Ez az olaj sötét sárga színű és kissé csípős ízű.
A mustárolajat az Egyesült Államokban, Kanadában és az Európai Unióban elvileg nem lehetett fogyasztani, mivel erukasavat tartalmaz, amely káros hatással van a patkányokra. Később azonban kiderült, hogy ezt a zsírt a patkányok csak kevésbé emésztik meg, ezért az olaj fogyasztása nincs káros hatással az emberi szervezetre. A mustárolaj ezenkívül gazdag telítetlen zsírokban, ezért jótékony hatással van a szívre.
Általában háromféle mustárolajat különböztetünk meg, attól függően, milyen módon nyerték ki a magokból. Az első típusnál az olajat a magok préselésével nyerik ki, a másodiknál megőrlik a magokat, majd vízzel összekeverik az őrleményt és desztillálják. A harmadik típusnál pedig összekeverik a mustármagkivonatot olyan más zöldségolajjal, mint például a szójababolaj. Mindhárom olaj pikáns mogyoróízű és erős aromájú.
Mivel gazdag omega-3, omega-6 zsírsavakban, valamint E-vitaminban és antioxidánsokban, a mustárolaj az egyik legegészségesebb olaj. Az Ajurvédikus gyógyászatban már évezredek óta használják, mivel kiváló gyógyászati alapanyag és kitűnő hatással van a hajra, bőrre és a szervezetre.
A mustárolaj bőrre gyakorolt jótékony hatása
A mustárolaj kifejezetten jó hatással van a bőrre és gyakran használják az aromaterápiában is. Mielőtt azonban külsőleg használná, cseppentsen egy kis olajat a bőrére, és tesztelje le, nem allergiás-e rá. Külső használathoz hidegen préselt mustárolajat használjon.
1. Kifakítja a barna bőrt és a sötét foltokat:
A mustárolajjal könnyedén meg lehet szabadulni a lebarnult bőrtől és a sötét foltoktól, így a bőr természetesen ragyogó lesz. Ehhez készítsen arcpakolást mustárolaj, csicseriborsóliszt, túró és néhány csepp citromlé keverékéből. Ezt vigye fel az arcára, hagyja fent 10-15 percig, majd hideg vízzel mossa le. A legjobb eredmény elérése érdekében alkalmazza hetente háromszor.
2. Kivilágosítja a bőrt:
Ha szeretné, hogy az arca sima és puha legyen, keverjen össze mustárolajat és kókuszolajat, majd vigye fel az arcára és masszírozza körkörös mozdulatokkal a bőrét 5-6 percig. Gyengéden törölje le az arcáról a keveréket egy puha és nedves törülközővel. Ezzel serkenti a vérkeringést, így kivilágosodik a bőr és megszabadulhat a pattanásoktól is.
3. Természetes naptej:
Sűrű állaga és magas E-vitamin tartalma miatt a mustárolaj külső használata védi a bőrt a káros UV sugarak és más szennyező anyagok ellen, így megakadályozza a bőrrák kialakulását. Az E-vitamin pedig nem csak az öregedést és a ráncok kialakulását gátolja meg, de napvédőként is funkcionál.
4. Fokozza az izzadást:
A mustárolaj külső használata és fogyasztása is fokozza az izzadást, mivel kitágítja a pórusokat. Ezáltal csökkenti a testhőmérsékletet és eltávolítja a szervezetből a felesleges méreganyagokat, vizet és sót.
5. Kiütések és fertőzések:
Antibakteriális és gombaölő tulajdonságai miatt a mustárolajjal hatékonyan kezelhetőek a kiütések és más bőrfertőzések, valamint megakadályozza a bőr kiszáradását, fakóságát és viszketését. A mustárolajjal való testmasszázs megfiatalítja és megtisztítja a bőrt, mivel serkenti a vérkeringést. Emellett a gyulladásgátló hatása miatt a mustárolaj csökkenti a bőr gyulladását és gyorsítja a vágások és sebek gyógyulását.
6. Ajakápolás:
A mustárolajjal hatékonyan kezelhető a kicserepesedett ajak, akkor is, ha az ajakbalzsamok nem bizonyultak hatásosnak. Lefekvés előtt vigyen fel 1-2 csepp mustárolajat a köldökére, így megszabadulhat a kiszáradt és kicserepesedett ajkaktól. Ezzel az ősi módszerrel hatékonyan hidratálható és puhítható az ajak.
A mustárolaj hajra gyakorolt jótékony hatása
Ha hosszú, sűrű és gyönyörű hajat szeretne, akkor a mustárolaj kitűnő választás, mivel tele van tápanyagokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek létfontosságúak az egészséges haj számára. Akár külsőleg használja, akár elfogyasztja, a mustárolaj tápanyagokkal látja el a hajhagymákat, így azok megfelelően növekednek.
7. Serkenti a hajnövekedést:
Ha átmasszírozza a fejbőrét mustárolajjal, akkor serkenti a fejbőr vérkeringését, így serkenti a hajnövekedést is. Mivel vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz, és különösen nagy mennyiségben tartalmaz béta-karotint (amely a szervezetben A-vitaminná alakul), kiválóan hat a hajnövekedésre. Emellett a mustárolaj vasat, zsírsavakat, kalciumot és magnéziumot tartalmaz, amelyek hozzájárulnak a haj növekedéséhez.
8. Megakadályozza a korai őszülést:
A mustárolajjal hatékonyan megelőzhető a korai őszülés, valamint az olaj természetesen sötétíti a hajat. Ezért, a hajfestés helyett, masszírozza át a haját mustárolajjal minden este.
9. Megakadályozza a hajhullást és más fejbőr problémákat:
A mustárolaj vitalizálja a hajat és meggátolja a hajhullás és kopaszodást, valamint jó hatással van a száraz és károsodott hajra. Megakadályozza a fejbőr fertőzések kialakulását is, mivel gátolja a gombák növekedését és hidratálja a fejbőrt. Ehhez keverjen össze meleg mustár-, kókusz-, olíva- és mandulaolajat, majd vigye fel és masszírozza át vele a haját 15-20 perc alatt. Fedje le a haját egy zuhanysapkával és 2-3 óra leteltével egy gyengébb samponnal mosson hajat. Ezáltal a haja hosszú, sűrű és gyönyörű lesz.
A mustárolaj egészségre gyakorolt jótékony hatása
A mustárolaj nagyon egészséges, mivel alacsony a telített zsírsav és magas az egyszeresen telítetlen-zsírsav és többszörösen telítetlen-zsírsav (pl. omega-3) tartalma.
10. Növeli az étvágyat:
A megfelelő egészséges nagy mértékben függ a jó étvágytól. A mustárolaj étvágygerjesztő hatású, mivel serkenti a gyomornedvek termelését. Ezenkívül irritálja a belek falát, így éhséget kelt.
11. Stimulálószer:
A mustárolaj erős stimulálószer, mivel serkenti az emésztőrendszert, a vérkeringést és kiválasztó rendszert. Serkenti az emésztőnedvek, valamint az epe termelését a lépben és a májban, így segíti a bélmozgásokat. Az olaj külső használatával serkenthető a vérkeringés és fokozható az izzadás, így csökkenthető a testhőmérséklet.
12. Ingerlő hatású anyag:
Mivel a mustárolaj ingerlő hatású anyag, növeli az érzékelést az érzéketlen szervekben és izmokban.
13. Szív- és érrendszer:
A mustárolaj gazdag monotelítetlen és politelítetlen zsírsavakban, valamint omega-3 és omega-6 zsírsavakban. Ezek a savak kiegyensúlyozzák a szervezet koleszterinszintjét, mivel növelik a „jó” koleszterin és csökkentik a „rossz” koleszterin mennyiségét a vérben, így minimalizálják a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Ezért aztán a mustárolajjal jól helyettesíthetőek az olyan telített zsírokból készült táplálékok, mint a vaj, sajt, stb.
14. Meggátolja a rák kialakulását:
A mustárolaj glükozinolátot tartalmaz, amely rákellenes hatású és megakadályozza a rákos tumorok kialakulását. Ezenkívül a fitovegyületek védenek a végbélrák kialakulása ellen.
15. Asztma:
A mustárolaj természetes orvosság az asztmára és arcüreggyulladásra. Az asztmás fulladás esetén, masszírozza be a mellkasát barna mustárolajjal, így azonnal könnyebben tud majd lélegezni, mihelyt az olajat belélegzi.
Összekeverhet egy teáskanál cukrot és egy teáskanál mustárolajat is, amelyből minden nap elfogyaszt egy kanállal. Másrészről használhat másfajta keveréket is: ehhez keverjen össze egy teáskanál mézet és mustárolajat, majd fogyassza naponta háromszor. Ezekkel a természetes keverékekkel hatékonyan kezelhető az asztma.
16. Enyhíti a megfázást és a köhögést:
Az olaj jó hatással van azokra, akik hajlamosak a megfázásra és a köhögésre, mivel kitisztítja a tüdőt és az orrot. Keverjen össze egy teáskanál mustárolajat és kámfort, majd vigye fel a mellkasára és feküdjön a hátára, hogy belélegezhesse a keveréket. A mustárolajos gőzöléshez adjon néhány kanálnyi mustárolajat és köménymagot egy adag forró vízhez, és lélegezze be a gőzt. A mustárolaj erős aromája felmelegíti a légzőszerveket, így megakadályozza a slejm kialakulását.
17. Gyulladásgátló:
A mustárolaj, gyulladásgátló hatása miatt, hatékonyan enyhíti az irritábilis bél-szindrómát, mivel csökkenti a gyomor falának gyulladását. Továbbá, a mustárolajos masszázs enyhíti a reumás és ízületi gyulladásos fájdalmat, valamint nyugtatja a kificamodott bokát, valamint más ízületi fájdalmakat. Gyulladásgátló hatása egy szelénnek nevezett ásványi anyagnak köszönhető, amelyet a mustárolaj nyomokban tartalmaz, és amely enyhíti az ízületi- és bőrgyulladást. Ízületgyulladás esetén, melegítsen fel 3-4 fokhagymaszemet 2 evőkanál mustárolajban, és dörzsölje be vele a fájó ízületeket. Ha a bőrén égető érzést tapasztal, netalántán kiütések jelennek meg, azonnal hagyja abba az olaj használatát.
18. Antibakteriális hatású:
A mustárolaj antibakteriális hatású, mivel gazdag glukozinalátban, amely meggátolja a nemkívánatos baktériumok, gombák és más káros mikrobák növekedését. A fogyasztásával kezelhetőek a húgyutak, végbél és belek fertőzései, valamint a köhögés és a megfázás. Külső használatával pedig megakadályozható a bőrfertőzések kialakulása.
19. Gombaölő hatású:
A mustárolaj gombaölő hatású, mivel egy benne lévő vegyület meggátolja a gombák növekedését. Emiatt ezzel az olajjal kezelhetőek a kiütések és más gomba okozta fertőzések.
20. Megakadályozza a malária kialakulását:
A mustárolaj kiváló rovarriasztó, mivel erős aromájával elijeszti a rovarokat, ezért megakadályozza a malária és más rovarok által terjesztett betegségek kialakulását.
21. A mustárolaj más jótékony hatásai:
A mustárolaj kitűnően használható az egészség megőrzésében, mivel az összes szervre pozitív hatással van, megerősít és serkenti az immunrendszer működését. Más olajokkal keverve átmasszírozhatóak vele az újszülöttek, mivel növeli a súlyt, magasságot, valamint a láb és a kar körméretét, emellett pedig erősíti is a babát.
A mustárolaj tápanyagértéke
A mustárolaj a többi olajhoz képest megfelelő arányban tartalmaz omega-3 és omega-6 zsírsavakat, valamint alacsony a telített zsírsav tartalma.
1. Tény:
• Legfőbb tápanyagok: Körülbelül 60% monotelítetlen zsírt, 21% politelítetlen zsírt és 12% telített zsírt tartalmaz. Ezek a zsírsavak „jó zsírok”, mivel nem rakódnak le az erek falán. A mustárolaj erős és csípős íze egy bizonyos vegyületnek tulajdonítható, antimikrobiális hatása pedig a glukozinalátnak. A mustárolaj nem tartalmaz szénhidrátot, rostot, protein, vitaminokat és ásványi anyagokat. Mivel növényi eredetű, a mustárolaj alfa-linolén savat tartalmaz, egy omega-3 zsírsavat. Egy teáskanál mustárolaj körülbelül 0,8 gramm omega-3 zsírsavat tartalmaz.
• Kalória és zsír: Egy evőkanál mustárolaj körülbelül 124 kalóriát tartalmaz. Ezenkívül 14 gramm zsír található benne, amiből 8,3 gramm monotelítetlen, 2,9 gramm politelítetlen és 1,6 gramm telítetlen zsír. Az olíva-, lenmag-, szőlőmag- és mogyoróolajhoz képest alacsony a monotelítetlen zsírsav tartalma.
Néhány tipp a mustárolaj felhasználásához:
• Vigye fel az olajat a bőrre 10 percre, így eltávolíthatja a barnaságot, elhalványíthatja az öregedés jeleit, valamint a viszketés és pirosság okozta melegséget.
• A mustárolajos testmasszázs erősíti és táplálja a bőrt, valamint ellazítja és megfiatalítja az egész testet.
• A mustárolajban megfőzött henna levelek serkentik a hajnövekedést, valamint erősítik a hajat, egészen a hajtövektől.
Felhasználás előtt:
• Mindig csináljon egy allergiatesztet a bőrén, mielőtt használni kezdené a mustárolajat, így még időben csökkentheti az olaj erősségét, hogy elkerülje a kiütések megjelenését.
• Miután a mustárolajat rendszeresen fogyasztani kezdte, figyelje meg, fellép-e valamilyen negatív reakció vagy allergia.
• Mindig válasszon kiváló minőségű mustárolajat és legyen figyelmes, nehogy hamisított olajat vegyen.
• A mustárolaj teljes ízének kinyerése érdekében forralja fel az olajat, amíg füstölni nem kezd.
A mustárolaj, akár külső alkalmazásról, akár fogyasztásról van szó, az egyik legegészségesebb olaj. Fogyasztása vagy külső használata előtt azonban bizonyosodjon meg róla, hogy nem allergiás rá. Ha duzzadást, extrém irritációt vagy kiütéseket tapasztal, azonnal hagyja abba az olaj használatát. Mivel az érzékeny bőrnek túl erős lehet, ne vigye fel közvetlenül a bőrre: keverje más olajokkal vagy hozzávalókkal a legjobb hatás elérése érdekében.