A savanyú káposzta különösen gazdag C-, K- és A-vitaminban, valamint vasban, proteinben és kalciumban, ezért kiváló hatással van az egészségre.

A savanyú káposzta általában erjesztéssel készül. Sokak szerint az íze kissé kellemetlen és savanyú. Bizonyos kultúrákban azonban gyakran tálalják fel kolbász és egyéb ételek mellé. A savanyú káposzta főleg Európában, Ázsiában és Amerikában népszerű étel.
A történelmi iratok szerint a savanyú káposzta Kínából származik, ahonnan végül elterjedt Európában, főleg a Római Birodalom területén. A hosszú utak során erjesztett vagy ecetes ételként fogyasztották. 

1. Segíti a fogyást:

A savanyú káposztával kiválóan lehet fogyni. Csupán fél csésze káposzta 20 kalóriát tartalmaz. Meggátolja a székrekedést, a görcsölést, felfúvódást és egyenletesebbé teszi az emésztést.

2. Antioxidánsok:

A savanyú káposzta tele van antioxidánsokkal és béta-karotinnal, amelyek felveszik a harcot a rákkal is. Ezen kívül megakadályozzák a szívproblémák kialakulását, és segítenek abban, hogy a szív- és érrendszer egészséges maradjon. A káposzta nagy mennyiségben rostot tartalmaz, amely meggátolja a gyomorfekély kialakulását és a gyomorsav túltengést.

3. Várandós nők is fogyaszthatják:

A várandós nőknek és a skorbutos betegeknek C-vitaminra van szükségük. A savanyú káposzta kiváló C-vitamin forrás, amely 1-2 nap alatt megszünteti a tüneteket.

4. Várandósság alatti rosszullét:

A várandósság alatti rosszullét a terhes nők 50 százalékát érinti, tünetei között szerepel a hányás és a hányinger. A rosszullét tünetei közé tartozhat a vérhányás, erős szívdobogás, fejfájás és sötét színű vizelet. A rosszullétek azonban megszüntethetőek, ha több savanyú káposztát fogyaszt, mivel ezzel jelentősen csökkenthetőek a tünetek.

5. Asztma kezelése:

Az asztma olyan egészségügyi probléma, mely legfőképp a légzőszerveket érinti. Az asztma során a tüdők hörgői hirtelen görcsbe rándulnak. Ha ezt nem kezelik azonnal, akár életveszélyessé is válhat. A savanyú káposztával azonban csökkenthetőek a tünetek és kezelhető a probléma, mielőtt még túl súlyossá válna.

6. Egészséges csontok:

A savanyú káposzta jó hatással van a csontok egészségére. Meggátolja a csontritkulás kialakulását, és növeli a csontok sűrűségét, elsődlegesen magas D-vitamin és kalcium tartalmának köszönhetően. Ugyanilyen hatása van a narancslének, joghurtnak, sajtnak és tejnek is.

7. Menopauza:

Ha naponta elég kalcium és D-vitamin jut a szervezetébe, akkor szabályozhatóak a menopauza tünetei is. A menopauza az első néhány évben a legrosszabb, ha viszont rendszeresen fogyaszt savanyú káposztát, a tünetek hatékonyan szabályozhatóak. 

8. Energiával lát el:

A savanyú káposzta energiával látja el a szervezetet. Nagy mennyiségben vasat tartalmaz, amely számos módon hat jótékonyan a szervezetre. Nem csak energiával lát el, de serkenti az anyagcserét is, a vérkeringést és a sejtek, valamint a szervek oxigén ellátását. A szervezet magas vastartalma által olyan problémák kialakulása előzhető meg, mint a vérszegénység.

9. Méregtelenítés:

A savanyú káposztával kitűnően lehet méregteleníteni a szervezetet, mivel megszabadít a vérben található méreganyagoktól. Kiüríti a szabadgyököket a szervezetből, így a bőr például egészséges marad.

10. Erősíti az immunrendszert:

A savanyú káposzta körülbelül 35 százalékát fedezi a szükséges napi C-vitamin bevitelnek, ezáltal serkenti a vörös vérsejtek és kollagén termelődését. Ezen kívül szabályozza az immunrendszer sejtjeinek munkáját, mivel egy olyan vegyületet tartalmaz, mely a káposzta megemésztésének során szívódik fel.

11. Rák:

A savanyú káposzta olyan vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, mint a glükozinolátok. Ezek segítik az olyan vegyületek lebontását, amelyek biológiailag aktív szerepet játszanak, ezért rák-ellenes hatású étel. A savanyú káposzta megszabadít a szabadgyököktől is, amelyek a rákos sejtek kialakulásáért is felelősek.

12. Gyulladásgátló:

A savanyú káposzta gyulladásgátló hatású is. A benne található természetes vegyületek gyulladásgátló tulajdonságokkal bírnak. A káposzta antioxidánsokat és C-vitamint is tartalmaz, amelyek csökkentik a fájdalmat és a gyulladást. Ezen kívül a káposzta jó hatással van az ízületi gyulladásra.

13. Bőrfertőzések:

A savanyú káposzta segít a bőr egészségének fenntartásában is. Enyhíti a pattanásokat és hatékonyan gyógyítja a sebeket és horzsolásokat. Kezelhető vele a bőrfertőzés, mivel gazdag antioxidánsokban. Mivel tele van B- és C-vitaminnal, jó hatással van a bőrre és a hajra.

14. Oxidatív stressz:

A savanyú káposzta hatékonyan csökkenti az oxidatív stressz mértékét. Az oxidatív stressz olyan káros molekulák összessége, amelyek a szervezet által előállított oxigénes szabadgyökök. A szabadgyökök csökkentésével megakadályozható a mell-, tüdő- és más rákok kialakulása.

15. Cukorbetegség:

Egy friss tanulmány szerint azok, akik kevesebb keresztes virágú ás sárga zöldséget, viszont több kávét, üdítőt, finomra őrölt magot és feldolgozott húst fogyasztanak, nagyobb valószínűséggel lesznek 2-es típusú cukorbetegek.

A savanyú káposzta elkészítése:

Hozzávalók:

•    Só
•    Káposzta

Elkészítése:

•    Először távolítsa el a káposzta külső leveleit, mivel ezekre nincs szükség. Ne mossa meg a káposztát, mivel a legjobb, ha a természetes baktériumok a leveleken maradnak – ez segíti az erjedést.
•    Mérje le a káposztát.
•    Egy éles késsel negyedelje fel.
•    Tépkedje kis darabokra a káposzta leveleit, miközben felvágja a káposztafejet.
•    A darabokat tegye egy (lehetőleg) üveg edénybe.
•    Egy kanál sót szórjon a káposztára. Viszonyításképp: 6,8 kiló káposztához például 9 kanálnyi só kell.
•    A kanállal keverje össze a sót a káposztával. Hagyja állni egy órát, ezután látja majd, hogy a káposzta levet eresztett.
•    Fél óra elteltével a darabok kissé már ráncosak lesznek. Jó erősen nyomja őket össze az öklével.
•    A darabok a folyadék alá kerültek. Adjon a káposztához egy kis sós vizet, még egy csésze vizet és még egy kis jódozatlan sót.
•    Tányérral jól nyomja le a káposztát a folyadék alá.
•    Tegyen súlyt a tányérra, hogy jól lenyomja a káposztát.
•    Egy konyharuhával takarja le az edényt, így távol tarthatja a port.
•    Hagyja érlelődni. Tegye hűvös helyre és várjon 4-6 hetet – 4 hét elteltével kóstolja meg a savanyú káposztát. Az nem baj, ha az edény széle megpenészesedik, a penész általában nem terjed tovább.
•    Szedje ki az edényből a savanyú káposztát.
•    A káposzta elkészült és fogyasztható.

Alább pedig találhat egy savanyú káposztás receptet is, mely gyorsan elkészíthető, tápláló és egészséges is.

Savanyú káposztás saláta:

Hozzávalók:

•    egy csésze lecsepegtetett és előkészített savanyú káposzta
•    egy hagyma
•    2 darab zeller
•    egy zöld kaliforniai paprika
•    egy nagyobb répa
•    egy teáskanál mustármag
•    egy csésze olaj
•    fél csésze almabor ecet 
•    felkockázott piros paprika

Elkészítése:

1. Szeletelje fel a hagymát, zöld kaliforniai paprikát és a répát. Egyenlő méretűre kockázza fel őket.
2. Vegyen elő egy nagy edényt és keverje össze a hozzávalókat. Adja hozzá a mustármagot, piros paprikát és a savanyú káposztát.
3. Egy kis serpenyőben keverje össze az olajat és az ecetet, majd forrási pontig melegítse, és vegye le a tűzhelyről.
4. Öntse az olajos-ecetes keveréket a salátára, majd takarja le és hagyja állni a hűtőben két napig.
5. A két nap leteltével a saláta elkészült, és azonnal fogyasztható.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!