Nem tisztázott, mikor kezdődött a Paleolit étkezés iránti érdeklődés. Sokan a diétának sokféle különböző típusát reklámozzák. A különböző paleolit diéták között hasonlóságokat lehet felfedezni, de általánosságban egy főbb különbséget állapíthatunk meg. A diéta néhány támogatója szerint minél több minél soványabb húst kell fogyasztani, lehetőleg olyat, ami extenzíven tartott állatokból származik, míg mások szerint nagy mennyiségben kell zsírban gazdag vörös húsokat fogyasztani.

2. oldal: A diéta jótékony hatásai:

A fogyásnak számos jótékony hatása van, ha mérsékelt ütemben történik egészséges étkezéssel és megnövekedett mennyiségű testmozgással együtt. A túlsúly növeli a cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémák, valamint számos más betegség és probléma kialakulásának kockázatát. Minél nagyobb a túlsúly mértéke, annál nagyobb ezeknek a betegségeknek a kockázata, és nagyobb a kockázata annak is, hogy ezek a problémák súlyosabb tünetekkel járnak majd együtt. A fogyással csökkenthető ezeknek a betegségeknek, valamint a tünetek súlyosságának a kockázata.

A fogyás általános jótékony hatásain kívül az ősember diéta számos más egészségügyi pozitív hatással is együtt jár. A friss gyümölcsök és zöldségek sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amelyek jó hatással vannak az általános egészségi állapotra. Az ősember diéta néhány változata azt tanácsolja, az ember fogyasszon szabad tartású, fűvel etetett sovány húsú állatokat, mivel ez még további jótékony hatásokkal van a szervezetre, mivel ezek a húsok elméletileg több omega-3 zsírsavat tartalmaznak, mint az általános húsok, ezért pozitív hatással vannak a szívre, valamint a szív- és érrendszerre.

A különböző típusú Paleo diéták különféle mennyiségű testmozgást javasolnak, amelynek további jótékony hatásai vannak. A rendszeres testmozgás felgyorsítja a fogyást, mivel a szervezet ilyenkor több kalóriát használ fel, és az izomtömeg mennyisége is növekszik. A rendszeres testmozgás ezen kívül csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is.

Vigyázat:

Bárki, aki azon gondolkozik, hogy kipróbál egy új diétát, először mindenféleképpen konzultáljon az orvosával. A kalória-, zsír- és tápanyagszükséglete minden embernek más és más, a kortól, nemtől, súlytól és sok más tényezőtől függően (például betegségek és problémák). A várandós és szoptatós anyáknak különösen óvatosnak kell lenniük, mivel a vitamin vagy ásványi anyag hiány negatívan befolyásolhatja a baba fejlődését.

Kockázatok:

Ez a diéta bizony néhány kockázattal jár. Gyakran nehéz elég vitamint és ásványi anyagot juttatni a szervezetbe, ha az ember korlátozott táplálékokból válogathat csak. A Paleo diéta mindegyik változata tiltja a tej és tejtermékek fogyasztását. Mivel ezek a táplálékok gazdagok kalciumban, ezért a Paleo diétások között lehet olyan ember, akinek a szervezete emiatt nem jut elég kalciumhoz. A kalciumhiány különböző betegségek és problémák kialakulásához vezethet, például csontritkuláshoz és angolkórhoz. Bárki, aki elkezdi ezt a diétát, először beszéljen az orvosával arról, kell-e vitamin- vagy étrend-kiegészítőt szednie azért, hogy csökkentse a betegség kialakulásának kockázatát. Ezen kívül az alacsony mennyiségű szénhidrát fogyasztás miatt olyan egészségügyi problémák léphetnek fel, mint a letargia és a kimerültség, amelyek az energiahiány miatt alakulnak ki.

A Paleo diéta különböző változatai általában engedélyezik a nagy mennyiségű, magas zsírtartalmú vörös húsok fogyasztását – természetesen csak saját felelősségre. A magas zsírtartalmú diéták (különösen, amelyekben nagy mennyiségű állati zsír található), növelik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. A diéta más verziói a sovány húsok fogyasztását támogatják, ami viszont nem jár együtt a fentebb említett kockázattal.

Milyen kérdéseket tehet fel az orvosának?

•    Ha elkezdem a diétát, szükségem van-e bármilyen multivitaminra vagy étrend-kiegészítőre?
•    Ez a diéta megfelelő lehet az egész családom számára?
•    Hosszabb ideig is csinálhatom ezt a diétát?
•    Ez a legmegfelelőbb diéta a céljaim eléréséhez?
•    Milyen jelei vagy tünetei vannak annak, hogy esetleg probléma lépett fel a diéta során?

Kutatás és a diéta általános elfogadottsága:

Számos tudományos tanulmány látott napvilágot azzal kapcsolatban, vajon milyen lehetett a Paleolitikum során az emberek étkezése. Arról azonban nem készülnek tanulmányok, hogy ez a diéta hogyan hat a modern emberekre. A kutatások viszont azt bizonyítják, hogy az egészséges, változatos étrend, amely különböző gyümölcsöket és zöldségeket tartalmaz, jó hatással van az általános egészségi állapotra.

Néhány szakértő aggasztónak találja azt, hogy a diéta teljesen eltiltja a diétázókat a tejtermékektől, amelyek általában fontos részét képezik az egészséges étrendnek. Az étkezési piramis frissített változata szerint egy egészséges felnőttnek 3 csésze alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékre van szüksége. A Paleo diéta során a gabonafélék sem fogyaszthatóak, habár a teljes kiőrlésű gabonafélék fontosak az egészség szempontjából. Az étkezési piramis szerint naponta 85-115 gramm gabonafélét kellene elfogyasztani egy embernek, amelynek legalább a felének teljes kiőrlésűnek kellene lennie.

A „Centre for Disease Control” 2007-ben azt tanácsolta az egészséges felnőtteknek, hogy naponta legalább 30 percnyi könnyű vagy mérsékelt testmozgást végezzenek. A Paleo diéta néhány verziója nagy mennyiségű testmozgást ír elő, ami messze túllépi ezt a testmozgás mennyiséget. A rendszeres testmozgás általánosan elfogadott, mint az egészség egyik fontos alappillére, mivel csökkenti a betegségek kialakulásának kockázatát, valamint segít a testsúly szabályozásában is.

A Paleo diéta szerint nagy mennyiségű vörös húst és tojást, valamint zsírosabb húsokat kell fogyasztani, ami erősen vitatott a táplálkozási szakértők között. Habár sok olyan diéta, amelynek alacsony a szénhidrát, viszont magas a hústartalma (például az Atkins diéta), vált rendkívül népszerűvé különösen a 2000-es években, orvosok, táplálkozási szakértők és más egészségügyi és tudományos szakemberek is vitatják a diéták jótékony és negatív hatásait. Az azonban általánosan elfogadott tény, hogyha az ember rendszeresen fogyaszt olyan táplálékokat, amelyek sok telített zsírt tartalmaznak (így például vörös húst is), akkor az hosszú távon károsan hat a szervezetére, mivel a tanulmányok kimutatták, hogy a zsírok miatt megnövekszik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!