A máj mirigyként fontos szerepet játszik az egyéb szervek számára fontos kemikáliák elválasztásában. A máj az egyetlen olyan része a testnek, amely egyszerre szerv és mirigy.
Ez mind szép, mind jó, csak a probléma az, hogy a köves betegek jelentős hányada bőségesen fogyaszt folyadékot, nem elhízott, nem szereti és soha nem is eszi a zsíros ételeket, nem is iszik alkoholt. Ilyenkor mi a helyzet?
Bizonyos keserű növények „máj tonizáló” növényekként is ismertek, mert stimuláló, tisztító és védelmező hatásuk van a májra és az epehólyagra. A nyugati ízlés általában nem kedveli a keserű ételeket, ezek jelentősen stimulálják és segítik az emésztést. Egy német tanulmány kimutatta, hogy a keserű növények serkentik az epe- és sósav termelést. Serkentik az idegrendszert és védik a szervezet fontos funkcióit, illetve a fáradtság és kimerültség ellen is nagyon jók.
A máj az egyik legfontosabb szerv testünkben. Többfunkciós szervként a máj többek között szűri és tisztítja a vért, segíti a glutation termelését, amely elengedhetetlen az antioxidánsok újrahasznosításában, D3-vitaminná alakítja a napfényt, és segít az epe termelésében, a vércukor stabilizálásában, a szervezet méregtelenítésében.
A máj a legnagyobb szilárd szerv a testünkben. Működését azonban hátrányosan befolyásolhatja a szegényes diéta vagy egyéb életmódbeli tényezők, mint pl. az alkoholfogyasztás, az acetaminofen, a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók és a környezetünkben lévő több ezernyi méreganyag.