A szebb külső (megjelenés) érdekében történő fogyás nem lehet akadálya az egészséges életmód kialakításának.
Gyakori tévhitek a fogyásról
Tévhit: a cukormentes üdítők és a mesterséges édesítők segítenek a súlyvesztésben, miközben zavartalanul élvezheti mindazt, amit elfogyaszt.
Egy ajurvédikus orvos segíthet meghatározni a testtípusát és a megfelelő ételeket. Egyes nyugati táplálkozási szakértők már átvették ezt a módszert.
Csak nézze meg, hogy az elhízott emberek mivel szerelkeznek fel – bizony, cukormentes üdítőkkel. A legújabb tanulmányok kimutatták, hogy a mesterséges édesítők igenis hozzájárulhatnak az elhízáshoz. A cukormentes üdítőket fogyasztók továbbra is elhízottak maradnak, miközben pusztulnak agysejtjeik és egyéb egészségügyi kockázatok is kialakulhatnak.
Tévhit: egyen zsírszegény vagy zsírmentes ételeket a hatékony fogyás érdekében.
Az 1950-es években a Junk Science által megalkotott hamis koleszterin pánik szülte meg az alacsony zsírtartalmú és zsírmentes élelmiszeripari „forradalmat”. Azokat az ételeket is általában mesterséges édesítőkkel lágyították, s ezzel megduplázták az egészségügyi kockázatokat.
Kerülje a margarint és a hidrogénezett olajokat!
A szervezetnek szüksége van a jó zsírokra, hogy segítsenek sejtfalat építeni, agysejteket termelni és olyan velőshüvelyt (myelin hüvely) létrehozni, ami az idegek normál működését biztosítja. A D3-vitamin előállításához is szüksége van a szervezetnek a zsírokra.
Jó zsírok között tartjuk számon a hidegen sajtolt, szűz olíva olajat, a kókuszolajat, a halolajat, a kendermag és lenmag olajat, vagy bármely más hidegen sajtolt, növényi olajat, a repceolaj kivételével. A szójabab olajat általában genetikailag módosított szójababból készítik. Még a vajban, tojásban és fűvel táplált állatok húsában található telített zsírok is mérsékelten egészségesek.
Tévhit: a drasztikusan alacsony kalóriabevitellel járó rövid, speciális diéták gyakori választásnak bizonyulnak a túlsúlyos embereknél, s ezek garantált eredményt hoznak.
Ezek az emberek azonban csak egy rövid időre szabadulnak meg súlyuktól. A drasztikus kalóriamegvonás hatására ugyanis a szervezet kisebb sebességre kapcsol és igyekszik a bevitt táplálék minél nagyobb arányú részét elraktározni.
Ezt követően, amikor valaki, akár csak részben, visszatér a szokásos étrendjéhez, a lassult anyagcsere az étel kisebb mértékű metabolizálását eredményezi, míg többsége zsírként raktározódik. E miatt van a súly hullámvasút szerű ingadozása (jojó effektus), ami a diétázó emberek csapdájává válik. Ráadásul a diéta alatt nem csak a zsírszövetjeiből veszít, hanem az értékes izomszöveteiből is. Mikor újra visszahízik, akkor már kevesebb izommal fog rendelkezni, mint a fogyókúra előtt így nem csak a testsúlya, hanem testében a zsírszövet aránya is fokozatosan növekszik.
Tévhit: fogyás szempontjából a kukoricaszirup jobb, mint a cukor.
Valójában a cukorral jobban jár. A kukoricacukor egy álruhába bújtatott, magas fruktóz tartalommal rendelkező termék, amely számos független egészségügyi szakértő szerint az egyik fő oka lehet a tömeges elhízásnak és a zsírmáj kialakulásának.
Tévhit: a kevesebb evés és a kalóriaszámlálás az egyetlen módja a fogyásnak.
Fontos dolog tudni, hogy mennyi kalóriát fogyaszt, azonban ez könnyen kontraproduktívvá is válhat.
Mielőtt kiválasztja a megfelelő táplálkozási szemléletet, határozza meg a testtípusát. A testtípusának megfelelő ételek természetesen segítik a zsírégetés folyamatát.