Hazánkban körülbelül 15 percenként kap valaki szívinfarktust. Közülük sokan túlélik, visszamennek dolgozni és normálisan élik tovább életüket. De az is tény, hogy a szívinfarktus a hirtelen halál egyik legfőbb oka, ezért nem szabad félvállról venni a problémát.
Akut miokardiális infarktus akkor alakul ki, amikor a szívizmot ellátó koszorúserek valamelyike elzáródik és a vér nem tud szabadon áramolni a szívizom sejtjeihez, így azok nem kapnak megfelelő mennyiségű oxigént.
A szívinfarktusnak azonban vannak olyan figyelmeztető jelei, melyek segítségével megakadályozható a későbbi katasztrófa.
A szívinfarktus leggyakoribb jelei:
1, Hirtelen fellépő mellkasi fájdalom
A betegek hirtelen kialakuló fájdalmat éreznek a mellkas középső vagy bal oldalán. A fájdalom vagy diszkomfort érzet általában egy percnél tovább tart és előfordul, hogy elmúlik, majd újra jelentkezik. Vannak, akik erős nyomást éreznek a mellkasukon, sokan pedig a gyomorégéshez hasonlítják a tüneteket.
2, Diszkomfort érzet a test felső részén
A fájdalom jelentkezhet a karban vagy karokban, a hátban, a vállakban, a nyakban, az állkapocsban vagy a gyomor felső részében.
3, Légszomj
Sokaknál a mellkasi fájdalom hatására légszomj alakul ki, ami fizikai aktivitás közben, de akár nyugalomban is jelentkezhet.
4, Szédülés
5, Hideg verejtékezés
Egyeseknél minden ok nélkül hideg verejtékezés alakul ki.
A szívinfarktus figyelmeztető jele lehet még az ok nélkül kialakuló fáradtság, a hányinger, hányás, nyugtalanság, intenzív szorongás, halálfélelem vagy az általános rossz közérzet.
Ezek a jelek azonban személyenként eltérőek lehetnek, olyannyira, hogy sokan észre sem veszik, hogy átestek egy szívinfarktuson.
A szívinfarktus legfőbb rizikófaktorai:
- életkor
- dohányzás
- abnormális vérzsír szint
- cukorbetegség
- magas vérnyomás
- fizikai aktivitás hiánya
- elhízás
- krónikus vesebetegség
- túlzott alkoholfogyasztás
- kokain és amfetamin használat