A muszlim és arab országok szabályozott mértékben drogokat és narkotikumokat használtak a VI. században. A mák számtalan európai országban nő, valamint Ausztráliában, Indiában és Törökországban is megtalálható. Azon kívül, hogy számos ételben hozzávalóként használják, a mák olyan olajat tartalmaz, amely tele van tápanyagokkal.

Az emberek gyakran fejezik ki az aggodalmukat amiatt, hogy a virágos növény, amelyből a mák származik, narkotikum hatású. Habár igaz, hogy a növény éretlen magjai olyan alkaloidákat tartalmaznak, mint a morfium, egy olyan fájdalomcsillapító, amely addiktív lehet, az érett magok, amelyeket az ételek elkészítéséhez használunk, csak kis nyomokban tartalmaznak ilyen anyagokat, és egyáltalán nem okoznak függőséget. Tartsa fejben viszont, hogy még ilyen kis mennyiségű alkaloid is mutathat fals pozitív tesztet egy drogtesztnél. Az alkaloidok maximum 2 napig maradnak a szervezetben, ezért ilyen esetben újabb és újabb teszteket kell csinálni.

Ha óvatosan megpirítja egy serpenyőben, akkor a mák ropogós lesz és teljesen elveszíti a diós ízét. A mákot több mint 3000 éve termesztik. A második században a nők termesztették ezt a virágos növényt a mákért, amit aztán a gyógyászatban használtak fel.

A mák egészségre gyakorolt jótékony hatása

1. A mák hatékonyan oltja a szomjat, csökkenti a lázat, a gyulladást, enyhíti a székrekedést és az alhas irritációját.

2. A mák az egyik fontos hozzávalója a hűsítő és nyugtató gyógyszereknek.

3. A mák olyan ásványi anyagokkal látja el a szervezetet, mint a jód, mangán, cink, magnézium és réz.

4. A mák magjaiból kivont olaj hatékony a rákos daganatok kezelésében, mivel egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmaz.

5. A mákkal ízesíthető a kenyér, keksz, muffin, sütemény és más ételek is.

6. Az Ajurvédikus gyógyászatban a mákok néha megőrlik, majd tejjel elkeverve krémet készítenek belőle, amely bőrmegújító hidratálókrémként funkcionál.

7. A mák linolén savat tartalmaz, amellyel hatékonyan meggátolható a szív- és alhasi problémák kialakulása.

8. A mák egész nagy mennyiségű zsírsavat tartalmaz, amelyek a szervezet mentális állapotának fenntartásához szükségesek. Ezenkívül a mák gazdag omega-3 zsírsavakban.

9. A mákot narkotikumként is használják fájdalom esetén. Ezenkívül a légzési problémák, fertőző betegségek, hasmenés és alvászavar kezelésénél használják.

10. A mák viszonylag kevés mennyiségű alkaloidot tartalmaz, ezért számos idegprobléma kezelésénél használják.

A mák bőrre gyakorolt jótékony hatása

11. Ekcéma és gyulladás:

A mákkal hatékonyan kezelhető az ekcéma, mivel a máknak magas a linolén sav tartalma. A vízbe vagy tejbe áztatott mák citromlével összeturmixolva finom állagú krém lesz. Vigye fel ezt a krémet a bőrére, így kezelheti az égető érzést és a bőr viszketését. A keverék fájdalomcsillapító hatású is, mivel enyhíti a bőrgyulladás okozta fájdalmat.

12. Jó hidratáló:

•    A mákból készült krém jó hidratáló, mivel a bőr sima és puha lesz tőle.
•    Ehhez őrölje meg a mákot, és adjon hozzá egy kis tejet.
•    Ha száraz bőre van, hozzáadhat a keverékhez egy kis mézet is.
•    Készítsen belőle finom állagú krémet, majd vigye fel az arcára.
•    Hagyja fent 10 percig, majd mossa le.
•    Hetente egyszer ismételje, így bőre gyönyörű lesz.

13. Mákos bőrradír:

•    Az arcra való bőrradír elkészítéséhez keverjen össze 2 teáskanál mákot túróval.
•    Gyengéden, körkörös mozdulatokkal dörzsölje át vele a tiszta arcát és nyakát, 10 percig masszírozva a bőrét.
•    Ezután törölje le az arcát egy vattakoronggal, és mosson arcot.
•    Ezáltal a bőre tiszta és ragyogó lesz.

A mák hajra gyakorolt jótékony hatása

Az olyan hajproblémák, mint a korpásodás, hajhullás, elvékonyodó haj, töredezett hajvégek és a férfi kopaszodás gyakori probléma manapság. Ezeket a problémákat számtalan dolog okozhatja: nem csak a durva vegyszeres kezelések, de a szennyezésnek kitettség, a tápanyagok hiánya vagy egy elhúzódott betegség is. Jól ismert tény, hogy a megfelelő tápanyagok nem csak az egészséges szervezet számára fontosak, de az egészséges haj számára is. A mák nagy mennyiségben tartalmaz telítetlen zsírsavakat, valamint olyan ásványi anyagokat, mint a kalcium, cink és magnézium, amelyek hozzájárulnak az egészséges haj fenntartásához.

14. Korpásodás:

•    A korpásodás olyan gyakori probléma, amelyet ha nem kezelnek, hajhulláshoz is vezethet.
•    Korpásodás esetén keverjen össze beáztatott mákot, sovány túrót és egy teáskanál fehérborsot, majd a keveréket vigye fel a fejbőrére.
•    Hagyja fent fél órán át, majd öblítse le.
•    Eme hajpakolás rendszeres használatával jelentősen visszaszorítható a korpásodás mértéke.

15. Serkenti a hajnövekedést:

•    A hajnövekedés serkentéséhez készítsen hajpakolást beáztatott mákból, friss kókusztejből és hagymából.
•    Vigye fel a fejbőrére, és hagyja fent körülbelül egy óráig.
•    Öblítse le egy enyhe samponnal.
•    Eme hajpakolás rendszeres használatával nagymértékben serkenthető a hajnövekedés.

A mák kiválasztása és tárolása:

Kiválasztás:

A mákból többféle típus is elérhető a boltokban, így a mák lehet egészen elefántcsont vagy bézs, halvány vagy sötétszürke, fekete vagy kékes színű, a kultúrnövény változatától függően. Az európai változat sötétszürke színű, az indiai elefántcsont, a török pedig dohánybarna színű. A mák kapható frissen van őrölten. Nagy mennyiségben tartalmaz többszörösen telítetlen zsírokat, ezért könnyen oxidálódik és ráncossá válik. Mindig bizonyosodjon meg róla, hogy jó minőségű teljes szemű mákot vesz, méghozzá megbízható boltból, ami biztosítja, hogy az áruja friss.

A mákszemek legyenek apróak és fényesek.

Tárolás:

A mák legjobb tárolási módja, ha hűvös, száraz, sötét helyen tárolja egy légmentesen zárható tartóban. Így a mák akár 6 hónapig is friss marad, ha nincs kitéve nedvességnek.

Felhasználási tippek (Fogyasztás/elkészítés):

•    A mákot számos kultúrában használják, mivel gazdag, dióhoz hasonló ízt ad a recepteknek.
•    A felhasználás előtt a mákot a megfelelő módon tisztítsa meg, és távolítsa el a magok közül a köveket vagy egyéb szennyeződéseket.
•    A mákot áztassa meleg vízbe vagy tejbe 2 órára.
•    Ezután szűrje le, és hagyja megszáradni.
•    A beáztatott magok felhasználhatóak magukban vagy őrölten más fűszerekkel a szósz vagy a curry besűrítéséhez.

A mák íztelen, viszont felmelegítve dióhoz hasonló, fűszeres-édes íze van. Pirítva vagy sütve a mák egy édes illatú, míg teljes sütéskor speciális aromaolajak szabadulnak fel benne, így a mák ropogósabb lesz. Alább található néhány mákos recept.

1. A pirított mákkal gyakran ízesítik a kenyeret és a zsömlét, a szószokat, töltelékeket, valamint zöldségekhez és salátaöntetekhez adják.

A mák megpirításához szórja a mákot egy kis serpenyőbe, és közepes tűzön melegítse fel, folyamatosan kavargatva 2-3 percig, amíg illatozni nem kezd. 

A pirított mákot a török ételekben használják a leggyakrabban.

2. A mákot gyakran adják vajas nudlihoz, gyümölcssaláta öntethez és kenyérhez. Diós ízük miatt kenyerekben, süteményekben, tésztákban, édességekben és palacsintákban is felhasználják.

3. Ausztriában és Magyarországon a mákból népszerű, édes ételt készítenek, mint például a mákos tészta és nudli, vagy a mákos bejgli.

4. A mákot nehéz megőrölni, ezért a mákőrléshez speciális eszközre van szükség. Ha viszont nincs ilyene, először enyhén pirítsa meg a mákot, majd egy mozsárral törje össze a mákszemeket. A mákot felhasználhatja egészben, vagy őrölt formában. Ha olyan főzetlen ételekben használja, mint például a saláta, akkor előtte érdemes a mákot kissé megpirítani, mivel így finomabb lesz az íze és az aromája.

5. Az őrölt mákot gyakran használják a tészták ízesítéséhez. Felhasználás előtt azonban áztassa forró vízbe a mákot 1-3 órára, majd őrölje meg.

A mák tápanyagtartalma:

•    1 teáskanál mák 0,6 gramm makromolekulát, 3,7 gramm zsírt, 2,5 gramm szénhidrátot és 46 kalóriát tartalmaz.
•    A mákban nagy mennyiségben találhatóak ásványi anyagok, például 29% mangán és 13% kalcium.
•    A mák nem okoz allergiás tüneteket, ezért a várandós nők és a gyerekek is fogyaszthatják.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!