1. E-vitamin:
A pórsáfrány gazdag E-vitaminban, ezért vérhígító hatású, így megakadályozza a vérlemezkék összecsomósodását. Ezen kívül antioxidáns hatású, ezért segít a sebek gyógyulásában és a sejtek regenerálódásában, valamint eltünteti a ráncokat is.
2. Cukorbetegség:
A pórsáfrány olajról kimutatták, hogy csökkenti, legalábbis szabályozza a cukorbetegséget. Az olaj linolénsavat tartalmaz, amely egy politelítetlen zsírsav. Más konjugált linolénsavaktól eltérően azonban, amelyek csökkentik a zsír szintjét a szervezetben, de nincsenek hatással a vér glükóz szintjére, a pórsáfrány olaj kiváló hatással van az inzulinra. A tanulmányok szerint a nőknél kialakuló kettes típusú cukorbetegség kezelhető két teáskanál sáfrányolajjal, amelyet napi szinten salátaöntetként vagy főzőolajként lehet használni.
3. Bőr:
A pórsáfrány olaj sokkal könnyebb az olíva- vagy kókuszolajnál, de kiválóan hidratálja a hajat. Ezen kívül természetes gyulladásgátló és segít a sejtmembránok integritásának fenntartásában. Ezért a levegőben lévő sokféle méreganyag és baktérium kevésbé lesz hatással a bőrre, ha pórsáfrány olajat használ. Jó tisztítószer, és sokkal jobb választás, mint a többi tisztítószer.
4. Haj:
A pórsáfrány olaj nagyon jó hatással van a kiszáradt és kezelhetetlen hajra. Mivel nagy mennyiségben E-vitamint tartalmaz, pozitív hatással van a hajra. A haja ápolása érdekében tegye a következőket:
• Vegyen 22 evőkanál pórsáfrány olajat és adjon hozzá 5 csepp rozmaring olajat. Jól keverje össze. Masszírozza át a fejbőrét az olajjal, így a haját kiválóan kondicionálhatja.
• Ha leborotválja a lábát, dörzsölje be egy kis pórsáfrány olajjal a lábát borotválás előtt és után, így a szőr hosszabb idő alatt fog visszanőni.
5. Immunrendszer:
A pórsáfrány olaj kiváló hatással van az immunrendszerre, mivel tele van különböző E-vitaminokkal. Valójában az E-vitamin hiány az egyik legfőbb oka, ha az immunrendszer meggyengül, vagy problémák lépnek fel vele. A tanulmányok szerint azoknál az időseknél, akik 400-800 adag E-vitamint fogyasztanak minden nap, alacsonyabb a fertőzések kialakulásának a veszélye. Azoknak viszont, akiknek olyan autoimmun betegsége van, mint például a reumás ízületi gyulladás, a túl aktív immunrendszer káros lehet. Ezen emberek számára a pórsáfrány olaj mennyiségét szabályozni kell.
6. Elhízás:
A klinikai tanulmányok alapján a pórsáfrány olajban gazdag étrend valójában meggátolhatja az elhízás kialakulását. A pórsáfrány olaj gazdag omega-3-zsírsavakban és többszörösen telítetlen zsírsavakban. A benne található legfontosabb zsírsav (a linolénsav) az olaj lipidtartalmának 74 százalékát teszi ki. A pórsáfrány olajos étrend megváltoztat egy olyan folyamatot a szervezetben, amely az elhízásért felelős. Egyszóval a pórsáfrány olaj jótékony hatással van az elhízásra és a túlsúlyos emberekre.
7. Menstruáció előtti tünetek:
A menstruáció előtti tünetek sok nőnél előfordulnak depresszió, lehangoltság, alhasi fájdalom, mellérzékenység, puffadás, stb. formájában. Ezek amiatt alakulnak ki, mivel prosztaglandin termelődik, amely egy hormon-szerű anyag. A prosztaglandin termelés azonban szabályozható a linolénsav fogyasztásával. És mivel ugye a pórsáfrány olaj fő lipidtartalma linolénsavból áll, ez az olaj kiváló hatással van azokra, akiknek nagyon erősek a menstruáció előtti tüneteik.
8. Szív:
Az olaj segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, valamint abban, hogy a szív egészséges maradhasson. A pórsáfrány olaj ezen kívül meggátolja az érszűkület és az artériák megkeményedésének kialakulását. Ettől ugyanis elzáródhatnak az artériák, és általában ez áll a szívroham és az agyvérzés hátterében is. Különösen a koleszterin, a lebomlott sejtek és az elhalt vérsejtek tapadnak az artériák falára. Ezért keményednek meg az artériák. A pórsáfrány olaj azonban megakadályozza, hogy ez az állapot kialakuljon.
9. Rángógörcs:
A rángógörcsöket gyakran bizonyos zsírsavak hiánya okozza a szervezetben. Ezek a zsírsavak azonban jelen vannak a pórsáfrány olajban, így az olajjal visszaállítható a megfelelő zsírsav mennyiség és egyensúly.
10. Ekcéma:
Sok olyan kozmetika szer, amely puhítja a bőrt, pórsáfrány olajat használ fel alapanyagként. Az olajban számos olyan vegyület található, amellyel kezelhető az ekcéma. Ha el szeretné készíteni a saját ekcéma ellenes készítményét, adjon kerti körömvirágot vagy kurkumát a pórsáfrány olajhoz. Készítsen belőlük krémet, és vigye fel az ekcémás területre naponta több alkalommal.
11. Magas vérnyomás:
A pórsáfrány olajjal nagyon jól szabályozható a magas vérnyomás, mivel számtalan olyan vegyületet tartalmaz, amelyek a vér hígításáért felelősek, valamint megakadályozzák a vérrögök kialakulását. Ezen kívül az olaj rugalmasabbá teszi a vérereket és csökkenti a vérnyomást.
12. Koleszterin:
A pórsáfrány olaj „jó” koleszterint, vagyis HDL-t tartalmaz. A HDL felveszi a harcot a „rossz” koleszterinnel, és csökkenti annak mennyiségét a véráramban. Ezáltal a magas vérnyomásúakra rendkívül pozitív hatással van a pórsáfrány olaj.
13. Székrekedés:
A pórsáfrány olajat gyakran használják házilag a székrekedés enyhítésére. Ehhez egyszerűen fogyasszon el egy evőkanál olajat minden nap. Mivel az olaj majdnem íztelen, ezért nem lesz probléma vele. Ha viszont finomabbá szeretné tenni, keverje össze egy kis citromlével, és használja salátaöntetként.
14. Hepatitisz C:
Ez nem biztos, de néhány tanulmány szerint kapcsolat van a pórsáfrány és a hepatitisz C megelőzése között. A hagyományos japán terápiában a pórsáfrány mag kivonatot és olajat például kifejezetten a hepatitisz C kezelésére használják.
15. Dphrynoderma:
Egy tanulmány szerint azoknál a betegeknél, akiknek d phrynodermájuk van (egyfajta bőrprobléma), javulás mutatkozott, amikor szabályozott mennyiségben pórsáfrány olajat fogyasztottak. Ez azért lehetséges, mert a pórsáfrány olaj zsírsavakat és E-vitamint tartalmaz, amelyek képesek felvenni a harcot a különböző bőrproblémákkal.