A méregtelenítő diéták olyan rövid ideig tartó diéták, amelyek arra szolgálnak, hogy megszabadítsák a szervezetet a felgyűlt méreganyagoktól és melléktermékektől.
2. oldal: Méregtelenítő diéták
Nyers táplálék diéta
A nyers táplálék méregtelenítő diéta olyan táplálékokból áll, amely 33-48 Celsius-fok között készültek el. Ezek a diéták azon az elképzelésen alapszanak, hogy a nyers táplálékoknak magasabb a tápanyagértéke, és olyan enzimeket tartalmaznak, amelyek segítik az emésztést, így a szervezetben található más enzimek képesek szabályozni a többi biológiai folyamatot.
A nyers táplálékok hívei szerint ezzel a méregtelenítő diétával megakadályozható az elhízás, mivel csökken az elfogyasztott táplálékok mennyisége, valamint a magas rosttartalom méregteleníti a szervezetet, mivel felgyorsítja az anyagcserét és a végtermékek kiválasztását.
Gyümölcslé böjt
A gyümölcslé böjt során a diétázónak 9-18 deciliter gyümölcs- vagy zöldséglevet kell meginnia naponta, továbbá hat pohár meleg, átszűrt vizet. Habár néhány módosított gyümölcslé diéta engedélyezi kis mennyiségben a párolt zöldségek fogyasztását, a legtöbb diéta rövid ideig tartó léböjt kúra. Néhány természetgyógyász szerint érdemes 1-2 csésze gyógynövény teát is elfogyasztani a gyümölcslé és a víz mellett. A gyümölcslé legyen friss, bio gyümölcsökből és zöldségekből származzon, és gyümölcscentrifugával készüljön el. A boltban kapható gyümölcslevek nem használhatóak fel a gyümölcslé böjthöz, mivel pasztörizálják őket. Továbbá, ha a friss gyümölcslevet az elkészítéstől számított él órán belül el kell fogyasztani, nem szabad hűtőben tárolni.
Mono diéták
A mono diéták olyan méregtelenítő diéták, melynek során a diétázó csak egyféle táplálékot fogyaszt, általában almát, szőlőt vagy más gyümölcsöt vagy zöldséget, esetleg egyféle folyadékot, 10-14 napon át. A legősibb mono diéta Johanna Brandt nevéhez fűződik, aki Dél-Afrikában azt állította, meggyógyította a gyomorrákját a szőlő fogyasztásával. 1928-ban adta ki a könyvét, melyben azt állítja, 12 órán át csakis természetes (klórmentes) vizet ivott, majd a következő 12 órában csakis szőlőt evett vagy szőlőlevet ivott – és ezeket váltogatta. A diéta jelenlegi változtatásai szerint Brandt diétáját érdemes 5 hétig csinálni, majd egy héten át a nyers táplálék vegetáriánus diéta szerint étkezni.
Vegetáriánus vagy fél-vegetáriánus diéták
A kevésbé szigorú diéták engedélyezik kis mennyiségben a proteintartalmú táplálékok fogyasztását; egy tipikus példa a következő étkezési terv, amely Elson Haas nevéhez fűződik és egy hétig tart. Haas a következő tanácsokkal látja el a diétázót:
• Egyen lassan és jól rágja meg az ételt.
• Minden étkezés előtt és után egy pár percre lazuljon el és engedje el magát.
• Kényelmes pozícióban egyen.
• Csak gyógynövényekből készült teát igyon (menta, kamilla) vacsora után.
A napi étkezési terv:
• Reggel: Két pohár átszűrt víz, ami fél citrom bele van facsarva.
• Reggeli: Egy szobahőmérsékletű friss gyümölcs, 15-30 perc elteltével pedig egy tál megfőzött, teljes kiőrlésű gabonaféle (köles, hajdina, barnarizs), 2 evőkanál gyümölcslével ízesítve.
• Ebéd: Egy vagy két közepes tálnyi párolt zöldség (különböző gyökér-zöldségek, leveles zöldségek, spárga, káposzta, kelkáposzta, stb. Az ízesítéshez felhasználható maximum 3 evőkanál vaj és repce- vagy olívaolaj keveréke.
• Vacsora: Ugyanaz, mint ebédre.
• Tízórai és uzsonna: Egy vagy két csésze zöldségvíz, amelyben a párolt zöldség készült – ízesíthető egy kis sóval vagy algával.
• Egy kis adag (85-110 gramm) proteint tartalmazó táplálék (hal, bio csirke, lencse, lóbab) fogyasztható uzsonnára, ha a diétázó gyengének vagy rendkívül éhesnek érzi magát.
Étrend-kiegészítők szedése
Sok méregtelenítő diéta fontos része a hashajtók és beöntés használata, mely által megtisztítható a bélrendszer. A salakanyagok eltávolítása létfontosságú, mivel így megakadályozható, hogy a méreganyagok felszívódjanak a belekben és a véráramba jussanak. Néhány természetgyógyász szerint érdemes szilfa és más gyógynövények keverékét használni a belek megtisztítása érdekében; mások szerint a sósvizes hashajtók, a beöntés és a bélfürdő a legjobb erre a célra. A bélfürdő olyan eljárás, mely során nagy mennyiségű vizet (akár 76 litert is) juttatnak a bélbe, méghozzá egyszerre mindig csak keveset. Ez abban különbözik a beöntéstől, hogy sokkal több vizet használnak fel, illetve a bélfürdő esetén a végbélbe juttatják a vizet, míg a beöntés során a vastagbélbe. Az átlagos orvosok nem javasolják a bélfürdő használatát, mivel feleslegesnek tartják, mivel szerintük ez egy a 18. századból származó félreértésen alapul az emésztési folyamatokkal kapcsolatosan, és nagyon kényelmetlen a beteg számára. Néhány esetben akár komoly egészség-károsodással is járhatnak a betegnél.
Néhány orvos szerint érdemes étrend-kiegészítőket szedni, például multivitamint, C-vitamint, kolint és metionint, vagy máriatövist a méregtelenítő diéta során. Ezek az étrend-kiegészítők serkentik a májfunkciókat és csökkentik a méregtelenítő diéták olyan mellékhatásait, mint a fejfájás és a hányinger.
A méregtelenítő diéták támogatói közül sokan az javasolják, a diétázó meditáljon, jógázzon és egyéb spirituális tevékenységeket gyakoroljon, ezáltal javul a mentális és érzelmi állapot. Mások szerint érdemes a méregtelenítő diétát egy egészségügyi spa-ban végezni, ahol masszázsterápia, szauna és hidroterápia is az ember rendelkezésére áll.
A diéta célja
A méregtelenítő diéták elsődleges célja a fizikai méregtelenítés – a méreganyagok eltávolítása a szervezetből, beleértve a bőrt, légzőszerveket és beleket is, azért, hogy az embernek több energiája legyen, valamint enyhüljenek az olyan enyhébb egészségügyi panaszok, mint a sápadt bőr, rossz lehelet és fejfájás, ezen kívül pedig javuljon a szervezet gyógyuló-képessége. Ezek a diéták elsődlegesen nem fogyási célokra használhatóak fel.
Figyelem:
Általánosságban, aki szeretne elkezdeni egy méregtelenítő diétát, először konzultáljon egy egészségügyi szakemberrel. Néhány komolyabb betegség esetén (például rák) kisebb mellékhatások léphetnek fel, beleértve a fejfájást, a hát alsó részének fájdalmát és a kimerültséget. Ezek a tünetek amúgy lehetnek a stressz vagy a rossz étkezési szokások mellékhatásai is. Néhány terápiás szakember először vér-, vizelet-, széklet- és májfunkció vizsgálatot kér a betegtől, mielőtt megbeszélné vele a méregtelenítő diétát.
A következő emberek ne csináljanak méregtelenítő diétát:
• Várandós vagy szoptatós anyák
• Gyerekek
• Azok, akik cukorbetegek, pajzsmirigy alulműködésük van, szívbajosak, anorexiásak, vagy bulimiások, vese- vagy májbetegek, gyomorfekélyesek, immunproblémáik vannak, epilepsziások, rákosak, ideiglenesen betegek, vagy aktív fertőzésük van.
• Sovány emberek.
• Az alkohol- vagy drogfüggők.
• Azok, akiket nem rég operáltak vagy súlyos égést szenvedtek.
Az előre felírt gyógyszereket ugyanúgy kell szedni a méregtelenítő diéta során. A diétázó ne hagyja abba a gyógyszer szedését vagy csökkentse a megbeszélt adagot az orvossal való egyeztetés nélkül.
Bárki, aki a diéta során szédül, abnormális szívritmust tapasztal, hányingere vagy esetleg hány is, esetleg az alacsony vérnyomásra utaló tüneteket produkál, azonnal hagyja abba a diétát és beszéljen az orvosával.
A méregtelenítő diéták elősegíthetik a jojó effektust, ami káros az egészségre, ezért évente háromnál többször nem szabad orvosi felügyelet nélkül csinálni.