Az irritábilis bélszindróma (IBS) gyakori betegség, amely a vastagbelet érinti. A tünetei között általában hasi fájdalmak, görcsök, puffadás, székrekedés vagy éppen hasmenés, és bélgáz képződés szerepelnek. Az IBS egyéb tüntei között jelentkezhetnek hirtelen bélmozgások és a nem megfelelő ürítés érzete.
Az IBS-es betegek bélizmai, amelyek az ételek mozgatásáért felelősek, erősebben és hosszabb időre összehúzódhatnak az átlagosnál. Emiatt az étel gyorsabban jut át szervezetén. Néhány esetben a belek mozgása nem felgyorsul, hanem lelassul, kemény és száraz székletet eredményezve.
Az IBS kellemetlen tünetei ellenére nem okoz gyulladást és nem károsítja hosszú távon beleit.
A savas reflux és a gasrotrooesophagealis reflux betegség (GERD)
A hosszabb ideig fennálló GERD súlyosan károsíthatja nyelőcsöve szöveteit és sejtjeit. A GERD akkor következik be, amikor a nyelőcsöve és gyomra között található nem megfelelően működő záróizom miatt a gyomorsav visszajut nyelőcsövébe.
A savas reflux és a GERD leggyakoribb tünete a gyakori gyomorégés. Egyéb tünetek lehetnek még a torokban jelentkező égő érzés, vagy a száj hátsó részében érzett keserű íz. Míg a néha jelentkező savas reflux teljesen normális jelenség, a GERD általában gyógyszeres kezelést igényel a betegség miatt jelentkező köhögés, zihálás, és nyelési nehézségek megszüntetése miatt.
Az IBS és a GERD kapcsolata
Az IBS nem pszichológiai betegség, de nem is tartozik a hivatalosan elismert betegségek közé. Úgynevezett „funkcionális zavar”, amelynek tünetei valósak, de nincsenek megkülönböztethető fiziológiai okai. Bár az IBS okai ismeretlenek, az biztos, hogy a stressz majdnem minden esetben felerősíti a tüneteket.
Az IBS gyakran a refluxbetegség krónikus fajtájával, a gasrotrooesophagealis reflux betegséggel együtt jelentkezik. A kettő együttes jelentkezése azt sugallja, hogy a két betegségnek közös szerkezete lehet.
Az emésztőrendszeri problémákkal foglalkozó Digestive Diseases and Sciences magazinban 2009-ben megjelent kutatás szerint „az IBS vagy a GERD első diagnózisa nagymértékben növeli a másik betegség diagnózisának esélyeit is.”
IBS kiváltó tényezők
Különféle hatások különféleképp idézhetik elő az IBS-t más-más emberekben. Például az egyik személynél puffadás és gázképződés jelentkezhet, míg a másik bizonyos ételekre, gyógyszerekre, vagy stresszre reagálhat.
Nőknél gyakrabban fordul elő ez a betegség, mint férfiaknál. Az IBS-es nők gyakran tapasztalják, hogy a menstruációs napok alatt panaszaik erősödnek. Emiatt a kutatók úgy hiszik, a hormonok is befolyással lehetnek az IBS kialakulására.
Kerülendő ételek
Talán nem meglepő, hogy az IBS-t és a savas refluxot is ugyanazok az ételek válthatják ki. Azok, akik egyik, vagy mindkét betegségtől szenvednek, az alábbi ételek kerülésével csökkenthetik panaszaikat:
alkoholos italok,
koffeintartalmú italok,
szénsavval dúsított italok,
csokoládé,
citrusfélék,
zsíros vagy olajban kisütött ételek,
fokhagyma és hagymafélék,
menták (fodormenta és borsmenta),
fűszeres ételek,
paradicsom alapú ételek, így a pizza alapok és a spagettiszószok is.
Laktóz intolerancia és IBS
A probléma hátterében előfordulhat, hogy laktóz intolerancia áll és nem az IBS, ha a panaszokat okozó ételek között a tej, sajt, és a jégkrém is szerepelnek. Ha tejtermékek fogyasztása után hasi görcsöket vagy puffadást tapasztal, két hetes periódusra zárja ki étrendjéből ezeket az ételeket és figyelje meg, elmúlnak-e a tünetek.
Ha a tünetek nem múlnak el, látogassa meg orvosát és kérdezze meg az IBS lehetőségéről.
A savas reflux és az IBS gyógyítása
Bár a gyógyszeres kezelés sok esetben enyhülést okoz, a legtöbb esetben hosszú távon az életviteli változtatások és az étrend megváltoztatása bizonyul megfelelő gyógymódnak ha IBS-ben és savas refluxos betegségben is szenved. A fentebb felsorolt ételek kerülése mellett ha mindkét betegségtől szenved, szükség esetén igyekezzen fogyni egy keveset, ha dohányzik, szokjon le róla, és tanulja meg kezelni a stresszt, erre a légzésgyakorlatok, a testmozgás, és a jóga a legjobb módszerek.
Az életmódváltás sok IBS-es betegen segíthet, ám ha mégsem válik be, próbálja ki az erre alkalmazható gyógyszereket.