A szerecsendió (azon kívül, hogy étkezési célokra használják), fontos szerepet játszik abban, hogy tápanyagokkal lássa el a szervezetet, ezért érdemes beépíteni az étrendbe. A szerecsendió trópusi növény, amely nagyon magasra nő meg, gyümölcsének mérete pedig hasonlít egy sárgabarackhoz.
A szerecsendió jótékony hatása
1. Betegség kialakulását megakadályozó vegyületek:
A szerecsendió növény a Myristica növények családjába tartozik, amely az egész világon megtalálható.
A szerecsendió tudvalevőleg pozitív hatással van a szervezetre, mivel olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek megakadályozzák a betegségek kialakulását. Ez a szerecsendió egyik legfontosabb jótékony hatása.
2. Antioxidáns hatású:
A szerecsendió olyan antioxidánsokat tartalmaz, amelyek nagyon hasznosak a szervezet megfelelő működése szempontjából. A szerecsendióban lévő antioxidánsok megakadályozzák a szabadgyökök kialakulását, amelyek képesek a nem kívánatos reakciók elindítására a szervezetben. Ezek a reakciók komolyabb vegyületek kialakulásához vezethetnek, később pedig akár el is rákosodhatnak.
Antidepresszáns és gombaölő tulajdonságú:
A szerecsendióban található aktív vegyületek némelyike képes megakadályozni a gombás és depresszióért felelős aktivitásokat a szervezetben.
3. Vágyfokozó:
Ezt az illatos fűszert időtlen idők óta használják vágyfokozóként, ezenkívül pedig a fűszer hormonserkentő hatásokkal is rendelkezik.
4. Fogfájás:
A szerecsendió olaj eugenolt tartalmaz, amelyet a fogászatban a fogfájás kezelésére használnak. Az olaj ezen kívül testmasszázshoz is használható, mivel kezelhető vele az ízületi fájdalom.
5. Hányinger:
A hányinger megszüntethető, ha friss szerecsendiót fogyaszt mézzel.
6. Gyomorhurut és gyomorrontás:
A szerecsendió más hozzávalókkal együtt (például mézzel), hatékonyan megszünteti az olyan problémákat, mint a gyomorhurut és a gyomorrontás. Az emésztés fokozása serkenti az anyagcserés reakciókat a szervezetben.
7. Egészség:
A szerecsendióban található vitaminok és antioxidánsok a szervezet tápanyag ciklusában is részt vesznek, ami segít abban, hogy a szervezet maximálisan egészséges maradjon, mivel ellátja azt a szükséges tápanyagokkkal.
8. Idegrendszer:
A szerecsendió olajat általában arra használják, hogy megakadályozzák vele az emésztési problémák kialakulását, azonban az olaj jó hatással van az idegrendszer megfelelő működésére is, ezért mindenképp érdemes az étrend részeként fogyasztani.
9. Vörös vérsejtek termelése:
A szerecsendió vasat tartalmaz, amely megnöveli a vörös vérsejtek számát a vérben.
10. Vérnyomás:
A szerecsendióban lévő réz is fontos tápanyag, amely segít a vérnyomás fenntartásában, következésképp pedig a szívritmust is szabályozza.
A szerecsendió bőrre gyakorolt jótékony hatása
11. Egészséges és ragyogó bőr:
A szerecsendió használatától a bőre egészséges és sima lesz. A szerecsendióból kivont olajat a testápolók, bőrradírok és krémek elkészítéséhez használják. Ideális alapanyag, mivel megszépíti az arcbőrt.
12. Eltünteti a pattanásokat:
Készítsen házi készítésű természetes bőrradírt sárga lencse porból és szerecsendióból. Ez a bőrradír kiválóan hat, és eltávolítja a mitesszereket.
13. Bőrfertőzések és az öregedés jelei:
A szerecsendiót széles körben használják antibakteriális és fájdalomcsillapító hatásai miatt. Ezenkívül csökkenti a ráncokat és az öregedés más jeleit is.
A szerecsendió hajra gyakorolt jótékony hatása
14. Egészséges és fényes haj:
A szerecsendió olaj a hajápolásban is használható. Nem csak serkenti a hajnövekedést, de gyönyörű fényessé is teszi a hajat. Ez az illóolaj számos hajápoló termékben megtalálható és számtalan előnnyel rendelkezik.
15. Csökkenti a hajhullást:
A szerecsendióval hatékonyan színezhető a haj, valamint serkenti a fejbőr vérkeringését, ezáltal serkenti a hajnövekedést is. A haj a szerecsendió használatával fényes, selymes és dús marad.
A szerecsendió használata:
Most már tudja, mire jó a szerecsendió, így csak egy kérdés maradt: hogyan kell használni? Alább találhat néhány receptet, amelyeket otthon is kipróbálhat, hogy mind a bőre, mind a haja gyönyörű legyen.
1. Szerecsendiós, mézes és fahéjas keverék:
Ha a szerecsendiót mézzel és fahéjjal keverjük össze, erős antimikrobiális és fertőtlenítő hatású krémet kapunk. A fenti hozzávalók mindegyikéből ugyanannyi mennyiséget keverjen össze és vigye fel az arcára minden reggel. Hagyja fent 10-15 percig, majd hideg vízzel mossa le. Ez a keverék enyhíti a pattanásokat és elhalványítja a sebeket.
2. Szerecsendió por és mézes krém:
Készítsen krémet szerecsendió porból és mézből. Vigye fel az arcára, majd hagyja fent 31 percig a keveréket, végül hideg vízzel mossa le. Ezzel a keverékkel hatékonyan kezelhetőek a szépséghibák.
3. Szerecsendió por és tej az arcra:
Keverjen össze egy kanál tejet szerecsendióval és minden nap vigye fel a keveréket az arcára. Hagyja fent 30 percig, majd hideg vízzel mossa le. Ez a keverék az arcbőrre van kiváló hatással.
4. Szerecsendió és szódabikarbóna:
A szerecsendió szódabikarbónával együtt közepes sűrűségű krémet képez. Az arcára rendszeresen vigye fel a keveréket. 2-3 napon belül látni fogja, hogy csökken az arc pirossága és puffadtsága.
5. Tiszta szerecsendió krém:
Az egész szerecsendió lereszelhető és krém készíthető belőle. A reszelt szerecsendió a vízben azonnal feloldódik, és krém lesz belőle. Ha szeretne, fahéjat is adhat a keverékhez. Vigye fel a krémet a bőrére, és hagyja fent egy órán át, végül hideg vízzel öblítse le. 2-3 héten keresztül folyamatosan használja a keveréket. Ettől a bőre sima és rugalmas lesz, valamint eltűnnek a pattanások és a szépséghibák is a bőréről.
6. Szerecsendiós bőrradír:
Az arca rendszeres átradírozásához használjon szerecsendió port és sárga lencse port. Ezzel a házi készítésű bőrradírral rendkívül hatékonyan szabadulhat meg a pattanásoktól, valamint az eltömődött pórusoktól.
7. Szerecsendió és tejpor:
A pattanások eltávolításához használjon szerecsendiós bőrradírt. A bőrradír elkészítéséhez használjon egy csipet szerecsendió- valamint tejport.
8. Szerecsendió olaj:
A szerecsendió olaj egy illékony illóolaj, amely híg állagú és fűszeres aromájú. Hajfestésnél, valamint házilag készített krémeknél, testápolóknál és szappanoknál használják. A szerecsendió olajat naponta kellene fogyasztani, átlagosan 4-5 csepp elég belőle. Hozzáadhatja tejes turmixokhoz vagy egyszerűen elfogyaszthatja egy kanál mézzel. Tanácsos az olajat üres gyomorra elfogyasztani, így az olaj jótékony hatásai maximálisan kihasználhatóak.
A szerecsendió olaj fogyasztásának nincsenek mellékhatásai.
A szerecsendió kiválasztása:
Kétféle módon vásárolhat szerecsendiót: őrölt formában, vagy egészben. A őrölt szerecsendiót műanyag, üveg vagy karton tartókban lehet kapni, és azonnal lehet vele fűszerezni az ételeket. A legjobb íz érdekében érdemes az őrölt szerecsendiót a doboz felbontása után elhasználni. Az egész szerecsendió azonban jobb választás, ha vásárlásra kerül a sor. Ha szükséges, lereszelhető. Dióhoz hasonló, fűszeres íze azonban csak akkor marad meg, ha az eredeti alakjában tárolják. Ez a hozzávaló könnyedén beszerezhető a boltokban, de elég drága.
A szerecsendió tárolása:
Ha a szerecsendiót megőrölik, az olajat veszít, ami a szerecsendió ízéért és aromájáért felel. Ezért mindig tanácsos reszelt szerecsendiót használni, hogy jobban kiélvezhesse a friss olajat. Ha a szerecsendió tárolásával kapcsolatban pedig: a fűszert mindig légmentesen zárható tartóban kéne tárolni egy sötét és hűvös helyen.
Az őrölt szerecsendió finom ízű és illató a tartó első kinyitásakor, de mihelyt felbontották, a por minősége romlani kezd. Másrészről azonban az egész szerecsendió akár évekig is elállhat, anélkül, hogy veszítene az ízéből vagy az aromájából.
Felhasználási tippek:
A szerecsendió széles körben használt a besameles mártások elkészítéséhez, valamint jól illik a párolt és sütött ételekhez. Ezenkívül használható curryben, tojáslikőrben, gyümölcssalátában, szószokban, puncsban, tésztákban és zöldségekhez. Egy egész szerecsendió körülbelül 2-3 kanál őrölt szerecsendiónak felel meg.
A szerecsendió sós, valamint sajtos, spenótos, sütőtökös ételekben, illetve levesekben is használható. A vegetáriánus ételek elkészítésénél gyakori fűszer. Ezenkívül használják még a vagdalttal és zabliszttel töltött birkagyomor, a raguk, kolbászok, zabkása és curry elkészítésénél is. Az olyan zöldségek megfőzéséhez, mint a kelkáposzta, articsóka és a spenót, stb., használható egy csipet fahéj. Egy csipet fahéjjal a latte, cappuccino, milkshake, szója és tej smoothie, forralt bor, stb. is megszórható.
Néhány országban a fekete kávét szerecsendióval főzik le, mivel a kávé így édesebb és erősebb ízű lesz. A szerecsendió ezeken kívül mindenféle édes ételben is felhasználható, bizonyos ételekhez pedig a szerecsendió a legjobb választás, például a rebarbara, vaníliás krém, sütemény és puding.
Mindig bizonyosodjon meg róla, hogy nem használ a szerecsendióból (vagy a kivonatából) nagy mennyiséget. Használja a megadott utasítások szerint. Néhány csipet őrölt szerecsendió elég aromát és ízt ad az ételeknek, míg 4-5 csepp elég, ha az olajat használná. Az egész szerecsendió is használható reszelt formában, de csak korlátolt mennyiségben. Bizonyosodjon meg róla, hogy a megvásárolt szerecsendió kiváló minőségű, mivel csak így élvezheti ki igazán a fűszer ízét és aromáját. A megmaradt lereszelt van por formájú szerecsendiót csomagolja egy műanyag zacskóba és tartsa egy légmentesen zárható dobozban. Ezzel segít abban, hogy a szerecsendió megőrizze a frissességét és az élénk aromáját.
A szerecsendió minősége meghatározza az ízt és az aromát.
A szerecsendió tápanyagértéke:
A szerecsendió számos tápanyagot tartalmaz, 100 grammban például a következőek találhatóak:
535 kilokalória, 49,29 gramm szénhidrát, 5,84 gramm protein, 36,31 gramm zsír és 20,8 gramm rost. A szerecsendió nem tartalmaz koleszterint. Nátriumból 16 mg, káliumból 350 mg, kalciumból 184 mg, rézből 1,027 mg, vasból 3,04 mg és magnéziumból 1,183 mg található meg benne.