Némelyik előre elkészített ételeket ajánl, mások a frissen készült ételeket, vannak olcsó és drága étrendek is, csakúgy, mint fehérje, hús, vagy gyümölcslé alapúak. Egészségük és immunrendszerük érdekében sokan a vegetáriánus étrendet választják, amely a hús elhagyása miatt sokkal alacsonyabb a kalóriatartalmú, mint a mindennapi étrendünk, így az étrendet követve fogyni is könnyebb és gyorsabb.

Gyakran orvosok is a vegetáriánus étrendet ajánlják különféle betegségek megelőzésére, köztük a keringési rendellenességek, cukorbetegség, vérnyomás problémák, rák, csontritkulás, és az epekő is megtalálható, melyek közül mindegyik megelőzhető egy jól kiegyensúlyozott vegetáriánus étrenddel.

A kiegyensúlyozott vegetáriánus étrend kortól, nemtől, egészségi állapottól, és életmódtól függetlenül, mindenkinek megfelelő. Biztosítja a szervezet megfelelő működéséhez elegendő tápanyagokat, ásványi anyagokat, fehérjét, kalciumot, vitaminokat, vasat, és cinket.

Az étrendet egyszerűbb követni, mint bármelyik másik diétát, önmagát lassan átszoktatva életvitel-szerűvé is válhat.

A napi zöldség és gyümölcsfogyasztás növelésével egyidejűleg csökkentheti a hús mennyiségét.

A vegetáriánus étrendnek négy fajtája van, melyek a következők:

1. Lacto-vegetáriánus: tejet, tejtermékeket, és mézet fogyaszthat, de tojást nem
2. Ovo-vegetariánus: tojást és mézet fogyaszthat, de tejet és tejtermékeket nem.
3. Lacto-ovo vegetariánus: tejet, tejtermékeket, tojást, és mézet is fogyaszthat.
4. Vegán: semmilyen állati eredetű táplálékot nem fogyaszthat. Se mézet, se tejtermékeket, se tojást, étrendje kizárólag növényi eredetű táplálékból áll.
Az étrend főbb jellemzői: 

A kiegyensúlyozott vegetáriánus étrend magas rost és komplex szénhidrát, viszont alacsony telített zsírsav tartalmáról ismerhető fel. Ezen felül mindenképpen tartalmaznia kell zöldségeket és gyümölcsöket. 

Napi ötszöri zöldség- és gyümölcsfogyasztás ajánlott, amelyek biztosítják a szervezet számára a szükséges ásványi- és tápanyagokat. Ízlés szerint nyersen, főzve, vagy akár levüket kipréselve is fogyaszthatóak. Magas rosttartalmuk mellett rengeteg antioxidánst tartalmaznak, és a fogyást is segítik, főleg ha magas víztartalmú gyümölcsöket és zöldségeket fogyaszt. A megfelelő tápanyagok és ásványi anyagok biztosítása érdekében a szivárvány összes színt fogyassza, tehát a lehető legtöbb féle színű zöldséget és gyümölcsöt fogyassza. 

Teljes kiőrlésű gabonafélék, barnarizs, müzli, zab, árpa fogyasztása is ajánlott, amelyekből tésztákat és kenyérféléket is készíthet. Magas tápanyagtartalmuk mellett nagy mennyiségben tartalmaznak vasat és cinket. 

Hüvelyesekkel és magokkal is színesítheti diétáját, mint a babfélék, szója, lencse, csicseriborsó, borsófélék, mandula, dió, lenmag, szezámmag, mogyoró, stb. Vastartalmuk mellett szénhidrátot, és egészséges zsírsavakat is juttatnak szervezetébe, valamint Omega-3 tartalmuk is magas. Csökkentik a koleszterinszintet és egészségesen tartják a szívet.    

Tej, sajt, joghurt, és egyéb tejtermékek fogyasztásával ásványi anyagokat, vitaminokat juttat szervezetébe, valamint kalciumot és fehérjét is. A teljes zsírtartalmú termékek mellett csökkentett, és teljesen zsírmentes változatait is megtalálhatja. A gomba sem nélkülözhető.

A szervezetnek zsírra is szüksége van, amely segíti a mozgást az ízületek hidratálásával. Egyszeresen telítetlen zsírsavakat fogyasszon, amelyeket főleg magvakban és avokádóban, oliva olajban találhat meg. Mindenképp kerülje a finomított, többszörösen telítetlen zsírsavakat (mert ezek könnyen alakulnak át transz zsírsavakká, amik sokkal károsabbak, minta pl. az oly sokszor elátkozott telített zsírsavak. Ez utóbbiaknak transz változata nem létezhet ugyanis).

A vegetáriánus étrend mintája: 

-    Kora reggel: Gyógytea vagy meleg vízben elkevert citromlé és méz
-    Reggeli: Zöldalmás zabkása
-    Ebéd: Balzsamecetes cukkinis szendvics és currys paradicsomos lencseleves
-    Snack: Zabos banános falatkák
-    Vacsora: Spenótos, borsós, citromos, sült csicseriborsós fettuccine. 

Vagy: 

-    Reggeli: Almás palacsinta, eperrel és zsírszegény tejjel
-    Ebéd: Póréhagymás, spárgás, zöldfűszeres leves, vagy zelleres bisque quinoaval és fekete babbal. Az étkezés után 1 nagy narancs. 
-    Snack: Alma, zsírszegény tej 
-    Vacsora: Currys kesu-burger, vagy sütés nélküli sajtos makaróni, narancsos sült zöldbab és pirospaprika, sült barack. 
-    Naponta mindenképp igyon meg 8-10 pohár vizet!

Nagyon sokszínűvé tehető a vegetáriánus étrend, hiszen több ezer-féle zöldségeken és gyümölcsökön alapuló étel készíthető, amelyeknek csak kalóriabeviteli igénye és ízlése szabhat határt. Fűszerek hozzáadásával saját igényeire szabhatja az étrendet, legyen szó fogyókúráról, gyógyulásról, vagy szervezete erősítéséről, egy kontinensnyi ország (India) legnagyobb része is vegetáriánus, már évezredek óta és elég jól elvannak ezzel az étrenddel. 

Az étkezések megtervezése elengedhetetlenül fontos, ha ezt az étrendet követi, hiszen csak megfelelő tervezéssel juthat elegendő tápanyaghoz és vitaminhoz. B-12 vitamint kapszulaként vagy egyéb formában fogyasszon, hiszen azt csak húsfogyasztással juttathat szervezetébe természetes módon. 

A vegetáriánus étrend előnyei: 

Alacsony kalóriatartalom

A húst is tartalmazó étrendhez képes alacsony kalóriatartalmú étrend. A zöldségfélék hamarabb megtelítik a gyomrot, mint a hús, így kevesebb étel fogyasztása szükséges. 

Kevesebb betegség

A húst is fogyasztók között magasabb az esélye a vérnyomás problémáknak, a cukorbetegségnek, a ráknak, és a stroke-nak, mint a húst nem fogyasztók körében.

Alacsonyabb BMI

A vegetáriánus étrendet követőeknek alacsonyabb a testtömeg indexük, így idősebb korban is kevesebb súlyfelesleget halmoznak fel, mint a húst is fogyasztók. 

Jobb koleszterinszint

Szívproblémákkal küzdőknél vegetáriánus étrendre váltás után alacsonyabb LDL szintet mértek, amely az artériák eldugításáért felelős fő ok. 

Kisebb esély a rák kialakulására

Hosszabb élet

Vegetáriánus étrendet folytatók körében kisebb az esélye a krónikus betegségeknek és az elhízásnak, mint a húst is fogyasztók körében, így tovább is élnek. 

Jobb anyagcsere

Magas rost és komplex szénhidrát tartalmának köszönhetően a vegetáriánus étrend gyorsítja az anyagcsere folyamatokat, így a szervezet több kalóriát éget el, kevesebbet raktároz el, tehát könnyebben tartja meg egészséges súlyát. 

Több energia  

A vegetáriánus étrendet folytatók több energiával rendelkeznek és aktívabb életvitelt folytatnak, mint húst is fogyasztó társaik. 

Egészséges bőr 

A magvakban, gyümölcsökben, és zöldségekben található vitaminok és tápanyagok nagyban hozzájárulnak az egészséges bőrhöz. A vegetáriánus étrendet folytatóaknál megfigyelhető a sugárzó, tiszta arcbőr. 

Kevesebb testszag 

A húst fogyasztóak általában kellemetlen testszagról számolnak be, amely nem jellemző a vegetáriánusokra. 

Egészséges körmök

A körmök egészségén jól lemérhető a szervezet általános egészsége is. A vegetáriánusok körmei sokkal egészségesebbek és erősebbek, mint a húst is fogyasztóaké. 

Jobb lehelet

A vegetáriánus étrendet követőek között kisebb a rossz lehelet előfordulásának lehetősége.

Egészséges haj

Ha hosszabb, vastagabb, erősebb, egészségesebb hajra vágyik, váltson vegetáriánus étrendre. Kutatások bizonyítják, hogy az étrend nagyban befolyásolja haja egészségét. 

Kevesebb allergia

A húst nem fogyasztóak kevesebb allergiás tünetet élnek át és kevésbé alakul ki náluk allergia. Az orrdugulás vagy az orrfolyás sem jellemző rájuk.

Kisebb esély a szürke hályogra

A makula degenerációt nagyban késlelteti a vegán étrend. A szürke hályog kialakulását megakadályozhatja gyümölcsök és zöldségek fogyasztásával, amelyek antioxidáns tartalma megakadályozza – sok más mellett – a szürke hályog kialakulását is. Magas tápanyag és ásványi anyag tartalmuk pedig a jó látást biztosítják. 

Csontritkulás

A csont egészsége az egyensúlytól függ. Megfelelő mennyiségű kalciumra, fehérjére, sok káliumra, és kevés nátriumra van szüksége. A kiegyensúlyozott vegán étrend követésével ezt az egyensúlyt könnyedén fenntarthatja, ily módon megakadályozhatja a csontritkulást és megerősítheti csontjait. 

Ízületi gyulladás 

Az ízületi fájdalmak csökkenése gyakran a csökkentett tejtermék fogyasztáshoz köthető. Egy új kutatás bizonyítja, hogy a gluténmentes és a vegán diéta ötvözése javítja az ízületi gyulladástól szenvedők fizikai állapotát. 

PMS

A vegetáriánus étrendre váltó nők körében csökkent, majd idővel teljesen megszűnt a premenstruációs szindróma. A tejtermékek teljes körű kizárása az étrendből gyakran segít a PMS leküzdésében, a vegán diéta pedig megakadályozza a puffadás és a görcsök kialakulását. 

Cukorbetegség esélyének csökkenése.

Immunitás növelése és a szervezet erősítése.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!