A hasizom diéta kitalálója, David Zinczenko azt mondja, ezzel a diétával az emberek úgy fogyhatnak (elsődlegesen zsírtól szabadulhatnak meg), hogy közben feszesebb lesz a hasizmuk és növekszik az izomtónus, az erő, javul az általános- és szexuális egészség. A diéta két részből áll: testmozgásból és megfelelő táplálkozásból.
1. oldal:
A diéta alapvető elvei közé tartozik a hat általános irányelv. Ezek a következők: egyen hatszor egy nap; igyon smoothie-kat rendszeresen; tudja, mit ihat és mit nem; ne számolja a kalóriákat; egy héten egyszer egyen azt, amit szeretne; koncentráljon a hasizom diéta 12 „szuper” táplálékára.
A diéta szerint rendkívül tanácsos naponta hatszor étkezni, mivel ezzel fenntartható a kutatók által energiaegyensúlynak nevezett reakció. Ez azt jelenti, hogy az egy óra alatt elfogyasztott kalóriamennyiséget el kell osztani a bevitt kalóriák mennyiségével. A Georgia Állami Egyetem kutatói szerint, ha az óránkénti kalóriafelesleg vagy –hiány bármikor 300-500 között van, akkor a szervezet képes a zsírégetésre és a sovány izomtömeg építésére. Ha ebben a tartományban szeretne maradni, akkor Zinczenko szerint követni kell a napi étrend időbeosztását: reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora és egy kis esti rágcsálnivaló.
A másik irányelv szerint rendszeresen smoothie-t kell inni az étkezés vagy rágcsálnivaló helyett. A smoothie alacsony zsírtartalmú tej és joghurt keverékéből áll, amihez olyan anyagokat adnak, mint a jég, proteinpor, gyümölcsök és mogyoróvaj, majd a hozzávalókat összeturmixolják. Habár ezzel kapcsolatban nincsenek még tanulmányok, néhány kutató szerint a tejben és joghurtban található kalcium segíti a zsírégetést és korlátozza a szervezetben előállított zsírok mennyiségét.
A harmadik irányelv szerint tudni kell, mit szabad meginni, és mit nem. Napi 8 pohár vizet erősen ajánlott meginni, mivel ezzel enyhíthető az éhségroham, valamint a víz kimossa a salakanyagokat a szervezetből, és segít abban, hogy a táplálékok eljussanak az izmokhoz. Más, elfogadható italok közé tartozik még az alacsony zsírtartalmú tej, a zöldtea, és maximum két pohár üdítőital naponta. Az alkohol fogyasztása egyáltalán nem ajánlott, mivel ez nem segíti elő a telítettségérzetet. Ezen kívül csökkenti a szervezet zsírégető képességét, és elősegíti a zsírraktározást.
Továbbá csökkenti a tesztoszteron és emberi növekedési hormon termelését, amely segíti a zsírégetést és növeli az izomtömeget.
Habár a kalóriaégetés szükséges, ha a zsírégetésről beszélünk, Zinczenko szerint a kalóriák számlálásától az emberek elvesztik a motivációjukat és kevésbé tudnak koncentrálni a céljaikra. A diéta során megengedett táplálékok energia-hatékonyak és csökkentik az éhséget Zinczenko szerint.
A következő irányelv szerint a diétázók hetente egyszer egy étkezéskor csalhatnak: ilyenkor az ember azt eheti, ami a legjobban hiányzik neki, ebbe beletartozhat olyan étel is, aminek magas a szénhidrát és zsírtartalma. Ezáltal megelőzhető, hogy az ember kimerüljön a diéta során, és többen képesek végigcsinálni az egész diétát.
Az utolsó irányelv szerint a diétázónak koncentrálnia kell a 12 „szuper” táplálékra, amely segít a megfelelő tápanyagszükséglet kielégítésében. Ez a táplálékok a következők:
• mandula és más diófélék (sótlan, pörköletlen)
• bab (kivéve az olajban sütött és sült)
• zöld színű zöldségfélék beleértve a spenótot, brokkolit, kelbimbót és asparagust
• zsírmentes vagy alacsony zsírtartalmú tejtermékek
• azonnal elkészíthető zabkása (édesítetlen és ízesítetlen)
• tojás és tojáshelyettesítő termékek
• sovány húsok, beleértve a pulyka-, csirke-, marhahúst és a halat
• mogyoróvaj
• olívaolaj
• teljes kiőrlésű kenyerek és müzlik
• savó proteinpor
• bogyófélék
Más, a diéta alatt ehető táplálékok közé tartozik a mandulavaj, alma, avokádó, banán, bab, mártások, barnarizs, hátszalonna, repceolaj, kesuvaj, citrusos gyümölcsök és gyümölcslevek, edamame bab, cukormentes gyümölcslevek, fokhagyma, hummusz, lencse, gomba, sárgadinnye, teljes kiőrlésű tészta, barack, mogyoróolaj, borsó, zöld-, sárga- és narancssárga paprika, zsírmentes kukorica, teljes kiőrlésű sósrudak/perecek, tökmag, szezámolaj, rákfélék, húslevesek, napraforgómag, édesburgonya, paradicsom és sárgabab.