Manapság számtalan fogyást ígérő diétával találkozhatunk. Az 500 kalóriás diéta is ilyen. Ezzel akár 2,7-3 kilót is fogyhatunk egy héten, emellett megvéd némely egészségügyi problémától, ami az elhízással kapcsolatos.

Ezt a diétát manapság ritkán és csak orvosi felügyelet mellett szokták végezni. Ajánlott egyébként, hogy minden diétát egy szakember vagy egy dietetikus felügyeljen. 

A nőknek átlagosan 1500-2000 kalóriát kell bevinniük naponta, míg a férfiaknak 2000-2500-at. Az 500 kalóriás diéta jóval ez alatt az értékek alatt van. A másik neve a „nagyon kevés kalória diéta”, mivel ezt a diétát kifejezetten azoknak ajánlják, akik nagyon elhízottak és a testtömeg-indexük 30 felett van.

Az 500 kalóriás diéta alapja

Reggeli

•    A bőséges reggeli nem megengedett
•    A tipikus 500 kalóriás diéta reggelije tartalmaz kb. 2,5 dl koffeinmentes teát vagy lefölözött tejet
•    Édesítésre szacharint vagy steviát használjunk
•    Csak alacsony kalória tartalmú gyümölcsöket, pl. dinnye, narancs, grapefruit, szőlő, érdemes fogyasztani
•    Próbáljuk elkerülni a müzlik és kenyérfélék fogyasztását és ne felejtsük el, hogy sok vizet kell inni, ugyanis fontos, hogy hidratáltak legyünk

Ebéd

•    Ebédkor kerüljük a kenyérféléket és a gabonaféléket!
•    Tartalmazzon zöldséglevest káposztából, spenótból, brokkoliból vagy más zöld színű zöldségből!
•    Egy kis mennyiségű párolt csirke vagy hal ajánlott
•    Semmi olaj vagy dresszing a salátán, ehelyett fogyasszunk nyers zöldségsalátát egy kevés citromlével!
•    Minimum fél liter vizet igyunk meg az ebéd mellé!

Vacsora

•    A vacsorának hasonlónak kell lennie, mint az ebédnek
•    A nyers zöldségsalátáknak, leveseknek és kis mennyiségű csirkének vagy halnak kell a tányérra kerülniük
•    Ne felejtsünk el vizet inni megint!

Elképzelhető, hogy a nap folyamán ránk tör az éhség, hiszen ez tulajdonképpen egy éheztetős diéta. De az 500 kalória szétosztása kisebb snackekre segíthet ezen a problémán. Ezek a snackek lehetnek friss juice-ok cukor nélkül, néhány szem földimogyoró vagy vaj nélküli popcorn.

Azonban a diétának kockázatai is vannak, amiket érdemes szem előtt tartani.

Tápanyaghiány

Ha drasztikusan megvonjuk a kalóriákat a szervezetünktől, akkor ezzel elengedhetetlen tápanyagokat is megvonunk tőle, amik szükségesek a szervezetnek. Emiatt előfordulhat székrekedés, hasmenés vagy más emésztőszervi panaszok. 

Étkezési zavarok

Mivel ez a diéta nem mondható kiegyensúlyozottnak, ezért étkezési zavarok alakulhatnak ki. Ez azt jelenti, hogy megváltoznak az étkezési szokások, amik anorexiához vagy bulimiához is vezethetnek.

Ketózis

Ahogy azt már tudjuk, az 500 kalóriás diéta egy éheztetős diéta. Emiatt mivel a megszokott kalóriamennyiség drasztikusan lecsökken, a szervezet az elraktározott zsírt kezdi el használni, hogy energiát állítson elő. Azonban a zsírégetés folyamán kialakul a ketózis. Habár rövid távon ez nem egy súlyos probléma, de a ketózis vesekövet, vérrögöket vagy a szervek rossz működését is eredményezheti. A ketózist egy egyszerű vizeletvizsgálattal ki lehet mutatni.

Más komoly problémák

A diéta más komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet,  pl az izomzat leépülése  a magas koleszterin, ami növeli a stroke és a szívinfarktus veszélyét. Emellett a csontritkulás és némely rákfajta kialakulásában is szerepet játszhat. Anémiával, veseproblémákkal, alacsony vérnyomással, szív- és hasi panaszokkal, illetve 50 év fölöttieknek nem ajánlott. A terhes és szoptató anyukák is inkább más fajta diétát válasszanak, de a 18 év alattiaknak is kerülniük kell ezt a drasztikus diétát. A vízben és zsírban oldódó vitaminokat pótolni kell és az esszenciális zsírsavakat is (pl. napi 2g omega-3 zsírsav).

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!