A fejes saláta a zöldségek egyik legfontosabb tagja, és talán az egyik legrégebben ismert az emberiség történetében.
A saláta tudományosan a Genus Lactuca fajba tartozik, azon belül pedig a Lactuca Sativa a legszélesebb körben ismert salátafaj. Idényi zöldség, amely leggyakrabban tavasszal nő. Viszonylag könnyen termeszthető, és csak úgy, mint más zöldségek, a saláta is gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban és rostban. Sokféle saláta kapható a piacon, mint például a zöld vagy vörös levelű saláta, a jégsaláta vagy a spárgasaláta.
Eredetileg a saláta a Földközi-tenger és a Közel-Kelet területén volt megtalálható. A saláta az egész világon ismert, és igazán tápláló zöldség. Saláták elkészítésénél, levesekben, valamint szendvicsekben fogyasztják.
A fejes saláta bőrre gyakorolt jótékony hatása
Ahogy nő a szennyezettség szintje, a kitettség a káros vegyszereknek, stressznek és helytelen étrendnek, a bőrproblémák úgy válnak egyre gyakoribbá manapság. Valójában a szépségipari termékek, amelyek mindenféle jótékony hatással kéne, hogy legyenek a bőrre, csak kis mértékben hatnak. Fontos megérteni, hogy a tápanyagok megfelelő felszívódása létfontosságú az egészséges szervezet és a bőr számára is. Az olyan zöldségek, mint a saláta, tele vannak fontos tápanyagokkal, vitaminokkal és rosttal, amelyek hozzájárulnak az egészséges bőr kialakításához, valamint távol tartják a bőrproblémákat is.
1. Revitalizálja a bőrt:
A saláta gazdag A-vitamin forrás, így például hat salátalevél több mint a 100%-át tartalmazza a napi A-vitamin bevitel értékének. Az A-vitamin serkenti a sejtek megújulását, így revitalizálja a bőrt.
2. Tápanyagokkal lát el:
A saláta káliumot tartalmaz, amely tápanyagokkal gazdagon látja el a szervezetet, valamint serkenti az oxigénkeringést, így végeredményben a bőr egészséges és ragyogó lesz tőle.
3. Megvédi a bőrt:
Ebben a zöldségben az E- és C-vitamin kombinációja segít abban, hogy a bőr az öregedés alatt is egészséges maradjon. Az E-vitamin védelmet nyújt a nap káros ultraviola sugarai ellen és csökkenti a szürkehályog és a makula degeneráció kialakulását.
4. Eltávolítja a méreganyagokat:
A saláta fogyasztásával növelhető az étvágy, valamint eltávolíthatóak a méreganyagok a szervezetből. Ezenkívül kezelhető vele a hemoglobin és ásványi sók hiánya, így a bőr tiszta éa ragyogó lesz.
5. Bőrproblémák:
A salátás borogatással hatékonyan kezelhető számos bőrprobléma. Főzzön fel két salátalevelet 1 liter vízben, amit főzzön körülbelül 20 percig. A létrejövő folyadékot használhatja az arcára vagy más testrészeire borogatásként.
Ezzel a borogatással kezelhetőek a pattanások és a pikkelysömör, mivel a saláta tisztítja a bőrt. Hogy a borogatás hatásos legyen, a keveréknek szobahőmérsékletűnek kell lennie, és 10 percig kell fent hagyni a bőrön.
6. Szebb arcbőr:
A borogatás szebbé teszi az arcbőrt, valamint használható arcpakolásként, különösen a száraz bőrre.
7. Elősegíti a jobb alvást:
A salátából készült főzet görcsoldó hatású, valamint vizelethajtó és nyugtató tulajdonságokkal is rendelkezik. A főzet fogyasztásával elősegíthető a jó éjszakai alvás, így az eredmény a bőrön is láthatóvá fog válni.
A fejes saláta hajra gyakorolt jótékony hatása
Csak úgy, mint a szervezet többi részének, a hajnak is megfelelő mennyiségű tápanyagra, vitaminra és ásványi anyagokra van szüksége a növekedéshez és az egészséghez. Mivel kifejezetten tápláló, a saláta kiváló hatással van a hajra.
8. Serkenti a hajnövekedést:
A salátalé rendszeres napi fogyasztásával serkenthető a hajnövekedés, mivel a tápanyagok a haj idegeihez és gyökereihez érve táplálják azokat.
9. Létfontosságú mikro-ásványi anyagok:
A saláta 8% szilíciumot, 9% foszfort és bősége mennyiségben ként tartalmaz. Ez a három ásványi anyag létfontosságú a bőr, a haj és a körmök egészségének fenntartásában.
10. Tápanyagok:
A hajhullás elsődleges oka az olyan ételek szervetlen formában való fogyasztása, mint a müzlik, mivel így a haj nem kapja meg a megfelelő tápanyagokat. A saláta fogyasztásával azonban megszüntethető ez a probléma, mint ez a zöldség megfelelő tápanyagokkal látja el a hajat vitaminok és tápanyagok formájában.
A fejes saláta egészségre gyakorolt jótékony hatása
Ha lehetséges, akkor ne jégsalátát válasszon és vásároljon a boltban, mivel ez kevesebb tápanyagot tartalmaz.
11. Protein:
A proteinek a fejlődő szervezet építőkövei. Az izmok fejlődése és sok más fontos anyagcsere folyamat miatt van rájuk szükség a szervezetben. Egy egész salátában, körülbelül egy jó 20% protein található összességében.
12. Kevés cukor:
Nem csak a mesterséges ízesítő anyagok, de a mesterséges cukrok is károsíthatják a szervezetet, ha túlzott mértékben fogyasztják őket. Azok viszont, akik nagy mennyiségben szeretnék a salátát fogyasztani, nem kell, hogy aggódjanak, mivel a saláta kis mennyiségű cukrot tartalmaz csak.
13. Vas:
A vas a vér hemoglobin tartalma miatt fontos, és más, szívhez kötődő hatásai miatt. A salátalevelek megfelelő mennyiségű vasat tartalmaznak, majdnem négyszer annyi mennyiséget, mint amennyi a jégsalátában található.
14. K-vitamin:
A saláta K-vitamin tartalma majdnem háromszor annyi, mint amennyi a jégsalátában található, és szükséges a szervezet számára, kifejezetten a teherbe esés álló nőknél, valamint a várandósság alatt. Ez a vitamin megakadályozza az idegi problémák kialakulását a terhesség alatt.
15. C-vitamin:
A salátában található C-vitamin gazdag antioxidáns forrás, amely megakadályozza a szabadgyökök kialakulását és visszafordítja a nem kívánatos reakciókat, amelyek betegségek vagy rák kialakulásához vezethetnek.
16. Fogyás:
A saláta, amely jó felosztásban tartalmazza a különféle tápanyagokat, valamint kevés zsírt és kalóriát tartalmaz, kiváló súlycsökkentő zöldség.
17. Omega-3 zsírsavak:
2:1 arányban a saláta omega-3 és omega-6 zsírsavakat tartalmaz, amelyek igazán jótékony hatással vannak az egészség fenntartására.
18. Álmatlanság:
Az álmatlanság gyakran kezelhető a saláta fogyasztásával, mivel a zöldség lactucariumot tartalmaz. Ez az anyag akkor válik láthatóvá, ha a leveleket megtörjük vagy felvágjuk. Ezzel az anyaggal elősegíthető a nyugalom elérése és az alvás. A hatásai alapján hasonló az ópiumhoz, viszont nincsenek mérgező mellékhatásai.
19. Lúgos folyamatok és méregtelenítés:
A salátában található ásványi anyagok segítik a lúgos folyamatokat, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy eltávolítsák a méreganyagokat a szervezetből.
20. Alacsony glikémiás index:
A saláta alacsony kalóriatartalma miatt a zöldség glikémiás indexe nulla, ezért a fogyasztásával fenntartható a vércukor szintje.
A fejes saláta kiválasztása és tárolása:
Kiválasztás:
A megfelelő kiválasztás fontos szerepet játszik abban, hogy biztos legyen, friss zöldséget vásárol. A saláta vásárlásánál mindig részesítse előnyben az egész fejű salátát annál, amelynek laza levelei vannak, mivel az előbbi frissebb és ezért táplálóbb is. Arról is bizonyosodjon meg, hogy a levelek ropogósak, puhák és élénk színűek. A saláta ugyanis akkor a legfinomabb, ha friss és ropogós. A sötétzöld zöldség nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, folsavat, béta-karotint, vasat, kalciumot és rostot, ezért mindig keresse a sötétebb színű zöldséget. A saláta addig finom, amíg friss, ezért vásárlásnál kerülje el az olyan fejeket, amelyek petyhüdtek, hervadtak, barnásak vagy rozsdaszínű foltok vagy lyukak vannak rajtuk. Néhány saláta külső leveleinek széle barnás lehet, de ez nem probléma, amíg a fej többi része friss és zöld.
Tárolás:
A saláta érzékeny zöldség, ezért a megfelelő tárolás létfontosságú, ha azt szeretné, hogy a zöldség friss maradjon. A saláta tárolása nem egy könnyű feladat, mivel a zöldség levelei hajlamosak összezúzódni, ha durván kezelik.
Ezenkívül a saláta nem sok ideig áll el, ezért ne is gondoljon arra, hogy a salátát esetleg hosszú ideig szeretné tárolni. A jégsaláta akár 10 napig is eláll, míg a vörös és zöld levelű saláta körülbelül csak 4 napig. A saláta legjobb tárolási módja az, ha mosatlanul egy légmentesen zárható tartóba vagy műanyag zacskóba teszi, és a hűtő hidegebb részében tárolja. Arról is bizonyosodjon meg, hogy a saláta nincs kitéve etilén gáznak, amelyet az olyan gyümölcsök bocsátanak ki, mint az alma, banán vagy körte, mivel ez felgyorsítja a saláta bomlási folyamatát, így gyorsabban alakulnak ki barna foltok a leveleken.
A salátát mindig nézze át, hogy talál-e benne rovarokat, és a gyökérrel rendelkező leveleket egy pohár vízbe kéne helyezni, majd lefedni egy zacskóval és a hűtőbe tenni. A legnehezebb a saláta tárolásában az, hogy fenntartható legyen a zöldség nedvességtartalma. A túl sok nedvességtől a salátalevelek „megfulladnak” a kondenzáció miatt, így a saláta gyorsabban kezd romlani. Ha még több nedvesség alakul ki, az hozzájárul az etilén gáz termeléséhez, amely felgyorsítja a saláta megromlását. Egy kis nedvességre azonban szükség van, mivel így biztosítható, hogy a levelek ropogósak maradjanak és ne száradjanak ki. Ezért a salátát nedvesen kell tartani – csavarja egy kissé nedves papírtörlőbe. Így a saláta elnyelni a vizet, és a levelek nem száradnak ki. A hűtő hidegebb részeiben a legjobb a salátát tárolni, mivel azokban a részekben szabályozott és állandó a nedvességtartalom.
A saláta tápanyagértéke:
Mind a fejes saláta, zöld és vörös levelű saláta, jégsaláta 0 mg koleszterint tartalmaz.
Felhasználási tippek:
A sötét, gazdag színű saláta változatok, mint a sötétzöld, vörös vagy lila saláta nagyobb tápanyagtartalommal rendelkezik, mivel A-vitamint és olyan más antioxidánsokat tartalmaz, mint a karotinoidok és a lutein, amelyek alátámasztják, miért pont a saláta a világ egyik legnépszerűbb zöldsége.
Fogyasztás:
A salátát legtöbbször nyersen fogyasztják, tálalás előtt viszont eltávolítják róla a barna, hervadt, és nyálkás leveleket. A leveleket alaposan meg kell mosni, és el kell távolítani róluk minden szennyeződést vagy rovart. A salátát leggyakrabban a saláták elkészítéséhez használják, főleg azok, akik kifejezetten szeretik a zöldségeket.
Alább található néhány tipp, hogy készítse el a salátát.
• Mossa meg a leveleket hideg vízben, viszont ne folyó vízben, mivel az károsíthatja a leveleket. Gyengéden rázza meg a leveleket és hagyja őket megszáradni.
• Helyezze a salátafejet a vágódeszkára és ütögesse meg erősen a torzsát. Ezáltal meglazítja a leveleket és könnyebb lesz azokat eltávolítani.
• Az egyik kezében erősen fogja a torzsát, a salátafejet pedig a másikban, majd csavarja le a torzsáról a leveleket.
• Helyezze a leveleket egy saláta turmixba és hagyja őket megszáradni. Ezután aprítsa fel a leveleket a turmix segítségével (és ne késsel), mivel így a levelek nem sérülnek.
• Az öntetet csak a saláta felszolgálása előtt adja hozzá, így a levelek ropogósak maradnak.
Főzés:
A saláták elkészítésén kívül a saláta megfőzhető és különböző ételek részeként is elfogyasztható. A ropogós, puha és vajas saláta minden ízhez jól áll és sok étel részét képezheti, így azok még érdekesebbek és finomabbak lesznek.
• A saláta megpárolható, gőzölhető, gyorsan süthető, sőt, még grillezhető is, így nem csak tápláló, de finom is lesz. Adjon hozzá egy kis extra szűz olívaolajat a salátához és grillezze amíg meg nem puhul és barnul.
• A saláta könnyedén fogyasztható más zöldségekkel együtt a burgerekben és szendvicsekben.
• Akár egy egész fej salátát is felhasználhat a smoothie elkészítéséhez. Tanácsos először a gyümölcsöket összeturmixolni, és csak aztán adni a smoothie-hoz a salátaleveleket. A smoothie-t készítheti olyan gyümölcsökből, mint a banán, eper vagy mangó, amit egy egész fej salátával kombinál.