Az áfonyában található fitonutriensnek közé tartozik az antocianin, a hidroxi-fahéjsav, a hidroxi-benzoesav és a flavon egyebek mellett.

Emellett C-, A- és E-vitaminban is gazdag, valamint riboflavinban, rostban, niacinban, magnéziumban, káliumban, mangánban, rézben, vasban és cinkben is.

Az áfonya kalóriában szegény, így a nap bármely szakában fogyasztható. Nyersen fogyasztható, vagy müzlik, zabpelyhek, gyümölcssaláták és smoothie-k összetevőjeként is.

Az apró áfonya tápértéke nagyban hozzájárul az egészséghez és fizikai jólléthez, mivel az egyik legmagasabb antioxidáns értékkel rendelkező gyümölcs.

Tehát az áfonya 10 legfontosabb jótékony hatása:

1.    Serkenti az immunrendszert

Az áfonya napi fogyasztásával távol tartható a klasszikus megfázás, a szezonális nátha és más gyakori megbetegedések. Az áfonya antioxidánsokban gazdag, amely erősíti az immunrendszert és segít a fertőzések legyőzésében a szabad gyökök lekötése révén.

Az áfonya emellett C-vitaminban is rendkívül gazdag, és antibakteriális és vírusölő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek megelőzik a megfázást, a lázat és sok más hétköznapi bakteriális és vírusos fertőzést. 
Az immunrendszer megerősítése érdekében friss áfonyát fogyasszon, ne előre csomagoltat.

2.    Rákellenes hatású

Az Amerikai Rákkutatási Intézet eredményei szerint az áfonyával megelőzhetőek bizonyos fajta rákbetegségek, mint például a szájrák, a petefészekrák, a májrák, a vastagbélrák, a prosztatarák, a tüdő- és gyomorrák és a mellrák is.

Az áfonyában található nagy mennyiségű C-vitamin, réz és fenolos összetevők antioxidánsokban gazdaggá teszik ezt a gyümölcsöt, amely segíti a rákos sejtek terjedésének meggátlását.

Emellett az áfonya ásványi anyagokban és fitokemikáliákban gazdag, amelyek gátolják bizonyos fajta rákos sejtek növekedését és elterjedését.

A fagyasztott és a friss áfonya nem különbözik antioxidáns értékben, így mindkettő fogyasztható a rákbetegség esetén.

3.    Csökkenti a hasi zsírfelhalmozódást és elhízást

A Michigan Egyetem Kardiovaszkuláris Központjának 2009-es tanulmánya kimutatta, hogy az áfonya segít megszabadulni a „pocaktól”. Az áfonya polifenoljai lebontják a felhalmozódott hasi hájat és csökkentik az anyagcserezavar kockázatát.

Emellett az áfonya rostban gazdag, teltség érzetet biztosít, ezáltal könnyebb kibírni a két étkezés közti időt. Magánban is gazdag az áfonya, amely segíti a fehérjék, a szénhidrátok és a zsírok anyagcseréjét.

Sőt, mivel zsírban és kalóriában rendkívül szegény az áfonya bármely fogyókúrás diéta kiegészítője lehet. Élvezze minden nap az áfonyát és fogyjon egészségesen.

4.    Serkenti az agyműködést

Az Agykutatás című tudományos folyóiratban 2014-ben publikált tanulmány kimutatta, hogy az áfonya fogyasztás segít megőrizni az agy teljesítményét és csökkenti a Parkinson-kór kockázatát.

A fitokemikáliák két specifikus csoportja, az antocianinok és a proantocianidok felelősek az áfonya idegvédő tulajdonságaiért.

Az áfonya emellett az agyműködést serkentő tápanyagokat is tartalmaz, mint az A-, C-, E-vitamin és a B-vitamin komplex, illetve a szelén, a cink, a kálium, a réz egyebek mellett. Annak érdekében, hogy fejlesszen bizonyos agyi funkciókat, mint a tanulási kapacitás, a memória és a motoros készségek, egyen naponta fél csésze áfonyát.

5.    Segíti a szív egészséges működését

Az Amerikai Szívtudományi Egyesület Keringés című folyóiratában 2013-ban megjelent kutatás szerint a heti minimum háromszori áfonya és eper fogyasztás jelentősen lecsökkentheti a nők körében a szívroham kockázatát. Egyszerre körülbelül fél csésze gyümölcs fogyasztása ajánlott.

Az áfonya összetevői kitágítják az artériákat, amely az ereken belüli plakkok felhalmozódása ellen hat. Ezek a plakkok a szívroham fő okai közé tartoznak. Emellett az áfonya összetevői erősítik a szívizmot is. Az áfonya C-vitaminban, kalciumban, magnéziumban, káliumban és rostban gazdag, ezek mind segítik a szív egészséges működését.

Egyszerűen csak adjon áfonyát reggeli joghurtjához vagy smoothie-jához ezáltal is csökkentve a szívroham kockázatát.

6.    Segíti az egészséges látás megőrzését

Hosszú évekig élvezheti az egészséges látás előnyeit, ha áfonyát ad étrendjéhez. Az áfonyában található számos vitamin, ásványi anyag és antioxidáns, mint a lutein segít megőrizni szeme egészségét.

Egy 2012-ben a Laboratóriumi Kutatás című lapban közölt tanulmány kimutatta, hogy az áfonyában található antocianozid csökkenti a látásvesztést és egészségesen tartja a retinát. Az áfonya számos az időskorral kapcsolatos látási problémát megelőzhet, mint a szürkehályog, a rövidlátás, a makula elváltozás és a diabéteszes retinopátia. Fogyasszon tehát napi egy csésze áfonyát, hogy megőrizze látása épségét.

7.    Szinten tartja a vércukorszintet

Az Alkalmazott Orvoslás, Táplálkozás és Anyagcsere című folyóiratban 2013-ban megjelent cikk szerint napi két csésze erdei áfonya fogyasztása megelőzheti a magas vércukorszintet a II-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél.

Az áfonya tele van antioxidánsokkal, vitaminokkal és rosttal, amelyek segítik kontrollálni a vércukorszintet és egyéb a cukorbetegséghez kapcsolódó tüneteket. Az áfonya glikémiás indexe alacsony, fogyasztásával hosszú időn át fenntartható az optimális energiaszint és teltségérzet.

Az áfonya jó helyettesítő lehet, ha édességet enni támad kedve. Frissen vagy szárított formában is fogyaszthatja, illetve alacsony cukortartalmú torták és édességek készítésénél is jól jöhet.

8.    Megelőzi a húgyúti fertőzést (ÚTI)

Egy 2004-es Rutgers Egyetemen végzett tanulmány kimutatta, hogy az áfonya megelőzheti a húgyúti fertőzéseket. Az áfonya baktérium gátló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek meggátolják a baktériumok húgyhólyaghoz tapadását, ezáltal megelőzve a húgyúti fertőzést.

Az áfonya serkenti az immunrendszer működését antioxidánsainak köszönhetően. Egy erős, jól működő immunrendszer pedig támogatja a húgyhólyag megfelelő működését.

Fogyasszon áfonyalevet naponta egyszer-kétszer, megelőzés céljából.

9.    Lelassítja az öregedési folyamatot

Az antioxidánsok lelassítják az öregedési folyamatot a szabad gyökök semlegesítésével. Az áfonya az antioxidánsban leggazdagabb étel a világon. Fogyassza tehát ezt naponta, egészben vagy áfonyalé formájában.

Az áfonya gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek csökkentik a szervezet sejtjeinek öregedését, ezáltal a bőr is megőrzi fiatalos, kinézetét. Megelőzheti a korai öregedés egyes jeleit, mint a ráncosodás, a lógó bőr és a fáradt arc.

10.    Segíti az emésztést

Az áfonya magas rosttartalmú gyümölcs, így jót tesz az emésztésnek. A rost kulcsfontosságú szerepet játszik a salakanyagok ürítésében, a bélmozgás szabályozásában és a természetes méregtelenítő folyamatokban.
Ezáltal megelőzhető a szorulás, a puffadás és a bélgáz. Emellett segíthet a végbél fertőzéses és gyulladásos betegségeinek kezelésében is.

Az áfonyában található tápanyagok javítják az emésztést. Az áfonya rosttartalma a kifacsarás során elvész, így az emésztés segítésének érdekében a gyümölcsöt és ne csak annak levét fogyassza. Ahhoz, hogy az áfonya összes előnyét évezhesse, ügyeljen a megfelelően érett és egységes színű áfonya kiválasztására, amelynek fehérek a virágai. Kerülje a tompa színű, puha vagy vizes anyagú áfonyát.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!