Magas tápanyagtartalma miatt a csíra jó hatással van az egészségre és a szervezet fejlődésére. Biztosítja a vér tisztulását, és számos betegséggel szemben ellenállóbbá teszi a szervezetet.

A csírák tápanyagtartalma:

A magoknak akkor a legmagasabb a tápanyagtartalma, mikor még palántálható állapotban vannak. A csírák olyan tápanyagokat tartalmaznak nagy koncentrációban, mint az E-vitamin, kálium, vas, fito-vegyületek, antioxidánsok, bioflavonoidok és fehérjék. Olyan más tápanyagokat is találhatóak bennük, mint a folsav, cink, niacin, B2-vitamin, réz és magnézium, melyek jó hatással vannak a hajra.

A természetgyógyászatban a csírákat orvosságként emlegetik az egészségre kifejtett hatása miatt. A csírák fogyasztása számos tekintetben jótékony hatással van az egészségre, melyek a következők.

A csírák típusai:

Sokféle csíra elérhető és megvásárolható, ilyen például a lucerna, szójabab, csicseriborsó, borsó, búza, zöld csicseriborsó és görögszéna, de a közönséges paszulybab, vesebab, sárgaborsó és tarkabab is használható erre a célra.

•    Zöld csicseriborsó: A zöld csicseriborsó az egyik legkönnyebben csíráztatható növény. Jól felismerhető íze miatt más ételek is ízesíthetők vele.
•    Görögszéna: A görögszéna csíráknak fűszeres, kissé keserű ízük van. Ez a fajta csíra jól ismert gyógyhatású tulajdonságai miatt.
•    Csicseriborsó: A csicseriborsó csírák növelik a vitalitást.
•    Kelbimbó: A kelbimbó kifejezetten hozzájárul a haj egészségének fenntartásához.

A csírák hajra gyakorolt jótékony hatása:

A csírák meglehetősen sok C-vitamint tartalmaznak, amely bizonyítottan elősegíti az egészséges hajnövekedést. Elpusztítja a szervezetben található szabad gyököket, melyek a hajat gyengévé és könnyen töredezővé teszik. Számtalan olyan hajprobléma megelőzésében is segít, mint a hajhullás és fokozott szőrnövekedés.

A csírák élénkítik a vérkeringést, illetve erősítik és javítják a hajszálerek állapotát, hogy a haj erősebb és dúsabb legyen. Élénkíti a fejbőr és a hajhagymák vérkeringését is. Az egészséges vérellátás pedig serkenti a hajnövekedést.

A csírák magas A-vitamin tartalma stimulálja a hajhagymákat, így pedig a hajnövekedés is. Az A-vitamin hiány száraz fejbőrhöz és hajszálakhoz vezet, majd végül hajhulláshoz, ezért fontos a megfelelő A-vitamin szint fenntartása a szervezetben.

A haj idő előtti őszülését a szövetek oxidációja okozza. A szervezetünkben folyamatosan képződik hidrogén peroxid, ami pontosan ugyan az a vegyület, amivel a fodrász elveszi a haj színét, mikor kiszőkíti. Ezt a hidrogén-perxidot egy bonyolult enzim komplex fő összetevője a szuper oxid dizmutáz (SOD) enzim bontja le. Az idő előre haladtával ennek az enzimnek az aktivitása fokozatosan csökkenni kezd és ez a hidrogén peroxid felhalmozódásához vezet. A felesleges hidrogén peroxidtól a szervezetünk a legkönnyebben úgy tud megszabadulni, ha a hajba pumpálja. Ennek az ára viszont az ősz hajszálak megjelenése.  A csírákban található erős antioxidánsok azonban megelőzik a szövetek oxidációját és így csökkentik az őszülés idő előtti kialakulásának kockázatát.

A csírák K-vitamint tartalmaznak, egy olyan zsírban oldódó vitamint, amely a fejbőrben található protein felépítéséért is felelős, így járulva hozzá az erős hajtövekhez és hajszálakhoz.

A csírák bőségesen tartalmaznak vasat, amely azért szükséges, mert oxigént szállít a fejbőrbe, a hajtövekhez és a hajszálakba. Ha a haj nem jut elég vashoz, gyengébbé válik és ki is hullhat.

A csírák cinket tartalmaznak, egy olyan tápanyagot, amely a fejbőr faggyúkiválasztásához járul hozzá, így a fejbőr, a hajtövek és a hajszálak hidratáltak maradnak, ezenkívül a fejbőr sejtjeinek regenerálódását is elősegíti.

A csírákban lévő szelén segít a Malassezia elpusztításában, amely olyan gomba, mely leválasztja a száraz részeket a fejbőrről. A szelén jól véd a korpa ellen, eltávolítja koszt és serkenti az új haj növekedését. Gombaölő tulajdonságai miatt a viszkető fejbőrt is enyhíti.

A csírák rendszeres fogyasztása fényesebbé, rugalmasabbá és ragyogóbbá teszi a hajat. Omega-3 zsírsavakat tartalmaz, amelyek alapvető szerepet játszanak a hajhagymák táplálásában. Megszünteti a száraz és könnyen töredező hajat, a korpásodást és visszafordítja a hajhullást. A csírák azt is megakadályozzák, hogy a haj fénytelennek és élettelennek tűnjön.

A nőknél a hajhullás egyik legfőbb oka a hormonok kiegyensúlyozottságának hiánya. A csírák segítenek a megfelelő hormon-egyensúly elérésében és visszaadják a haj vitalitását.

A biotin hiánya töredezett hajhoz vezethet. Ha viszont bőségesen fogyaszt csírákat, akkor ezzel növeli a szervezet biotin szintjét is, így segítve a hajnövekedést.

A csírák bőrre gyakorolt jótékony hatása

Az egészséges étrend az egyik legjobb módja, hogy bőre szép legyen. A csírák olyan tápanyagokat tartalmaznak, melyek hozzájárulnak az egészséges bőr fenntartásához és fokozzák a bőr ragyogását.

A szabad gyökök a folyamatos napsugárzásnak kitettség és a környezeti szennyezés miatt jönnek létre. A csírákban található antioxidánsok azonban elpusztítják a szabad gyököket, így védik a bőrt a nap által okozott károsodástól és a bőrráktól.

A borsócsírák gazdagok B-vitaminban, amely meggátolja a túlzott faggyúkiválasztást és hozzájárul az egészséges bőr kialakulásához. Naponta igyon meg egy pohár borsócsíra levet – ettől bőre hidratált marad. Akár összenyomott borsó csírát is felvihet az arcára, hogy bőre szép és puha legyen.

Ha a napi étrendjébe beépíti a csírákat, ezzel növeli a bőr gyógyulásának és megújulásának folyamatát, illetve a sebek gyorsabban fognak gyógyulni és a károsodott szövet gyorsabban helyreáll. A csírák fakítják az olyan bőr-elszíneződéseket, mint a szeplők és májfoltok, így a bőr makulátlan és tökéletes lesz.

A csírákban lévő C-vitamin segíti a kollagén-termelést, így szebb bőrt biztosít. A bőr rugalmasabbá válik, ebből következően pedig fiatalabbnak is néz ki. Ez a „cement-szerű protein” megtámasztja és összetartja a szöveteket és szerveket; belülről fiatalítja meg a bőrt és csökkenti a ráncokat és az öregedés jeleit.

A csírák gazdagon tartalmaznak Omega-3 zsírsavakat, amelyek csökkentik a gyulladást, a pattanások megjelenésének kockázatát és más bőrproblémákat. Az olyan problémákat is enyhíti, mint a viszketegség, hámlás és bőrvörösség. Ezért aztán a csírák fogyasztása által nem csak szebb és fiatalabb lesz a bőr, de az olyan gyulladásos állapotok is csökkennek, mint a pattanások és a pikkelysömör.

A csírák kovasavat tartalmaznak, egy olyan tápanyagot, amely újraépíti és regenerálja a bőr kötőszöveteit.

Eltávolítja a szervezetben található mérgeket, melyek normál esetben a véráramon keresztül fakóvá teszik a bőrt.

A csírák egészségre gyakorolt jótékony hatása

A csírák bőséggel tartalmaznak aktív antioxidánsokat, melyek meggátolják a DNS roncsolódását és védenek az öregedés folyamatos hatásaitól.

Fontos megjegyezni, hogy a várandós nőknek kerülniük kéne a csírák fogyasztását a baktérium kockázat miatt. Ha nem tisztítják meg és csíráztatják megfelelően, a csírákat baktériumok támadhatják meg, leggyakoribb ezek közül a szalmonella és az E-coli, melyek hasmenést, émelygést, alhasi görcsöket, lázat és más komoly tüneteket okozhatnak a várandós nőknél. Másrészről azonban a megfőzött csírák nyugodtan fogyaszthatóak.

Kiválasztás és tárolás

A csírák fogyasztása a legkönnyebb és legolcsóbb módja annak, hogy a szervezet maximum tápanyag bevitelhez jusson. A csírákat a megvétel után nézze át és dobja ki azokat, amelyek nem megfelelő állapotban vannak. A csírákat ne mossa meg vagy vágja fel tárolás előtt, de eltávolíthatja a sárga vagy hervadt külső leveleket. A csírákat tegye perforált műanyag táskába és tegye a hűtőbe. A friss csírák 15 napig állnak el a hűtőszekrényben.

Kémiai anyagokat nem szabadna használni a csíráztatáskor, mivel azok károsak lehetnek az egészségre. Mindig igazoltan biomagokat használjon a csíráztatáshoz, méghozzá csakis jó hírnevű cégtől. A csírák (kifejezetten a búzacsírák) hajlamosak a gombásodásra, ezért megfelelő mennyiségű napfénynek kell kitenni, hogy elkerülje a gomba és a baktériumok.

Hogyan csíráztasson?

A csírákat könnyű előkészíteni és kicsi vagy semmilyen gondozást igényelnek. Könnyedén csíráztathat akár az ablakpárkányon is. Mossa meg és áztassa be a magokat, majd helyezze őket egy befőttes üvegbe. Hagyja őket egy jól megvilágított helyen és öntözze naponta kétszer 250 ml tisztított vízzel.

A csírázás 3-8 napot vehet igénybe a szoba hőmérsékletétől függően. A csíra édes íze miatt korán szüretelje. A csírákat rögtön fel is használhatja, akár főzés nélkül, vagy lefagyaszthatja őket a jövőbeni használatra.

Felhasználása:

•    A csírákat mindig meg kell mosni fogyasztás előtt, hogy eltávolítsuk a gombát a visszamaradt rovarirtó szert. A szárat és a leveleket le kellene vágni, az állott, büdös, fonnyadt csírákat pedig nem kéne elfogyasztani. Lehetőség szerint kerülje a csírák főzését, mivel hőnek kitéve elveszítik a tápanyagtartalmukat.

•    Vásárolhat csomagolt csíramagokat is. Köretnek főzze meg a csírákat: a csíramagok rizottóban, pudingban, szendvicsben és önmagában is nagyon finom.

•    A csíraliszttel nagyon könnyű a sütés. Szebb állagú, kellemesen édes és kevésbé fanyar ízű, mint a megszokott teljes kiőrlésű búzaliszt. Ha ízletes kenyeret szeretne készíteni, kombinálja a csíralisztet kölessel.

•    A saláta az egyik legjobb előétel. Ha csírákkal készítik el, a saláta tápanyagértéke megsokszorozódik. A csírák paradicsommal, brokkolival, hagymával, retekkel és uborkával elkészítve nem csak nagyon finomak, de táplálóak is.

•     A kelbimbó legjobb elkészítési módja, ha hirtelen kisütik vajban. Ezután keverje össze paradicsommal, paprikával és parmezán sajttal, vagy keverje össze vékonyra szelt almával, kakukkfűvel, olívaolajjal és egy csepp lime-mal. A vegyes csírák omlettben vagy szendvicsben a legfinomabbak, de leveshez is hozzáadhatóak. Két marok csíra egy napi zöldségadagnak felel meg.

•    A csírákat akár gyorsan meg is párolhatja egy kis vízben, így minimalizálható a tápanyagveszteség, de a csírák könnyebben emészthetőek is lesznek. Kétféle módon is megpárolhatja a csírákat; tegye a csírákat egy kis adag már forrásban levő vízbe, párolja 2 percig, majd vegye le a fedőt és oszlassa el az erősen kénes ízű összetevőket. Ezután újra fedje le a lábast és főzze a csírákat 15 percig, míg meg nem puhulnak.

A csírák hosszan tartó, folyamatos fogyasztása nem ajánlott. Minden két hónap után tartson legalább egy hónap szünetet.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!