Melyik a 10 legjobb szénhidrát, amit cukorbetegek fogyaszthatnak?
Ha valakinél cukorbetegséget diagnosztizálnak, nem jelenti automatikusan, hogy onnantól élete végig meg kell fosztania szervezetét mindenféle szénhidráttól. Persze a fánkot és a kakaós csigát le kell húzni a listáról, de természetesen vannak olyan szénhidrátok, amik az egészséges táplálkozás szerves részét képezhetik. Sőt, cukorbetegség esetén hatalmas szüksége van a szervezetnek a jó szénhidrátokra.
A kulcs abban van, hogy olyan szénhidráttartalmú ételeket kell fogyasztani, amik rost és fehérje tartalma is magas és olyan tápanyagokat tartalmaznak, amik lassítják a szénhidrátok felszívódását, ezáltal nem következik be hirtelen vércukorszint kiugrás, illetve esés.
A legjobb szénhidrátok cukorbetegeknek
1, Lencse és bab
A lencse és bab kiváló fehérje és rost forrás. Fél csésze főtt lencse 19g szénhidrátot, 9g fehérjét és 8g rostot tartalmaz.
2, Borsó
A borsó a lencséhez és babhoz hasonlóan szintén sok rostot és fehérjét tartalmaz, 21g szénhidrátra jut kb. 8g fehérje és 7g rost. Ráadásul a borsó K-vitamin tartalma is magas, de emellett mangánt, B-vitamint, rezet, C-vitamint, foszfort és folsavat is tartalmaz.
3, Alma
Az alma és a körte szintén kiváló szénhidrátforrás, arra kell csupán figyelni, hogy frissen fogyassza őket. Egy közepes alma kb. 19g szénhidrátot és 3g rostot tartalmaz. A legjobb, ha a felvágott almaszeleteket egy kis mogyoró vagy mandulavajjal fogyasztja, így könnyebben egyensúlyban tarthatja vércukorszintjét.
4, Áfonyafélék
Az áfonya, málna, eper, szeder a gyümölcsök többségéhez képest kevés cukrot tartalmaz, emellett rosttartalmuk is kiemelkedő. Minden csésze áfonya 4 gramm rostot és 21g szénhidrátot tartalmaz. Emellett fitonutriensekben is igen gazdagok, fenolokat, flavonoidokat, antocianidineket tartalmaznak, amik pl. segítik az immunrendszer megfelelő működését, csökkentik a gyulladásokat és védenek a rákos elfajulásokkal szemben is.
5, Tök
A tökfélék rosttartalma szintén kiemelkedő. Egy adag 18g szénhidrátot és 6 gramm rostot tartalmaz. Emellett a tök kiváló C-vitamin, mangán és béta-karotin forrás, amit a szervezet A-vitaminná alakít át, védve ezzel a szem, bőr, fogak és csontok egészségét.
6, Édesburgonya
Az édesburgonya a hagyományos krumplihoz képest kevésbé gyorsan emeli meg a vércukorszintet, ami természetesen a benne lévő rostoknak köszönhető. Az édesburgonya szintén kiváló béta-karotin forrás.
7, Görög joghurt
A görög joghurt is tartalmaz a tejcukor révén szénhidrátot, azonban a benne lévő fehérjének és kalciumnak köszönhetően jobb választássá válik, mint a többi tejtermék. A zsírmentes görög joghurt egy adagja 7g szénhidrátot, 18g fehérjét tartalmaz és fedezi a szervezet napi szükséges kalcium bevitelének 20%-át.
8, Bulgur
A bulgur szintén viszonylag sok fehérjét és rostot tartalmaz, ezért nem emeli meg olyan hirtelen a vércukorszintet, mint a finomított lisztből készült tészta. A bulgur teljes kiőrlésű búzából készül, egy adag 25g szénhidrátot, 6g rostot és 4g fehérjét tartalmaz.
9, Zabpehely
Természetesen itt most nem a cukrokkal és mesterséges ízfokozókkal tele tömött reggeli zabkásákról beszélünk, hanem a természetes zabpehelyről. A zabpehely rendszeres fogyasztásával csökkenthető a vér LDL-koleszterin szintje, ami cukorbetegség esetén különösen fontos a szív és érrendszeri szövődmények megelőzésének vonatkozásában.
10, Teljes kiőrlésű tészta
Igen, még a tészta is szerepelhet a cukorbetegek étrendjében, de csakis a teljes kiőrlésű, rostokban gazdag fajták. De csupán azért, mert egy tészta teljes kiőrlésű, még nem jelenti azt, hogy többet ehetünk belőle, fontos, hogy mindig betartsuk az előírt mennyiségeket.