A magnézium a nyolcadik legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag a Földön és a negyedik leggyakoribb ásványi anyag az emberi szervezetben. Minden egyes sejtünkben jelen van és 300 biokémiai reakcióban játszik szerepet.
A testünkben lévő magnézium 50-60%-a a csontokban tárolódik és csak egy kisebb mennyiség található a vérben.
A magnézium fontos szerepet játszik az egészséges csontok megőrzésében, a vérnyomás szabályozásában, a pihentető alvásban, a megfelelő vérkeringésben, bizonyos idegrendszeri funkciókban, az immunrendszer erősítésében, az izmok és a szív normális működésében, a D-vitamin felszívódásában, a szénhidrátok emésztésében, stb.
A magnéziumhiány korai tünetei közé tartozik a zsibbadás, bizsergés, izomgörcs és szívritmuszavar.
Emellett a magnéziumhiány olyan betegségekkel lehet közvetlen kapcsolatban, mint a magas vérnyomás, cukorbetegség, asztma, álmatlanság, migrén, idegesség és pánikroham, krónikus hátfájás, stb.
Korábbi tanulmányok eredményei azt mutatták, hogy a legtöbb ember nem biztosítja szervezete számára a szükséges mennyiségű magnéziumot.
A magnéziumhiánynak több oka is lehet, többek között a nem megfelelő táplálkozás, a túlzott mennyiségű alkoholfogyasztás, a nem megfelelően kontrollált diabétesz, vagy a hosszú ideig fennálló hányás, hasmenés.
Az ideális napi magnézium bevitel függ az életkortól és nemtől egyaránt, de eltérő mennyiségre van szüksége egy terhes vagy szoptató nőnek is.
A magnéziumhiány legfontosabb jelei
1, Izomgörcs
Az izomgörcsök megjelenése a magnézium hiány tipikus jele. A magnézium fontos szerepet játszik az izmok megfelelő működésében. A magnézium közvetlen hatással van a kalcium anyagcserére, ideális mennyiségben képes megelőzni az izomgörcsök kialakulását és az erős izmok fenntartását.
Emellett növeli a kálium felszívódását, ami szintén rendkívül fontos az izmok működéséhez. Az izomfájdalmat is csökkenti az által, hogy blokkolja a fájdalom receptorokat az agyban és az idegrendszerben.
Ha gyakran érez izomgörcsöt, ellenőriztesse szervezete magnézium szintjét.
2, Gyakori migrén
Ha hajlamos a migrénre, nem kizárt, hogy Önnek magnéziumhiánya van. Egy 1989-es tanulmány eredménye azt mutatta, hogy a magnéziumhiánynak fontos szerepe van a migrénes rohamok kialakulásában.
Egy 2012-es tanulmány pedig arra az eredményre jutott, hogy minden migrénben szenvedő betegnek magnéziumot kellene szednie.
3, Abnormális szívritmus
A rendszertelen, abnormális szívritmus a szervezet magnéziumhiányának egyik fontos jele lehet. A magnézium ugyanis fontos szerepet tölt be az egészséges szívműködésben, az által, hogy szabályozza a kalcium és kálium ionok átjutását a sejtmembránon.
4, Idegesség, depresszió, nyugtalanság
Ha hirtelen depressziósnak, letargikusnak érzi magát, minden ok nélkül, akkor tüneteit a magnézium hiánya is okozhatja. Ez a fontos ásványi anyag segít a nyugalom fenntartásában, hiánya pedig a fenti tünetek kialakulásához vezethet.
Egy 2006-os tanulmány szerint a magnéziumhiány depressziót és viselkedési zavarokat is okozhat, ami magnézium adásával megszűnik.
5, Étvágycsökkenés
A magnéziumnak alapvető szerepe van az emésztés, felszívódás, fehérje, szénhidrát és zsírok felhasználásában, hiánya pedig az étvágy csökkenéséhez, hányingerhez vagy akár hányáshoz is vezethet.
6, Megmagyarázhatatlan fáradtság és gyengeség
Még az enyhe magnéziumhiány is okozhat fáradtságot és általános gyengeséget. A magnézium ugyanis részt vesz a glükóz lebontásában és energiává alakításában, ami serkenti az anyagcserét és legyőzi a fájdalmat és gyengeséget.
Emellett más vitaminok és ásványi anyagok anyagcseréjében is szerepet játszik, mint pl. a kalcium, foszfor, kálium, ráz, C-vitamin, cink.
7, Magas vérnyomás
Korábbi tanulmányok szerint szoros kapcsolat található a magnéziumhiány és a magas vérnyomás kialakulása között.
A magnézium egyik fontos tulajdonsága az, hogy segíti megőrizni az erek rugalmasságát. Az alacsony magnéziumszint ráadásul alacsony káliumszinthez vezet, a káliumnak pedig szintén fontos feladata a vérnyomás normál szintjének fenntartása.
8, Alváshiány
Ha nehezen alszik el, vagy több óra alvást követően sem érzi kipihentnek magát, elképzelhető, hogy magnéziumhiányban szenved. A magnézium ugyanis hozzájárul a pihentető alváshoz, a szervezet relaxációjához, ami a pihentető alvás fontos tényezője.
Hiánya megzavarja a GABA receptorok megfelelő működését az agyban.
Egy 2012-es tanulmány azt mutatta, hogy a magnézium adása rendkívül hatásos az idősek álmatlanságának kezelésében.
9, Koncentrációzavar, memóriazavar
A tanulás és a memória az agy alapvető funkciója, amire azonban komoly hatással van a szervezet magnéziumszintje. Valójában a magnézium elengedhetetlen az idegrendszer és az agya megfelelő működéséhez, segíti a tanulást, a rövid és hosszú távú memóriát.
Egy 2010-es tanulmány szerint magnézium bevitellel javítható az agy tanulási és memória funkciója.
10, Kellemetlen testszag
Ha hirtelen és sokat izzad, testszaga pedig kellemetlen, ennek oka magnéziumhiány is lehet. A magnézium ugyanis befolyásolja az izzadságmirigyek működését és közömbösíti a tesztszagért felelős vegyületeket. Még az erőteljes éjszakai izzadást is megszüntetheti.
Magnéziumban gazdag ételek:
- mandula
- avokádó
- banán
- bab
- tökmag
- tofu
- szójatej
- kesudió
- pekándió
- dió
- burgonya héjában
- joghurt
- teljes kiőrlésű gabonák
- zöld színű leveles zöldségek
Amik csökkenthetik a szervezet magnéziumszintjét:
- alkohol
- koffein
- szénsavas üdítők
- só
- cukor
- fogamzásgátlók
- magas vérnyomás elleni gyógyszerek
- vízhajtók
- inzulin
- bizonyos antibiotikumok
- erős izzadás