Az egyik legkevésbé egyértelmű kérdés a fogyókúra során a megfelelő ételek kiválasztása. 

1.    Lencse 

A lencse köznapi étel Indiában és a legtöbb vegetáriánus és vegán ebből nyeri a fehérjét. Indiában sok lencseféle található, amely jellegzetes ízt kölcsönöz ételeinknek. Az étkezés alapvető része és emellett a különböző lencsefélék különféle egészséges tápanyagokat tartalmaznak.

Tíz olyan ételt és hozzávalót mutatunk be, amely garantáltan segít a fogyásban.

2.    Tojásfehérje

A tojásfehérje fehérjében gazdag és szénhidrátban szegény értékes táplálék. Bármilyen fogyókúrás diéta mellett rendkívül fontos az elégséges fehérjebevitel, amely segíti a szervezetet az edzések során. A tojásfehérje magas proteintartalma segíti az azonnali felszívódást, ezáltal a szervezet egyből hasznosítani tudja azt. Többféleképpen is elkészíthető a tojásfehérje. Megfőzheti a tojást, eldobva annak sárgáját, vagy tűvel szúrja ki a tojást és így csak a fehérje folyik majd ki. 3-4 tojást használjon tojáshab vagy omlett elkészítéséhez.

3.    Hal

A hal az egyik legjobb nem vegetáriánus tápanyagforrás. Fehérjében és omega-3 zsírsavakban gazdag. A halban gazdag étrend megelőzi a szívbetegségeket, rendszeressé teszi a különböző testfunkciókat, enyhíti a rheumathoid artritis tüneteit, csökkenti a depressziót és megelőzi a demenciát és az Alzheimer-kórt, emellett a rák kockázatát is csökkenti.

4.    Lenmag

Ez az aprócska barna lapos mag telis tele van olyan tápanyagokkal, amelyek segítik sok manapság gyakori, az életmódból származó betegség megelőzését. A lenmag egészséges, mivel gazdag omega-3 zsírsavakban, lignánokban, antioxidánsokban, ösztrogénben és rostban.

5.    Gyümölcsök

Szükségtelen a gyümölcsfogyasztás egészséges mivoltát magyarázni. A szervezetnek szüksége van szénhidrátokra a működéshez, ennek legtermészetesebb formája a természetes cukor. Az, hogy a szénhidrát rosszat tenne, nem igaz. A szénhidrátok biztosítják a szervezet működéséhez elengedhetetlen üzemanyagot. A cukor túlfogyasztása azonban túlsúlyt eredményez. Az evolúciós pszichológia rámutat arra, hogy alapvetően vágyunk a cukorra és ezt a vágyat legjobb ha gyümölcsök fogyasztásával elégítjük ki. Emellett minden gyümölcsnek magas a tápértéke, az alma, a narancs, a banán, a guava, a körte, a papaya, a görögdinnye és társaik mind könnyen elérhető gyümölcsök.

6.    Mogyoró- és diófélék és szárított gyümölcsök

Ezek az apróságok esszenciális tápanyagokban gazdagak, amelyek sok betegséget megelőzhetnek és megerősítik a szervezet. A szárított gyümölcsök megőrzik az eredeti gyümölcs tápanyagainak nagy részét és emellett egyéb egészséges anyagok is találhatóak benne, amelyek megelőzik a krónikus betegségeket és csökkenthetik a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.

7.    Pulyka

A pulyka fantasztikus fehérjeforrás, emellett az egyik legegészségesebb húsféle. Kalciumban gazdagabb, kalóriában, koleszterinben és telített zsírsavakban pedig szegényebb, mint a többi húsféle. Több fehérjét tartalmaz, mint a csirkehús, emellett nátriumban is szegény, ezáltal hozzájárul a vérnyomás szinten tartását.

8.    Zöldségek

A leveles zöldségek kalóriaszegények, nem tartalmaznak zsírt és tele vannak rosttal, vassal, kalciummal, és fitokémiai anyagokban is gazdagok, mint a C-vitamin, karotinok, lutein, a folsav és a K-vitamin. Ez azt jelenti, hogy serkentik a bélmozgást, csökkentik a rák kockázatát és szénhidrát mentesek. A saláta, a brokkoli, a spenót, a csíra, a kígyóuborka és még ezer másik növény rendelkezik ehető levelekkel, így van választék. Emellett megszámlálhatatlan módon fogyaszthatóak, nyersen salátaként, főzve főétkezéshez, szószként, levesekben, és így tovább. 

9.    Teljes kiőrlésű kenyér

A teljes kiőrlésű kenyér rosttartalma jóval magasabb, mint a sima fehér kenyéré. Ezáltal növeli az étel térfogatát a kalória növelése nélkül, ezáltal teltség érzetet okoz. Segíti az emésztést, csökkenti a koleszterinszintet és szabályozza a vércukorszintet. Kutatások bizonyították, hogy azok az emberek, akik két szelet teljes kiőrlésű kenyérből készült pirítóst fogyasztanak, kevésbé éhesek ebédidőben.

10.    Joghurt, aludttej és dahi

Még nem találkoztam olyan táplálkozási szakértővel, aki ne ajánlotta volna az aludttejet és a joghurtot, és az ok magától értetődő. Dokumentált tény, hogy azok az emberek, akik étkezés előtt vagy után aludttejet vagy joghurtot fogyasztanak, nagyobb súlycsökkenésről számolnak be, mint akik nem így étkeznek. Azért van ez így, mert a joghurtban található kalcium megelőzi, hogy a zsírsejtek több kortizolt termeljenek (a kortizol hormon nem megfelelő egyensúlya magas vérnyomást, elhízást és egyebeket okozhat). Emellett segíti az emésztést és az étel felszívódását, erősíti és stabilizálja az immunrendszert és gazdag fehérje- és vitaminforrás. A kutatások szerint naponta minimum 300 g joghurtot érdemes fogyasztani, 100 g-t minden étkezéshez.

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!