A magas koleszterinszintet gyakran az egészségtelen életmód eredményezi, mint például sok telített zsírtartalmú étel fogyasztása vagy kevés sportolás, a genetikai tényezők mellett.

Az olyan tényezők, mint az elhízás, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, az öregedés (az artériák idővel egyre szűkebbek lesznek), a genetika, és bizonyos egészségügyi problémák (cukorbetegség, magas vérnyomás, vese- vagy májbetegségek) növelik a magas koleszterinszint kialakulásának kockázatát.

A koleszterin egy speciális anyag a vérünkben, amelyre a sejthártyák felépítéséhez és fenntartásához van szükség, valamint a D vitamin és számos más hormon előanyagát képezi (szteroid hormonok).

A magas koleszterinszint, vagy hiperkoleszterinémia azonban egészségtelen és komoly, sőt halálos problémákhoz vezethet. A koleszterin hajlamos felhalmozódni az érfalakban, ezzel növelve a szív és érbetegségek kockázatát.

A vér koleszterinszintjének általában 200 mg/dl (5,2mmol/l) alatt kell lennie. A 200 és 239 mg/dl közötti érték már a magas koleszterin határvonala, míg a 240 vagy több mg/dl magas koleszterinszintnek számít.

A vérben a koleszterin nem szabadon kering, hanem lipoproteinek formájában (HDL, LDL, VLDL, IDL) formájában.   

Ezek közül a HDL, vagyis a nagy sűrűségű lipoprotein számít „jónak”, mert elszállítja a koleszterint az erek falából a májba, ahol az lebomlik.

A testnek ezért szüksége van egy bizonyos szintű HDL-re, hogy megfelelően lássa el ezt a feladatot. Akiknek alacsony a HDL-szintjük, nagyobb eséllyel kapnak szívbetegségeket.

Az LDL vagy alacsony sűrűségű lipoprotein ezzel szemben „rossz” koleszterin. Ez halmozódik fel az erek falában és okoz egy idő után érszűkületet. Valójában nincs sem rossz, sem jó koleszeterin. Az élettani hatás attól függ, hogy a koleszterin molekula milyen lipoprotein formációban van beágyazva. Olyan, mint  a hajszál. A fejtetőn jó, a levesben rossz.

10 házi praktika a magas koleszterinszint kezelésére:

1, Koriandermag

Kutatások bizonyítják, hogy a koriander segít csökkenteni a teljes koleszterin, az LDL és a trigliceridek szintjét. A koriandermagnak hipoglikémiás hatása van és hatásos lehet a cukorbetegség kezelésében.

•    Keverjünk két teáskanál őrölt koriandermagot egy csésze vízbe!

•    Forraljuk fel, majd szűrjük le!

•    Fogyasszuk napi két alkalommal! Ízesíthetjük tejjel, cukorral és kardamommal, és helyettesíthetjük vele a szokásos teánkat.

Ha nincs őrölt koriandermagunk, használhatunk egész magokat, vagy megpörkölhetjük és leőrölhetjük őket magunknak.

2, Vöröshagyma

A vöröshagyma is jó hatással van a magas koleszterinszintre. Hongkongi tudósok kimutatták, hogy segít csökkenteni az LDL koleszterin és növelni a HDL koleszterinszinteket, ezzel pedig csökken a szívbetegségek kialakulásának kockázata.

•    Keverjünk össze egy teáskanál hagymalevet és egy teáskanál mézet! Fogyasszuk napi két alkalommal!

•    Adjunk egy finomra vágott hagymát és negyed teáskanál borsot egy csésze íróhoz! Fogyasszuk rendszeresen!

•    Építsük a hagymát, a gyömbért és a fokhagymát az étrendünkbe!
 
3, Indiai egres

Az indiai egres vagy amla természetes hipolipidémiás hatóanyagokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy elősegíti a zsír koncentrációjának csökkentését a vérben. Az International Journal of Medical Research & Health Sciences folyóirat tanulmánya szerint a gyümölcsnek antihiperlipidémiás, antiaterogén és hipolipidémiás hatásai vannak.

•    Keverjünk egy teáskanál indiai egresport vagy szárított és őrölt indiai egrest egy pohár meleg vízbe!

•    Fogyasszuk reggelente éhgyomorra!
 
4, Almaecet

Az almaecet segít csökkenteni a teljes koleszterin és a trigliceridek szintjét. Ráadásul remek otthoni gyógyír számos olyan betegségre, mint a savas reflux, a magas vérnyomás, a köszvény vagy a felső légúti fertőzések.

•    Keverjünk egy teáskanál organikus almaecetet egy pohár vízbe!

•    Fogyasszuk napi 2-3 alkalommal legalább egy hónapig!

Fokozatosan növelhetjük az almaecet adagot két evőkanálig poharanként. Aki nem szereti az almaecet ízét, elkeverheti friss narancs, alma, szőlő vagy más gyümölcs levével.

5, Narancslé

Napi három pohár friss narancslé nagy segítség lehet a vér koleszterinszintjének természetes csökkentésében, mert rengeteg C-vitamint, folsavat és flavonoidot tartalmaz.

Egy az American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban közölt tanulmány kimutatta, hogy napi 750 ml narancslé fogyasztása növeli a HDL és a trigliceridszintet, és csökkenti az LDL/HDL arányt a hiperkoleszterinémiás betegekben.

A szterolokkal dúsított narancslé pedig még jobb megoldás. Kutatások szerint napi kb. 3 gramm fitoszterol akár 11 %-kal csökkenti a teljes koleszterinszintet és 15 %-kal az LDL-szintet. Ha tehetjük, fogyasszunk napi két pohár szterollal dúsított narancslevet!

6, Kókuszolaj

Bár furcsának tűnhet, de a kókuszolaj kiváló házi gyógymód a magas koleszterin kezelésére, pedig ez egy telített zsír. A kókuszolaj laurinsavat tartalmaz, amely növeli a HDL (a „jó” koleszterin) szintjét, és javítja az LDL/HDL arányt.
Adjunk egy kis kókuszolajat is az étrendünkhöz! Naponta 1-2 evőkanállal fogyaszthatunk belőle. Ne használjunk finomított vagy feldolgozott kókuszolajat!

7, Zabkása

Egy tál zabkása egyszerű, ámde hatásos módja a koleszterinszint csökkentésének. Tele van oldható rostokkal, és csökkenti a koleszterin felszívódását, valamint az LDL koleszterin szintjét.

Másfél csésze főzött zabkása vagy egy csésze zabkorpa kb. 3 gramm oldható rostot, béta-glükánt tartalmaz. Adhatunk a kásához gyümölcsöket vagy csonthéjasokat: almát, banánt, epret vagy diót, hogy még egészségesebb legyen.

8, Halolaj

A halolajak és az olyan halak, mint a makréla, a tonhal, a pisztráng, a hering, a lazac, a vérengző makrahal vagy a szardínia tele vannak omega-3 zsírsavakkal. Ezek csökkentik a trigliceridek (zsírok a vérben) szintjét és megelőzik a szívbetegségeket.

Fogyasszunk 1-4 g halolajat naponta! Aki vegetáriánus vagy vegán, őrölt lenmagot is fogyaszthat, amely szintén gazdag omega-3 zsírsavakban.

9, Vörös rizs

A vörös rizsben található vegyületek, a monakolinok megakadályozzák a koleszterin szintézist, ezzel csökkentik a koleszterinszintet. A vörös rizs tulajdonképpen vörös élesztővel (Monascus purpureus) erjesztett rizs. Kínában évezredek óta használják gyógyászati célokra. No meg persze étkezési célokra is. E nélkül elképzelhetetlen a híres pekingi kacsa.

Kutatások bizonyítják, hogy a vörös rizs csökkenti a teljes és az LDL koleszterin szintjét. Fogyasszuk azonban mértékkel, mert a hosszútávú hatásai még nem tisztázottak!(dehogy nem! A statinoknak nevezett vegyületek a vörös rizsből lettek szintetizálva és gyógyszerként törzskönyvezve. Ezzel a világ legnagyobb üzletét hozták létre a gyógyszeriparban. Cserébe a vörös rizs egészen napjainkig tiltó listára került, mint étrend-kiegészítő, amit az USA-ban bíróságon támadtak meg és azóta újra kapható.

10, Csonthéjas gyümölcsök

A dió, a mandula, a földimogyoró, a bokormogyoró, a pisztácia, a pekándió és más csonthéjasok is hasznosak a magas koleszterin kezelésében, mert sok növényi szterolt és rostot tartalmaznak. Különösen a dió csökkenti a teljes koleszterin és a trigliceridek szintjét.

Fogyasszunk rendszeresen pörkölt csonthéjasokat, de ne együnk belőlük túl sokat! Emellett növeljük a magas rosttartalmú ételek és a teljes kiőrlésű gabonák fogyasztását!

Az efféle házi praktikák mellett is nagyon fontos, hogy egészséges étrenden éljünk. Húzzuk ki a transzzsírokat az étrendünkről, mert növelik az LDL- és csökkentik a HDL-szintet! Plusz fogyasszunk magas C-vitamintartalmú ételeket (100-200 mg naponta), hogy ezzel is csökkentsük a koleszterint!

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!