Az emberek általában zabkása és a müzli formájában fogyasztják, de ezt a gabonafélét állatok etetésére is használják.
A zab egy kissé különbözik a búzától, mivel a zabot főleg a magjáért termesztik, míg a búza inkább fűféle. Továbbá, a búzából készült anyagokat csak sütéshez használjuk fel, míg a zabot zabkása és müzli formájában fogyasztjuk. A legtöbb gabonaféle magja glutént tartalmaz – ez alól a zab sem kivétel. Habár, a zabban található glutén, amelyet Aveninnek hívunk, különbözik a búzában lévő gluténtól, mivel néhány lisztérzékeny szervezete tolerálja ezt az anyagot. Ezenkívül a zabból liszt is készíthető.
A zab Skóciából származik, és a skótok egyik legfontosabb eledele volt, akik főzve fogyasztották.
A zab bőrre gyakorolt jótékony hatása
A fogyasztáson kívül a vadon nőtt zab fontos szerepet játszik a bőrápolásban. Kr. e. 2000-ben már az egyiptomiak és az arabok is használták erre a célra. A zabfürdőt főleg az ókori görögök és rómaiak használták, amellyel a bőrproblémákat kezelték.
1. Pattanások kezelése:
A megfőzött zabliszt olyan természetes anyag, amellyel kezelhetőek a pattanások. Ehhez főzze a zabot addig, amíg meg nem puhul, majd 15 percig hagyja hűlni. Vigye fel az érintett területre és 10 perc elteltével öblítse le. A zabliszt elnyeli és eltávolítja a felesleges zsírt és baktériumot, valamint az elhalt hámsejteket a bőrről, így segít megszüntetni a pattanásokat.
2. Száraz bőr:
A zabbal hatékonyan megszüntethető a fakó, hámló, száraz bőr, mivel poliszacharidokat tartalmaz, amelyek a vízben megkocsonyásodnak, így vékony védőréteget képeznek a bőrön. Ezenkívül ez a gabonaféle hatékonyan szünteti meg az olyan száraz bőrrel kapcsolatos problémákat, mint a viszketés, kiütések, hámlás, stb. Ha szeretne megszabadulni a száraz bőrtől, készítsen arcpakolást összetört banánból, egy csésze őrölt zablisztből és egy kis langyos tejből. Jól keverje el, majd vigye fel az arcára, hagyja fent 10-15 percig, végül hideg vízzel öblítse le. Ettől a bőre puha és hidratált lesz.
3. Hidratálja a bőrt:
A zab természetes hidratáló anyag, amely eltávolítja az elhalt hámsejteket. Béta-glükánt tartalmaz, amely vékony réteget képez a bőrön, valamint mélyben a bőrben jutva hidratálja is azt. Emellett gyorsítja a sebek és kisebb horzsolások gyógyulását, illetve elősegíti a kollagén megtapadását és aktiválja az immunsejteket a bőrben. Keverjen össze egy csésze tejet, két csésze zabot és egy evőkanál mézet – a keverékkel hidratálhatja a bőrét és ellazíthatja a szervezetét.
4. Megszünteti a viszketést:
A zab gyulladásgátló hatású és mindenféle bőrtípusú ember használhatja. Klinikailag hatékonyan kezelhető vele a száraz és viszkető bőr. A porrá őrölt zabot zabliszt kolloidnak nevezzük. Ez a por meleg vízzel összekeverve sűrű krém lesz, amely az érintett területen használva azonnal enyhíti a súlyos viszketést. A zablisztes fürdővel is hatékonyan kezelhetőek az olyan bőrproblémák, mint például a száraz, viszkető bőr. Ebből kifolyólag a zabliszt használható a neurodermatitisz kezelésére, amelyet viszkető vagy égő bőr jellemez.
5. Kivilágosítja a bőrt:
A zab tudvalevőleg kivilágosítja a bőrt, valamint szebbé teszi a bőr színét és szerkezetét, eltünteti a bőrön található piros területeket. Nagymértékben használják a szépségápoláshoz szükséges elismert márkájú bőrápoló termékekben, mint például bőrradírokban, szappanokban és testápolókban.
6. Mérges szömörce és bárányhimlő:
A zablisztet évezredek óta használják az ekcéma, mérges szömörce, rovarcsípések és bőrfertőzések kezelésére, mivel gyulladásgátló, antioxidáns hatású, és megszünteti a viszketést. A mérges szömörce, bárányhimlő vagy napégés okozta viszketés enyhítéséhez őrölje finom porrá a zabot vagy zablisztet és öntse egy muszlinba. Kösse a kád csapja köré és hagyja, hogy a víz átjárja, így vegyen egy langyos fürdőt. A megtöltött muszlinnal akár a viszkető bőrfelületet is átdörzsölheti.
7. Természetes tisztító:
A zab természetes tisztító anyagokat tartalmaz, amelyeket szaponinnak nevezünk. Ezek eltávolítják a koszt és a faggyút a pórusokból, de nem okoznak irritációt, így a pórusok összehúzódhatnak, bőr pedig puha és selymes marad. A bőrradír helyett használjon inkább zablisztet a bőrápoláshoz, mivel a segítségével hatékonyan megszabadulhat az elhalt hámsejtektől, amely felgyülemlenek a pórusokban. A zabot áztassa vízbe, így zabtejet készíthet, amely természetes bőrlemosó és –tisztító. A zabtejet öntse egy üvegbe és tárolja a hűtőben; miután arcot mosott, egy vattakoronggal vigye fel az arcára a zabtejet, így a bőre puha és sima lesz. A zabkorpás fürdővel is hatékonyan megtisztítható a bőr és a pórusok. Szórjon fél csésze zabot egy konyharuhába, majd készítse belőle kis csomagot. Ezt tegye a fürdővízbe és nyomogassa addig, míg a zabliszt tej ki nem jön belőle. Ez enyhe bőrradírként használható a testen vagy az arcon.
8. Védi a bőrt:
A zablisztben található protein segít fenntartani a bőr természetes védelmi funkcióit, és megvédi a bőrt a durva vegyszerektől, valamint az olyan bőrproblémáktól, mint az ekcéma, rosacea és kiütések. A zabban lévő zsírok kiválóan hidratálnak, és védőréteget képeznek a bőr felületén, így veszik fel a harcot az UV sugarakkal. Ezáltal a zabliszt visszaszorítja az öregedés jeleinek kialakulását is.
A zab hajra gyakorolt jótékony hatása
9. Száraz és viszkető fejbőr:
Mint már korábban említettük, a zabbal hatékonyan kezelhető a száraz bőr – és ez a hajápolásban is érvényes. Mivel természetes hidratáló, a hajon alkalmazva megszünteti a szárazságot és a viszketést, így a haj puha és fényes lesz. A zabot gyakran használják a samponok hozzávalójaként is.
10. Korpásodás:
A zabliszt más hozzávalókkal keverve a sampon használata előtt felvihető a hajra, így megszabadít a korpától.
11. Eltávolítja a felesleges zsírt és koszt:
Mivel természetes tisztító anyag, tisztítja a fejbőrt, mivel eltávolítja a felesleges faggyút, zsírt és koszt, ami összegyűlt a fejbőrön.
12. Hajhullás:
A hajhullás számos dolog okozhat, például a kopaszodás, a kíméletlen vegyszeres kezelések, a hormonok kiegyensúlyozatlansága vagy az egészségtelen életmód. A rossz táplálkozás, amely során vitamin és ásványi anyag hiány lép fel a szervezetben, a hajhullás egyik leggyakoribb oka. A zab nagy mennyiségben tartalmaz cinket, vasat, magnéziumot és káliumot, ezért serkenti a hajnövekedést. A zabból, bogyókból és sütőtökből álló ételek gazdagok A- és C-vitaminban, valamint más tápanyagokban is. A C-vitamin megakadályozza a skorbut kialakulását, amely ugyanúgy felelős lehet a hajhullásért. Másrészről az A-vitamin segít a haj megfelelő fenntartásában.
13. Kiváló a szőke hajra:
Az őrölt zab kiváló száraz sampon a szőke hajúaknak. Ehhez csak dörzsöljön egy kis őrölt zabot a fejbőrére és fésülje ki a hajából a felesleges zabot egy vaddisznó sörtés kefével.
A zab kiválasztása és tárolása
Kiválasztás:
A megfelelő kiválasztás fontos, mivel biztosítja, hogy a zabból kihozhassa a maximumot. Tanácsos a zabból kis mennyiséget vásárolni, mivel ez a gabonaféle magas olajtartalommal rendelkezik, ezért gyorsabban is megy tönkre. Manapság a zab előre csomagolva vásárolható meg. Mikor zablisztet vásárol, bizonyosodjon meg róla, hogy a hozzávalók listájában nem szerepel só, cukor, vagy más adalékanyagok. Inkább mindig vásárolja a müzlit és a zablisztet bioboltokban.
Tárolás:
A megfelelő tárolás is fontos faktor, mivel ez biztosítja, hogy a zab megőrzi a frissességét és az ízét, míg fel nem használják. A müzlit mindig tartsa légmentesen zárható dobozban, így megakadályozható, hogy a nedvesség és a kukacok bejussanak. Ezenkívül tárolja hűvös, sötét helyen, maximum három hónapig, vagy hűtőben maximum 6 hónapig. A zabkorpa magas olajtartalommal rendelkezik, ezért hűtőben kell tárolni. A zabliszt egy kissé több ideig áll el, mint a búzaliszt, mivel a zab természetes antioxidánsokat tartalmaz, amelyek késleltetik a liszt megromlását. A zablisztet tárolja hűtőben, és három hónapon belül használja fel, még a lejárati idő előtt.
Felhasználási tippek (Elkészítés/fogyasztás)
A zab elég sokféleképpen elkészíthető, valamint fogyasztható főzött vagy nyers formában. A főzetlen zabot elég nehéz megrágni, a főzés során viszont megpuhul. Ha szeretné, a nyers zabot két csésze vízbe is áztathatja két órára, így az puhább lesz. Ezt a nyers zabot turmixolja össze vízzel, majd fogyassza el. Alább más tippeket is olvashat a zab elfogyasztásával és főzésével kapcsolatban.
• Müzli: A müzlit fogyassza tejjel. Ezt könnyű elkészíteni, és rendkívül tápláló, valamint finom is.
• Ízesített müzlik: Kis csomagokban sokféle található a boltokban, de ezek a legkevésbé táplálóak, mivel cukrot és más adalékanyagokat tartalmaznak, valamint a zab feldolgozása miatt (amely alatt elveszítette eredeti tápanyagait), hozzáadott tápanyagok is találhatóak bennük.
• Zablisztből készült kenyér: A zablisztből készült kenyér rendkívül tápláló. Ezt a kenyeret akár otthon is elkészítheti.
• Zablisztes keksz: Ezek a kekszek nem csak finomak, de táplálóak is. Csokoládés töltelék pedig a gyerekek kedvence.
• Zabkorpa: Ez alapvetően őrölt zab és annak a héja. Nehezen emészthető, ezért használat előtt áztassa vízbe. Általában gyümölcslevekhez adják, mivel nagyon rostos és tápláló.
Főzés: A megfőzött zab kissé édesebb, mint ami nincs megfőzve. A különböző zabfélék különböző főzési módszert igényelnek, és más-más főzési időt. A zabhoz elég sok víz kell, és körülbelül 50 perc alatt fő meg. A legjobb elkészítési mód az, ha a zabot hideg vízhez adja, és megpárolja. Ezenkívül a zab sokféle étellel fogyasztható.
• Rágcsálnivaló: A zab gyümölcsléhez adható vagy rágcsálnivalóként is fogyasztható.
• Tápláló reggeli: Egy nagy tányér zabkása gyümölccsel és diófélékkel ízletes és tápláló reggeli.
• Leves besűrítése: A zabliszt használható a kukoricaliszt helyett a szószok és levesek sűrítéséhez. Ehhez a forrás közben lévő leveshez adjon egy kis zablisztet. A kenyérkockák is helyettesíthetők zabbal.
• Palacsinta vagy zabkása: A zablisztből palacsinta vagy zabkása is készíthető.
• Ízesítéshez: A zabot müzlire is szórhatja.
• Kenyér, tészta vagy muffin: A zablisztből készíthet kenyeret és muffint is.