Mivel a trendek állandóan változnak, sokféle táplálék kerül fel, majd le a listára ízétől és jótékony hatásaitól függően. A zab azonban egy olyan egészséges táplálék, amely nem változik együtt a trendekkel. A zab olyan teljes kiőrlésű anyag, mely tele van tápanyagokkal, és még az íze is jó. Évszázadok óta használják a finom és egészséges reggelik részeként. Emellett az egyik legkényelmesebben elkészíthető étel is, mely egyúttal az egészségre is jó hatással van. Az élelmezési szakértők szerint nincs is jobb reggeli, mint egy tál zabpehely a hideg téli reggeleken.

A zabpehely tápanyagértéke:

A zabpehely tápanyagaiban nem különbözik a normál zabtól.

A zabpehely a teljes kiőrlésű zabra utal, amelyet gőzölnek, lehéjaznak, majd egy henger segítségével nyomás által kilapítanak. Nem úgy, mint a normál zabot, a zabpelyhet körülbelül 5-6 percig tart megfelelően megfőzni. Alapvetően az extra nyomás hatással van a zab felépítésére.

Ásványi anyagok:

A zabpehely tudvalevőleg olyan ásványi anyagokat tartalmaz, mint a szelén, mangán, foszfor, rost, cink és magnézium. Továbbá tele van karotenoidokkal, flavonoidokkal és tokolokkal (E-vitamin), valamint avenantramidekkel (a polifenolok egyik fajtája).

Rost:

A zabpehely tele van egy bizonyos rosttal, amit béta-glükánnak nevezünk. Ez a speciális rost-típus segít a „rossz” koelszterinszint csökkentésében. Egy csésze száraz zab köztudottan körülbelül 8,2 gramm rostot tartalmaz, amely elég jó mennyiségnek számít. A rost ezen kívül segít abban is, hogy az emésztés egészséges maradjon.

Kalóriák:

Egy csésze szárított zab körülbelül 307 kalóriát tartalmaz zsírok nélkül, ezért jó választás azoknak, akik szabályozni szeretnék a kalóriabevitelt vagy a súlyukat.

A zabpehely egészségre gyakorolt jótékony hatása

A zabpelyhet általában zabkásaként készítik el, ami egészséges és tápláló reggelinek számít.

1. Egészséges:

A zabpehely más búzafélékhez képest nagy mennyiségben proteint tartalmaz. Ezen kívül fitovegyületek is találhatóak benne, amelyek védelmet nyújtanak a különböző krónikus betegségek ellen. A zsírsavak egészséges egyensúlya segít abban, hogy az egészség tovább megmaradjon.

Ezen kívül a zabpehely tele van ásványi anyagokkal és olyan vitaminokkal, mint például a folsav, E-vitamin és a tiamin.
A tanulmányok szerint a zabpehelyben lévő béta-glükán szabályozza a bakteriális fertőzéseket a szervezetben, valamint meggátolja azok további terjedését. Egyszerűen kifejezve, a zabpehely erősíti az immunrendszert, így hozzájárul az egészséges fenntartásához.

2. Rák-ellenes hatású:

Más zöldségekhez és gabonákhoz hasonlóan, a zab nagy mennyiségben fitovegyületeket tartalmaz. Ezek a fitovegyületek köztudottan meggátolják a rák megjelenését, különösen a mellrák esetében. A tanulmányok és kutatások alapján a rost szabályozza az ösztogén keringését a nők szervezetében, így csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát.

3. Vércukor:

A zabpehely gazdag béta-glükánban, egy olyan odható rostban, ami az emésztés alatt géllé alakul át. Ez a gél növeli a táplálék viszkozitását a gyomorban és a vékonybélben. Ezáltal lelassul az emésztési folyamat, a szénhidrátok felszívódási ideje pedig megnövekszik. A zabpehely így segíthet a vércukorszint drámai változásának elkerülésében.

4. Vérnyomás:

Ha minden nap fogyaszt zabpelyhet, szabályozhatja a vérnyomását is. Ezáltal ugyanis csökkenti a hipertóniás gyógyszerek szükségét bizonyos esetekben. A magas vérnyomás komoly egészségügyi problémát jelent, ezért a zabpehelynek mindenképp az étrend részévé kell válnia, hogy a vérnyomás állandó legyen.

5. Testsúly szabályozás:

Mint már fentebb említettük, a zabpehelyben lévő oldható rostok lelassítják az emésztést és a tápanyagok felszívódását. Ezáltal tovább tart majd a teltségérzet a gyomorban, és meggátolható a túlevés és elhízás kockázata.

6. Egészséges emésztés:

A zabpehely segíti az egészséges emésztést, mivel oldhatatlan rostokat tartalmaz. Ezek a rostok átmossák a beleket, így mozgásra bírják a táplálékot és segítik a székrekedés megszüntetését. Továbbá azok, akiknek refluxa van, nagy mértékben profitálhatnak a zabpehely fogyasztásából. A zabpehely, mivel alacsony a zsírtartalma, szabályozza az olyan refluxos tüneteket, mint a gyomorégés.

7. Bélfunkciók:

Mivel a zabpehelyben sok rost található, ezért az hozzájárul a rendszeres és egészséges bélfunkciók működéséhez. A zab nagy mennyiségben oldható, valamint nem oldódó rostokat tartalmaz. Mivel a nem oldódó rostok nem oldódnak fel a vízben, a székletet keményebbé teszi és felgyorsítja a széklet átjutását a beleken, így enyhíti a székrekedést.

8. Koleszterinszint:

Mindenféle gabona közül a zabban található a legtöbb oldható rost. A rost gél-szerű része jut át a beleken, amely megköti azokat az anyagokat, amelyek a vér koleszterinszint növekedéséért felelősek.

9. Teljesítmény:

Hasonlóan más gabonafélékhez, a zabpehely is gazdag szénhidrátokban. Ezek a szénhidrátok biztosítják a szervezet számára azt a kalóriamennyiségét, amely aztán kiegyenlíti a szervezet energiaszükségletét. Speciális tanulmányok felfedték, hogy a zabpehely jó hatással van az anyagcserére. Edzés előtt egy órával fogyasszon 45 percig zabpelyhe, így jelentősen növelheti a teljesítményét.

10. Védi a bőrt:

A zab jó hatással van a bőrre is. A kutatások szerint a zab külsődleges használata azonnal enyhíti a száraz, irritált és viszkető bőrt. Ha nyers zabpelyhet kever a forró fürdővízbe, akkor enyhítheti a bárányhimlő tüneteit a gyerekeknél, valamint mézzel és joghurttal elkeverve házilag készült arcpakolást és hámlasztó krémet is készíthet belőle. A zab keményítő tartalma nem csak táplálja a bőrt, de védőgátat is képez, mellyel a nedvesség a bőrben marad. Továbbá a durva rostos héj hatékonyan hámlaszt, így segít megszabadulni az elhalt hámsejtektől.

Drága-e a zabpehely?

A zabpehely számtalan formában elérhető a boltokban. Kapható barna-, bio-, vagy egyszerű zabpehely is. Ára nem túl drága, általában a kiválasztott fajtától függ.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!