Bár a neve alapján kozmetikai problémának tűnik, a sárga köröm szindróma valójában egy komplex, olykor fájdalmas rendellenesség, mely a szervezet több részét is érintheti. Jellemzően 50 éves kor fölött alakul ki.
A sárga köröm szindróma nagyon ritka, kevesebb, mint 400 esetről számoltak be eddig az orvosi szakirodalomban. Egymillió emberre jut kb. 1 eset. Az állapot férfiaknál és nőknél egyaránt előfordulhat, és nagyon ritkán gyerekeket és újszülötteket is érinthet.
A sárga köröm szindrómát általában több tünet megjelenése és alapos értékelése után diagnosztizálják. Ennek a ritka állapotnak a tünetei a következők:
változás a körmökben: az ujjak és láb körmei elsárgulnak, elvékonyodnak és erősen elgörbülnek. Gyakran megáll a növekedésük, elválnak a körömágytól és leesnek.
mellkasi folyadékgyülem: a mellhártya lemezei között folyadék halmozódik fel, ami mellkasi fájdalmat, köhögést és légszomjat okozhat.
krónikus légúti fertőzés: ez lehet bronchitis, köhögés, orrmelléküreg gyulladás vagy tüdőgyulladás.
limfoödéma a karokban és lábakban: ennek során folyadék halmozódik fel a nyirokrendszerben, és duzzanatot, feszítő érzést okoz az érintett végtagban. Sárga köröm szindrómában általában egy vagy mindkét láb érintett.
A sárga köröm szindróma viszonylag egyértelművé válik, ha jelentkeznek a körmön a látványos tünetek és emellett nyiroködéma és légzési zavar lép fel.
A sárga köröm szindróma okai
A betegség pontos okai még nem ismertek, azonban feltételezhető a genetikai kapcsolat, illetve hajlamosítanak rá az alábbi betegségek: bizonyos rák, pajzsmirigy betegségek, RA, az immunrendszert érintő betegségek.
Az egyik igen furcsa rizikófaktor a túlzott mennyiségű fluorid bevitel, mely a fogkrém lenyeléséből származik.
A titánnal való érintkezés a sárga köröm szindróma egy másik lehetséges oka. Titán található naptejekben, kozmetikai termékekben, gyógyszerekben, ételekben, fogtömésekben és implantátumokban, valamint az ízületi implantátumokban.
A szakirodalom leírja egy 56 éves nő esetét, akinél krónikus orrmelléküreg gyulladást, köhögést és sárga körmöket találtak. A tünetek egy évvel az után jelentkeztek, hogy a hölgy titánt is tartalmazó amalgám tömést kapott. Az elvégzett vizsgálatok nagyobb mennyiségű titánt mutattak ki a körmeiben. Miután a tömést eltávolították, a tünetei megszűntek.
Egy másik érdekes eset az a 9 éves kislány volt, akinél szintén jelentkeztek a sárga köröm szindróma tünetei. A kislány szokása az volt, hogy lenyelte fogmosás közben a fogkrémet. A fogkrém pedig titán-dioxidot tartalmazott és a körmében nagyobb mennyiségű titánt találtak. A sárga köröm szindróma tünetei megszűntek, miután abbahagyta a fogkrém lenyelését.
A sárga köröm szindróma kezelése
A leghatékonyabb gyógymódnak az E-vitamin és valamely gombaölő készítmény kombinációja bizonyult a köröm problémák megoldásában. A légúti fertőzésekre az antibiotikum, míg a mellkasi folyadék leszívásához sebészi beavatkozásra lehet szükség.
Néha a betegség magától is megszűnik, de megfelelő kezeléssel a tünetek jól kezelhetőek és a betegség gyógyítható.