A leggyakoribb okai a hirtelen súlygyarapodásnak.

Bizonyos gyógyszerek szedése

Számos olyan gyógyszercsoportot ismerünk, melyek rendszeres és tartós szedése hirtelen hízáshoz vezethet. Leggyakrabban az alábbi gyógyszerek okoznak gyors testsúly növekedést: szteroidok, hormonpótlók, RA és mellrák ellen szedett készítmények.   

Depresszió. A gyors és hirtelen súlygyarapodás leggyakoribb oka a depresszió, illetve az arra szedett gyógyszerek. A legtöbb antidepresszáns gyógyszer mellékhatása a gyors testsúly gyarapodás.

Nem megfelelő táplálkozás

Sok esetben a helytelen táplálkozás és az ebből fakadó állapotok, mint a lassú bélmozgás, a székrekedés felelősek a túlsúly kialakulásáért. Ha azt tapasztalja, hogy emésztése nem megfelelően működik, próbáljon meg probiotikumokban gazdag fermentált ételeket adni étrendjéhez, igyon sok vizet és fogyasszon rostokban gazdag ételeket.  

Tápanyaghiány

A magnézium, vas vagy D-vitamin hiánya gyengítheti az immunrendszert, csökkenti energia szintünket és lassítja az anyagcsere folyamatát. A lassult anyagcsere pedig túlsúly kialakulásához vezet. Fogyasszon zöld leveles zöldségeket és májat, hogy növelje szervezete vas szintjét. Egyen minden nap mandulát, brazil diót,  mert magnéziumban gazdagok. Ha teheti, tartózkodjon napos helyen, s ezzel biztosítani tudja a szervezete számára nélkülözhetetlen D3-vitamint. 

Öregedés

Sajnos nem létezik olyan csodaszer, mellyel megállíthatnánk az öregedés folyamatát. Ahogy múlnak az évek, testünk anyagcseréje lelassul, s ez táptalaját adja az elhízásnak. Ennek elkerülése érdekében rendszeresen mozogjunk és csökkentsük a szénhidrát bevitelünket, fogyasszunk minél több zöldséget és gyümölcsöt.

Alvászavar

Ha nem tudjuk megfelelően kipihenni magunkat, szervezetünk elkezd raktározó üzemmódra váltani, anyagcserénk lelassul, a plusz kilók pedig elkezdenek felhalmozódni. Aludjon minden éjjel legalább 7-8 órát, hogy megállítsa a hirtelen súlygyarapodást. 

Menopauza

A menopauza bekövetkeztével a nők hormonális egyensúlya megkergülhet, melynek eredményeképpen nő az étvágy, lassul az anyagcsere és zsír rakódik le a csípő és derék körül. Ha a hirtelen súlygyarapodás hormonális változásokra vezethető vissza, érdemes felkeresni a nőgyógyászt, aki akár hormonterápiával vissza tudja állítani a normál hormonháztartást (egyéb mellékhatásai miatt én ezt nem ajánlom).

Fogamzásgátló tabletták

A fogamzásgátló tabletták gyakori mellékhatása lehet a váratlanul bekövetkező hízás. Ilyen esetben konzultálni kell a szakorvossal a terápia megváltoztatásáról (gyakorlatilag el kell hagyni, mert a többi szer sem különb).

Alacsony zsírtartalmú étrend

A „low-fat” diéták gyakori hatása a súlygyarapodás. A zsírmentes, vagy alacsony zsírtartalmú ételek többsége rengeteg  szénhidrátot és ennek révén plusz kalóriát tartalmaz, ami egyenes út az elhízáshoz. Az USA-ban indult „Fat Free” őrület után kezdődött az egész népességben megfigyelhető "drámai elhízás járvány."

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!