A cékla népszerűsége nagyot nőtt, mikor felfedezték, hogy kiváló cukorforrás. A történelmi bizonyítékok szerint, amikor a britek megtiltották, hogy a cukornádat cukortermeléshez használják fel, Napóleon úgy határozott, hogy válasszák a céklát a cukor előállításához.

A sötétvörös cékla gyökerei megfőzhetőek vagy megsüthetőek. A cékla azonban fogyasztható nyersen is vagy kifacsarható a leve. A céklalé természetéből kifolyólag édes ízű, és nagyon sok, az egészségre jótékony hatással rendelkezik. Ha olyan más zöldségeket adunk a céklaléhez, mint a répa, alma vagy a cékla levele, a lének csökken az erős hatása. Gyógynövények viszont hozzáadhatóak, mivel így finomabb lesz a céklalé.

A céklát kifejezetten Európa, Észak-Amerika és Ázsia partjainál termesztik, illetve Angliában a tengerparti mocsaraknál. A cékla nem csak egy színben létezik, ahogy az emberek gondolják, hanem lehet fehér, arany vagy többszínű is. A céklához kapcsolódó levelek és gyökerek is ehetőek, és magas a tápanyagtartalmuk.

A céklalé tápanyagértéke:

A céklában sok folsav és mangán található. Ennek a zöldségnek a zöld levelei nagyon táplálóak és A-, C-, valamint K-vitamint tartalmaznak. A céklalében ezenkívül olyan ásványi anyagok találhatóak, mint a kalcium, vas, kálium, réz, kén, szilícium és klór. Ezek a tápanyagok jó hatással vannak a vérre, elősegítik a vörös vérsejtek termelését, növelik a hemoglobin szintet és az oxigénnel növelik a sejtek tápanyagtartalmát. A céklalé az egyik leggazdagabb anyag nitrátokban. Nagy mennyiségben találhatóak benne aminosavak (D- illetve alfa-aminosav). Továbbá ez a zöldség olyan antioxidánsokat is tartalmaz, mint a flavonoidok és a karotenoidok.

A céklalé egészségre gyakorolt jótékony hatása

1. A kutatók felfedezték, hogy a cékla betanint tartalmaz, amely rák ellenes tevékenységet folytat a szervezetben. A betacianin meggátolja a rákos tumorok kialakulását, valamint megszabadítja a szervezetet káros méreganyagoktól. Tudvalevőleg visszafordítja bizonyos típusú rákok fejlődését, például a leukémiát, tüdő-, bőr-, mell-, prosztata- és hererákot. Kiváló hatással van a gyomorrákra is, mivel meggátolja a rákos sejtek mutációját. A céklalében lévő betanin felveszi a harcot a bőr- és májtumorokkal is, ezért egy német tanulmány szerint a céklalé az egyik legnépszerűbb alternatív rákkezelési módszer.

2. A cékla betalainnak nevezett pigmenteket tartalmaz. Ez egy erős antioxidáns, amely gyulladásgátló és gombaölő hatású. A lé magas antioxidáns és fenolvegyület tartalma megakadályozza a sejtek és a DNS károsodását, így hozzájárul a károkat okozó és öregedésért felelős szabadgyököket. Ezenkívül meggátolja az oxidatív stressz kialakulását, amely egy mindennapi probléma.

3. A céklalében lévő nyers sóskasav hatékonyan oldja fel a szervezetben lerakódott szervetlen kalciumot, amely a krónikus betegségek kialakulásának egyik legfőbb oka. A céklalé rendszeres fogyasztása által azonban enyhíthetőek az olyan meszesedéshez köthető betegségek, mint az ízületgyulladás, vesekövek, és visszér.

4. A céklalé hozzájárul az egészséges emésztéshez, különösen a zsír emésztéséhez és a szervezet anyagcseréjéhez. A céklalé kitűnően tisztítja meg a beleket, serkenti a működésüket, valamint a gyomor- és bélmozgásokat. Ezenkívül hatással van a belekben található idegekre is, és pozitívan befolyásolja a gyomor savasságát. A benne található rostok eltávolítják a salakanyagokat, mivel gyorsan haladnak át a vékony- és vastagbélen.

5. A céklalé rendkívül jó hatással van a várandós nőkre, mivel a benne lévő folsav megakadályozza számos születési rendellenesség kialakulását, valamint biztosítja, hogy a leendő babának szép rózsaszín, egészséges bőre legyen, mivel hozzájárul a szövetek növekedéséhez és a baba gerincvelőjének megfelelő fejlődéséhez.

6. A cékla nagy mennyiségben tartalmaz olyan karotenoidokat, mint a lutein és a zeaxantin. Ezek a vegyületek rendkívül jó hatással van a szem, kifejezetten a retina egészségére. A nyers céklalé fogyasztásával a karotenoidok könnyen felszívódnak. Ezek az anyagok ugyanis könnyen elpusztulnak főzés közben, ezért érdemesebb a céklalevet nyersen fogyasztani.

7. Fogyasszon rendszeresen céklalevet, így serkentheti a fizikai aktivitást és csökkentheti a sportolás szervezetre gyakorolt negatív mellékhatásait. A lé növeli az energiát és az állóképességet, így arra motivál, hogy az ember keményebben eddzen. A céklalé által a szervezet jobban reagál a sportra, mivel kiegyensúlyozza az oxigénfelhasználást és növeli az állóképességet.

8. Egy csésze céklalé csökkentheti a vérnyomást. Egy 200 emberen végzett tanulmány szerint azoknak, akik céklalevet fogyasztottak, látható módon csökkent a vérnyomásuk. Ezenkívül a lé csökkenti a „rossz” koleszterinszintet, viszont növeli a „jó” koleszterin szintjét a szervezetben.

9. Napi egy pohár céklalé fogyasztásával serkenthető az agy vérellátása és megállíthatóak az olyan öregedéshez köthető problémák, mint a demencia. A céklalé erőt ad az idősebbeknek, így ők is aktívabb életmódot folytathatnak, mivel a lé tágítja a vérereket, valamint csökkenti fizikai aktivitások alatt az izmok oxigénszükségletét.

10. A céklalé gazdag vasban és antioxidánsokban, amelyek létfontosságúak az egészséges vér szempontjából. A lé vastartalma jó hatással van a vérszegénységre és az alacsony hemoglobin problémára. Elősegíti a vas felszívódását, így növeli a vérsejtek számát és serkenti a vérkeringést, valamint a vörös vérsejtek oxigénszállító kapacitását. A céklalében található nitrátok olyan vegyületek, amelyek serkentik a szervezetben a vérkeringést: mind az agyban, a szívben és az izmokban is. A természetes nitrátok növelik a nitrogén-oxid molekulák mennyiségét, ezáltal tágítják a vérereket és így több oxigén jut a szervezetbe.

11. A céklalében lévő betanin stimulálja a sejtek működését, valamint megvédi a májat és az epevezetékeket. A benne található rostok növelik a méregtelenítő enzimek termelését a májban, így véd az alkohol, proteinhiány és más okokból kialakult zsírlerakódással szemben.

12. A lé hatékonyan erősíti az immunrendszert és felveszi a harcot a gyulladással. Véd az ismétlődő fertőzésektől és az öregedéshez köthető degenerációtól. Növeli az állóképességet és csökkenti a fáradtságot, így energikusabb lesz tőle. A lében található magnézium enyhíti az izomfeszültséget, a stresszt és a szorongást. 

13. A céklalé fogyasztása kiváló hatással van a mirigylázra.

14. A cékla sok rostot tartalmaz, viszont kevés kalóriát, ezért gyakran használják fogyáshoz is, mivel oldódó rostok találhatóak benne. Az elhízott embereknél pedig gyorsítja az anyagcserét.
Ezeken a hatásokon kívül a céklalé enyhíti a fogfájást, a menstruációs problémákat, a fejfájást és a lumbágót.

A céklalé bőrre gyakorolt jótékony hatása

15. A céklalé rendszeres fogyasztásával megelőzhető és kezelhető az olyan bőrfertőzés, mint a pattanás és a kelés. Gyulladásgátló hatásainak köszönhetően megakadályozható a pattanások és mitesszerek kialakulása, de elővigyázatosan kell használni a céklalevet, mivel nem minden esetben tünteti el a pattanásokat, ezért az ilyen esetekben keresse fel az orvosát.

16. A céklalé megtisztítja a vért, valamint eltávolítja a méreganyagokat és a felesleges vizet a szervezetből, így az arc egészségesen ragyogó lesz. Ha céklalevet visz fel a bőrére, akkor az hidratált és feszes marad, a lé rendszeres fogyasztásával pedig szép és ragyogó lesz az arcbőr. Továbbá a céklalé eltávolítja az elhalt hámsejteket és segíti az új sejtek megjelenését, így az arcbőr ragyogó lesz.

17. Mivel erős antioxidánsok találhatóak benne, megvédi a bőrt a korai öregedéstől, mivel semlegesíti a szabadgyökök hatásait. Emiatt öregedésgátló anyag, amely megakadályozza a ráncok kialakulását. A céklalében található likopin segít a bőr rugalmasságának fenntartásában, illetve megvédi a bőrt a káros napsugaraktól, így nem alakul ki leégés és bőrrák.

18. A céklaleves arcpakolástól az arcbőr szép pirospozsgás lesz. Keverjen össze 1 evőkanál répalevet és 1 evőkanál céklalevet. Vigye fel az arcára a keveréket egy vattakoronggal, hagyja fent 10 percig, végül mossa le.

19. A céklalevet az agyagos arcpakoláshoz is hozzáadhatja, így a bőr szép lesz. Ha egy hónapon át rendszeresen használja, eltüntethetőek a szépséghibák és a sötét foltok.

A céklalé hajra gyakorolt jótékony hatása

20. A céklalé szénhidrátokat, proteint, káliumot, foszfort, kalciumot, valamint B- és C-vitamint tartalmaz. Ezek a tápanyagok mind serkentik a fejbőrben a vérkeringést, így hozzájárulnak az egészséges hajnövekedéshez.

21. A céklalé megszünteti a viszkető és száraz fejbőrt. Enzimatikus tulajdonságai miatt eltünteti a nagy mennyiségű elhalt hámsejtet és megszünteti a fejbőr szárazságát. Mivel hidratálja a fejbőrt, megszünteti a szárazságot és a viszketést, amely korpásodással és zsíros hajjal jár. Az ecettel kevert céklalé megtisztítja a fejbőrt a korpától, sőt még a pikkelysömörtől is.

22. A céklalevet hennával is össze lehet keverni, így természetes, vörös árnyalatot ad a hajnak. Mivel vegyszermentes, a haj egészséges és gyönyörű marad tőle. A haját akár vízzel elkevert céklalével is leöblítheti, így vöröses árnyalatot adhat a hajának.

23. A céklalében található karotinoidok javítanak a haj állapotán, sűrűségén és fényességén. Ezenkívül serkenti a vérkeringést, ezáltal táplálja a hajtöveket, hozzájárul a hajnövekedéshez és biztosítja, hogy a haj szép maradjon. A céklában lévő természetes szilícium egészségesebbé és fényesebbé teszi a hajat. Ehhez keverjen össze gyömbért és céklalevet, majd masszírozza a fejbőrébe. Ezzel a keverékkel megakadályozható a hajhullás és a kopaszodás.

A céklalé esetleges mellékhatásai:

•    A céklalé hashajtó és vizelethajtó hatású, ezért a túlzott fogyasztása bél- vagy gyomorfájáshoz vezethet.
•    1-2 pohár tiszta céklalé elfogyasztása után drasztikusan lecsökken a vérnyomás, ami szédülést és gyengeséget okozhat.
•    A magas vérnyomásúak és a húgykő kialakulására hajlamos emberek ne fogyasszanak céklalevet.
•    A hígítatlan céklalé fogyasztása hasmenést okozhat, ezért fogyasztás előtt mindenképp hígítsa fel.
•    Akiknek vese- vagy epekövei vannak, ne fogyasszon céklalevet, mivel az egészségügyi problémák kialakulásához vezethet.
•    A céklalének olyan mellékhatásai lehetnek, mint a láz, hidegrázás, kiütések, égő és viszkető érzés. Ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalja, azonnal konzultáljon az orvosával.

Fontos:

•    A céklalé rendszeres fogyasztásától a széklet és a vizelet vöröses színű lesz, de ez normális.
•    A céklalé elég erős anyag, ezért kis mennyiség is elég belőle. Fél pohárnyi mennyiséget fokozatosan növelhet egy pohárra.
•    Az egész céklát reszelje le, mivel a zöld levelek tartalmazzák a legtöbb tápanyagot.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!