légzési nehézséget, állkapocsban vagy a karokban jelentkező fájdalmat tapasztal, azonnal hívjon orvost. Ezek a tünetek ugyanis a szívroham jelei lehetnek.