A szárított csipkebogyóból készítik a gyógyszereket. A csipkebogyó gyógyhatása azonban a teák, szirupok és lekvárok fogyasztásán keresztül is érvényesül. A bogyókból olaj is készül, amivel az arcbőr szebbé tehető.

A csipkebogyó tápanyagértéke:

A csipkebogyónak magas a C-, A-vitamin, kalcium és vastartalma. Továbbá a bogyók gazdagok bioflavonoidokban, pektinben, E-vitaminban, szelénben, mangánban és complex B-vitaminokban. Ezenkívül a csipkebogyó mérsékelten tartalmaz magnéziumot, foszfort, káliumot, nátriumot és szilíciumot.

A csipkebogyó kedvelt gyógyhatású tulajdonságai miatt. A bogyók színre és alakra hasonlítanak a cseresznyéhez, de a húsuk puhább. A csipkebogyó bolyhos részét el kell távolítani a bogyókról fogyasztás előtt, mivel erős viszketést idézhetnek elő.

A csipkebogyó jótékony hatása az egészségre:

A csipkebogyót természetes orvosságként használható számos egészségügyi problémára. Ez a sötétpiros gyümölcs természetesen nem ismeretlen az alternatív orvoslás világában.

1. A csipkebogyóról széles körben elterjedt, hogy kezelhető vele az ízületi csúz. A csipkebogyó rendszeres fogyasztása 20-25%-kal növeli a mozgásképességet. Csökkenti a fájdalmat és fejleszti a betegek általános hangulatát. Azok, akiket csipkebogyóval kezeltek, jelentős fájdalom-, merevség-, és ízületi gyulladás-csökkenést tapasztaltak. A csipkebogyó gyulladásgátló hatása miatt hatékonyan gyógyítja a térd és a csípő ízületgyulladását.

2. A csipkebogyóban lévő C-vitamin bizonyítottan visszaszorítja a légzési problémákat és megakadályozza az asztma kialakulását. A csipkebogyóban gazdag étrend csökkenti a gyerekeknél az asztmás légzést és segít az asztma, a krónikus köhögés, a légszomj és még az orrfolyás megszüntetésében is. A csipkebogyóban található vitaminok és ásványi anyagok erősítik az immunrendszert és gyorsítják a megfázásból való felépülést.

3. A csipkebogyóban lévő antioxidánsok csökkentik a koleszterolszintet. Több millióan küzdenek koleszterolproblémákkal, amelynek súlyos következményei is lehetnek, ezért az orvosok általában étrendváltozást javasolnak, valamint a betegeknek tanácsos csipkebogyóteát inniuk. Ezenkívül a csipkebogyó megakadályozza a szívbaj kialakulását azoknál az elhízott embereknél, akiknek a kelleténél magasabb a vérnyomásuk.

4. A csipkebogyó számos antioxidánst tartalmaz, mint például a karotinoidok, flavonoidok és polifenolok, stb. Ezek az antioxidánsok megakadályozzák a rák és más szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. A csipkebogyó erős és hatékony antioxidáns, amely megvédi a szervezetet a szabadgyököktől, amelyek az oxidatív stressz (a sejtek oxidációja) létrejöttéért felelősek és ami súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.

5. A cukorbetegekre is jó hatással van a csipkebogyó, mivel szabályozza a cukorszintet, így csökkenti a cukorbetegség kockázatát.

6. A csipkebogyóban található gyümölcssavak és pektin vizelet- és hashajtó tulajdonsággal bírnak. Enyhítik a veseproblémák tüneteit és segítenek megszüntetni a szorulást.

7. A csipkebogyóolaj vérzéscsillapító tulajdonsága miatt értékes alapanyag a szépségiparban. Ezenkívül regenerálja a bőrsejteket, ezért kezelhetőek vele a sebek, pattanások és égések. Nem szárítja ki a bőrt, viszont hidratálja. A csipkebogyótea fogyasztása jó hatással van a bőrre, mivel magas az A-vitamin tartalma. Az A-vitamintól a bőr rugalmas marad, így nem alakulnak ki ráncok és a bőr a lehető legszebb marad.

8. A csipkebogyóban található C-vitamin felelős a szervezetben a kollagén előállításáért, ami a csontok és a szervezet felépítésében vesz részt.

9. A csipkebogyóban lévő vas hozzájárul a vörös vérsejtek termeléséhez. A C-vitamin megkönnyíti a vas felszívódását, így jó hatással van az általános egészségre is.

10. A csipkebogyóval olyan gyomorproblémák is kezelhetőek, mint a gyomorgörcs, gyomorsav-hiány, illetve megakadályozza a gyomor irritációját és a fekélyek kialakulását. Továbbá az olyan bélproblémákra is megoldást jelent, mint a hasmenés, szorulás, epekő, epehólyag problémák és a húgyúti fertőzések.

11. A csipkebogyó az immunrendszerre is jótékony hatással van. Megakadályozza mind a bakteriális, mind a vírusos fertőzések kialakulását és elhárítja azokat a fertőzéseket, amelyek vírusos lázat ( a láz kialakulásának oka: a fertőzés növeli a vérkeringést a végtagokban, valamint vizelethajtó és elfojtja a szomjúságérzetet) okoznak. 

Figyelem:

•    A csipkebogyót ne forralja fel vízben, mert a gyümölcs így elveszti C-vitamin tartalmát.
•    A csipkebogyót ne párolja alumínium serpenyőben, mivel az alumínium elszínezi a teát és kiöli a bogyókból a vitaminokat.
•    A csipkebogyót ne tárolja fémdobozban, mivel ez is elszínezi a teát.

Ha előírt gyógyszereket szed, a csipkebogyótea fogyasztása előtt konzultáljon orvosával.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!