Tudományosan bizonyított, hogy az alma tele van ásványi anyagokkal és vitaminokkal.

Az almában található tápanyagok és ásványi anyagok:

Mivel az alma számtalan vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ezért hozzájárul az egészséges és védett szervezethez. Az alma sok olyan antioxidánst tartalmaz, mint a flavonoidok. A polifenolok és a C-vitamin megvédi a szervezetet a káros baktériumokkal és vírusokkal szemben, továbbá, az almában lévő béta-karotinnak rák- és koleszterolellenes hatásai vannak. Az alma olyan kitűnő complex B-vitaminok forrása, mint a thiamin, riboflavin és piridoxin.

Egy közepes méretű almában körülbelül 4 grammnyi rost található. Innen jön a mondás is: „Naponta egy alma a doktort távol tartja!”

Az alma hajra gyakorolt jótékony hatása

1. Rákellenes:

Az almának olyan erős rákellenes tulajdonságai vannak, amelyek megvédik a szervezetet a káros rákos sejtektől – ez az alma legfontosabb tulajdonsága. A tudósok egyetértenek abban, hogy a flavonban gazdag alma fogyasztása akár 23%-kal is csökkentheti a hasnyálmirigy-rák kialakulásának kockázatát. Az almahéj olyan vegyületeket is tartalmaz, mint a triterpenoid, amely lassítja a rákos sejtek növekedését. Továbbá, a végbélrák kezelhető nagy mennyiségű rostbevitellel. Ezért következő alkalommal, amikor az alma héját a kukába dobná, jusson eszébe, mennyi tápanyagot tartalmaz!

2. Koleszterol-ellenes:

Az almában magas a rosttartalom. Amikor almát eszünk, az oldható rostok megmérkőznek a zsírokkal a belekben. Ez úgy végződik, hogy csökken az LDL („rossz koleszterin”) felszívódása, viszont növekedik a HDL („jó koleszterin”) felszívódása a szervezetbe. 

3. Serkenti az immunrendszert:

Az alma quercetint tartalmaz, egy antioxidánst, amely különösen a piros, ízletes almákban található meg. Ez az antioxidáns arra serkenti az immunrendszert, hogy felépítse a szervezet természetes védőmechanizmusát. Az almában C-vitamin is van, amely gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, valamint a rostok is erősítik az immunrendszert. Ezek miatt az almát az egyik legjobb immunrendszer serkentőnek tartják.

4. Megelőzi az Alzheimert:

Egy egereken végzett kísérlet bebizonyította, hogy az alma napi étrendben való rendszeres fogyasztásával több neurotranszmitter acetilkolin keletkezik. Az Alzheimer során az agy idegsejtjei károsodnak, a flavinoidokat tartalmazó almalé azonban helyreállítja a károsodott sejteket. Ezáltal az almalé fogyasztásával csökkenthető az Alzheimer kialakulásának kockázata, és az agy romlása.

5. Megakadályozza az asztmát:

A fitovegyületek és a polifenolok azok a kémiai anyagok, amelyektől az alma egészségesnek nevezhető. Hozzájárulnak az asztma, a légzési problémák kezeléséhez és fejlesztik a tüdő általános kapacitását és működését.
A tanulmányok szerint azok a gyerekek, akik rendszeresen fogyasztanak almalevet, kisebb eséllyel lesznek asztmások, kevesebbet fulladnak és köhögnek azokhoz képest, akik csak ritkán fogyasztanak almalevet. Ezzel ellentétben azonban, a teljes alma fogyasztása nincs semmilyen hatással a fulladó és asztmás gyerekekre.

6. Cukorbetegség:

Az alma másik fontos pozitív hatása, hogy segít a cukorbetegséget okozó szabadgyökök elleni harcban. Az alma sok oldható rostot tartalmaz, amelyek azért fontosak, mert kiegyenlítik a vércukor ingadozásait. Egy ilyen oldható rost, a pektin, kordában tartja a szervezet vércukor szintjét, mivel a cukrot kisebb arányban juttatja a vérbe. Azoknál a nőknél, akik naponta legalább egy almát elfogyasztanak, 28%-kal kisebb eséllyel alakul ki 2-es típusú cukorbetegség, mint azoknál, akik nem fogyasztanak almát.

7. Megelőzi a epekövek kialakulását:

Az epekő akkor alakul ki, amikor túl sok koleszterin gyülemlik fel az epében, ami aztán meg is szilárdul. Ez különösen a túlsúlyos embereknél gyakori. Az epekövek kialakulásának megakadályozása érdekében az orvosok gyakran ajánlják a magas rosttartalmú diétát, mivel az hozzájárul a súly és a koleszterinszint kontrollálásához. A rostok ugyanis csökkentik az LDL felszívódását.

8. Kezelhető vele az irritábilis bél szindróma:

Az irritábilis bél szindrómát a székrekedés, a hasmenés, a felfúvódás és az alhasi görcsök jellemzik. A tünetek kezeléséhez az orvosok gyakran azt ajánlják, hogy a páciens tartózkodjon a tejtermékektől és a zsíros ételektől, mialatt sok rostot visz be a szervezetébe – az alma pedig gazdag rostokban.

9. Méregteleníti a májat:

Folyamatosan sok méreganyag kerül a szervezetünkbe, akár étel vagy ital formájában. A máj a felelős azért, hogy ezek a méreganyagok kikerüljenek a szervezetünkből. A máj méregtelenítését azzal segíthetjük, ha olyan gyümölcsöket fogyasztunk, mint például az alma, amely gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban.

10. Megakadályozza a szürkehályog kialakulását:

A múltban végzett tanulmányok megosztottak voltak ezzel kapcsolatban, de a modern, hosszú-távú tanulmányok szerint azoknál, akik étrendje gazdag antioxidánst tartalmazó gyümölcsökben (mint amilyen az alma is), 10-15%-kal kisebb eséllyel alakul ki szürkehályog.

11. Megelőzi a Parkinson-kór kialakulását:

A Parkinson-kór olyan betegség, mely során az agy dopamint termelő idegsejtjei fokozatosan elpusztulnak. Az almában található antioxidánsok azonban megakadályozzák ezt a folyamatot.

12. Megelőzi az aranyér kialakulását:

Aranyér akkor alakul ki, ha a medence és a végbél területét ért túlzott nyomás hatására a végbélcsatornában található erek megduzzadnak. Ez nem életveszélyes, de fájdalmassá teszi a napi tevékenységeket. Az almában található rostok azonban csökkentik a feszülést, így csökkentik a fájdalmat is.

13. Fogyás:

A gyümölcsben lévő rostok kevesebb kalóriával töltik meg a gyomrot, így csökkentik a bevitt kalória mennyiségét, viszont teltségérzetet biztosítanak. Ez hozzájárul a szervezetben felgyúlt zsír felhasználásához és így segít a fogyásban is.

14. Növeli az állóképességet:

Az antioxidáns quercetin könnyebben eljuttatja az oxigént a tüdőbe, így az állóképesség rövid idő alatt javul és több időt tölthet testedzéssel.

15. Fehérebb fogak:

A gyümölcs harapása és rágása közben növekszik a szájban a nyáltermelés, ami késlelteti a fogszuvasodást. 

Az alma bőrre gyakorolt jótékony hatása

16. Ragyogóvá teszi és világosítja az arcbőrt:

Az alma világosítja, ragyogóvá és puhává teszi a bőrt, mivel magas a kollagén tartalma, ami azért felel, hogy a bőr hibátlan és fiatalos kinézetű maradjon.

17. Hidratálja a bőrt:

Az alma nem csak hidratálja, de tisztítja is a bőrt. Vágjon egy szelet almát, és a levét vigye fel az arcára. Ez kiegyenlíti a bőr faggyútermelését és egyben kiváló hidratáló pakolás is. Az alma ezenkívül hámlasztóként is használható.

18. Öregedásgátló:

Az almából kitűnő öregedésgátló pakolás készíthető, ami javít a fakó és ráncos bőrön, valamint hidratálja is. Az alma rendszeres fogyasztása csökkenti a ráncokat. Dörzsöljön egy lereszelt almát az arcára, majd hagyja fent 10-20 percig. Így nem csak a ráncokat tüntetheti el, de a bőre gyógyul és tisztul is.

19. UV védelem:

Az alma UVB-védő részecskéket tartalmaz, amelyek extra védelmet biztosítanak a nap sugarai ellen. A gyümölccsel kiválóan kezelhetőek a napégések és megakadályozza a bőr hámlását. Csak keverjen össze egy teáskanál glicerint egy lereszelt almával. Vigye fel a bőrére a keveréket és hagyja fent 15 percig, majd hideg vízzel mossa le.

20. Pattanások és szépséghibák kezelése:

Ha meg szeretne szabadulni a pattanásoktól és szépséghibáktól, egynegyed pépes almát keverjen össze tejszínnel és vigye fel az arcára. Az alma enyhülést ad a pattanásos és napégette bőrnek, a hűsítő tulajdonságainak köszönhetően. Csak tegyen egy almaszeletet a hűtőbe körülbelül egy órára, majd vigye fel a napégette vagy pattanásos bőrre.

21. Kiváló bőrfeszesítő:

Az alma kitűnően feszesíti a bőrt és élénkíti a vérkeringést a bőr felszínén. A nyers alma húsa és az almabor ecet a leghatásosabb ebben a tekintetben. Az almabor ecet megtisztítja a pórusokat a kórokozóktól és a faggyútól, amelyek a pattanások kialakulásáért felelősek. Kiegyenlíti a bőr pH szintjét, így a bőr nem termel túl sok faggyút. Mártson egy vattakorongot almabor ecetbe és törölje át vele az arcát, így ugyanazt a hatást érheti el, mint bármilyen más bőrfeszesítővel, de még a pattanásait is kezelheti ezzel a módszerrel.

22. Puffadt szemek:

Ha almaszeleteket helyez a szeme alá, azzal eltüntetheti a szem alatti fekete karikákat vagy megszüntetheti a puffadt szemeket. Ha szeretné, összekeverhet 2 evőkanál almabort lereszelt krumplival. A keveréket vigye fel a puffadt szemekre és egy meleg kendővel takarja le. Hagyja fent 10-20 percig, majd meleg vízzel öblítse le.

23. Megakadályozza a bőrrák kialakulását:

Az alma egy kevés A-vitamint tartalmaz, olyan vegyületeket, amelyek retinoidként ismertek. Az A-vitamin fontos szerepet játszik a bőr fejlődésében, ezért jól funkcionáló bőrszövetet hoz létre. Az A-vitamin azonban a bőrrák kialakulásának kockázatát is csökkenti. Egy nagyobb alma körülbelül annyi A-vitamint tartalmaz, ami a napi kívánt A-vitamin bevitel 4-5%-val egyenlő.

24. A C-vitamin pozitív hatásai:

Az alma fogyasztásával C-vitamin, vagyis aszkorbinsav kerül a szervezetbe. Ez a vitamin a kollagén létrejöttében vesz részt, ami egy olyan protein, melyből bőségesen van a bőrben. Mivel nagyon fontos a bőr felépítésében, a kollagén segít a bőr vízállóságának fenntartásában. C-vitamin hiánykor kevesebb kollagén termelődik, olyankor pedig megnyílhatnak a frissebb sebek és kisebesedhet a bőr. Egy nagyobb alma 10,3 milligramm C-vitamint tartalmaz, ami a napi kívánt C-vitamin bevitel 11-14%-val egyenlő.

Az alma hajra gyakorolt jótékony hatása

Az alma rendszeres fogyasztása nem csak a bőrre, de a hajra is jó hatással van. Az almában bőséggel találhatóak olyan vitaminok, amelyek serkentik a hajnövekedést és más jótékony hatással vannak a hajra.

25. Serkenti a hajnövekedést:

Az alma azok közé a gyümölcsök közé tartozik, amely tudvalevőleg serkentik a hajnövekedést. Ezt egy olyan tápanyag okozza, amelyet biotinnak nevezünk, és ami a haj és a körmök számára egy természetes növekedést serkentő szteroid. Azoknak, akik hajhullással küzdenek, gyakran ajánlják a szteroidok fogyasztását. A kutatások szerint a biotin serkenti a hajnövekedést, valamint erősebbé és dúsabbá teszi a hajat.

26. A haj egészségesebb és hosszabb lesz tőle:

Mindenki szeretne hosszú és gyönyörű hajat, az almával pedig mindez el is érhető. Az alma procinidin B-2 vegyületet tartalmaz, ami serkenti a hajnövekedést és dúsabbá teszi a hajat. Ezenkívül megakadályozza a hajszálak elvékonyodását és a kopaszodást.

27. Megelőzhető vele a hajhullás:

Az almával megelőzhető a hajhullás, mivel oldható rostokat, az almahéj pedig fenolos vegyületeket, antioxidánsokat és vitaminokat tartalmaz. Az alma rendszeres fogyasztásával megelőzhető a hajhullás. Az antioxidánsok serkentik a fejbőr vérkeringését, így serkentik a hajnövekedést.

28. Kezelhető vele a korpa:

Az almalé fejbőrön való alkalmazásával visszaállítható a fejbőr természetes egyensúlya, így megakadályozható az olyan problémák kialakulása, mint a korpásodás. Egyszerűen csak annyit kell tennie, hogy a sampon használata után átöblíti a haját almalével. Ezzel a módszerrel megszabadulhat a korpától, a haja pedig fényes lesz.

Az alma kiválasztása és tárolása

Egész évben sokféle alma található a boltok polcain. A legfrissebb almákat azonban szeptembertől novemberig lehet beszerezni. Amikor almát vásárol, koncentráljon a gyümölcs színére. Válassza azokat az almákat, amelyek minél vibrálóbb színűek és kevésbé barnulnak az alma teteje felé. Az alma mérete is a gyümölcs érettségére utal: a nagyobb almák általában érettebbek. A gyümölcsnek friss illata kell, hogy legyen és enyhén legyen kemény. A héja legyen sima bármilyen zúzódás vagy ütődés nélkül. Néhány almán száraz, barnás színű foltok találhatóak, amely nem befolyásolja az alma minőségét és ízét semmilyen módon. Különböző fajtájú almák kaphatóak a boltok polcain, valamelyik édesebb, valamelyik pedig fanyarabb ízű. Ez alapján kiválaszthatja magának az almát, attól függően, nyersen vagy főzve szeretné elfogyasztani. 

Fontos megjegyezni, hogy az egész alma fogyasztása jobb választás, mint az almalé, mivel az egész alma gazdag rostokban, amelyek az almalé készítése során elvesznek és csökken a polifenolos fitovegyület-tartalma is.

Tárolás: A megfelelően tárolt almát akár 3-4 hónapig is el lehet tenni, ami elég hosszú időtartam. Mielőtt eltenné az almákat, vizsgálja át őket, hogy van-e rajtuk zúzódás és vágás. Az almákat méret (kicsi, közepes, nagy) szerint válogassa szét. Mivel a nagyobb almákat lehet a legkevesebb ideig tárolni, ezért azokat kell legelőször elfogyasztani.

A friss almákat szobahőmérsékleten kell tartani egy pár napig, és csak utána lehet őket a hűtőbe tenni. Az alma hidegen 1-4 Celsius-fokon áll el a legjobban, mivel így minimalizálható a tápanyagveszteség és megőrizhető a gyümölcs nedvességtartalma. Ez az ideális tárolási hőmérséklet; 1 fok alatt ugyanis az alma könnyen károsodhat, 4 fok felett azonban gyorsan érni kezd. A tárolás ideje alatt csökken az alma flavonoid és nem-flavonoid tartalma, viszont a polifenolokból és a tápanyagokból nagy mennyiség megmarad.

A hibás gyümölcsöt el kell távolítani a többi közül, mivel etilén gáz szabadul fel belőle, amitől a többi alma rothadásnak indulhat. A bedobozolt almákat hűvös, sötét helyen kell tartani, lehetőleg pincében, ahol nincs 0 Celcius-fok alatti hőmérséklet, mivel az károsítaná az almák sejtjeit, és azok rothadásnak indulnának. Másrészről azonban tartsa távol az almákat a krumplitól, mivel a később felszabaduló gázok gyorsabban rothadásnak indítják az almát.

A felszeletelt alma gyorsan barnulni kezd szabad levegőn. Hogy az alma ne színeződjön el, áztassa olyan aszkorbinsavat tartalmazó gyümölcsbe, mint ananász- vagy citromlé. Az almát használat és fogyasztás előtt folyó vízzel meg kell mosni, és megtisztítani a héját a portól, rovarirtótól és az egyéb szennyeződésektől. Másrészt az almát rendszeresen ellenőrizni kell, a rothadó gyümölcsöt pedig azonnal el kell távolítani a többitől.

Felhasználási tippek (Főzés/fogyasztás)

Az alma sokoldalúan felhasználható gyümölcs: fogyasztható magában vagy más hozzávalókkal. Az alma héja sok tápanyagot tartalmaz, ezért az almát a héjával együtt kéne fogyasztani. Még ha recept hozzávalójaként is használja fel az almát, a héját nyugodtan hagyja rajta, mivel így az alma teljes tápanyagtartalma megmarad.

Használat előtt óvatosan dörzsölje át az alma héját, hogy így eltávolítsa a héjon található vékony viaszréteget. Az alma főzése vagy az almalé kinyerése gyakran a polifenolok  és más tápanyagok veszteségével jár. Ezért az almát nyersen a legjobb fogyasztani.

1. Az alma magában, a héjával együtt megehető – nem csak édes, de tápláló is. Megfigyelhető, hogy az alma a közepe felé még édesebb. Ha nem szeretné harapni, fel is szeletelheti.
2. A felkockázott alma gyümölcs- és zöldséges salátákhoz is adható. A cékla és az alma jól kombinálható salátákban, megkoronázva dióval és cikóriával, majd meglocsolva egy kis ecettel.
3. A felszeletelt alma akár vöröskáposztával is megpárolható. A sertéskaraj pedig párolható almaborral, majd tálalható puha vöröshagymával és édes almával.
4. Az almalé frissítő ital és akár otthon is elkészíthető, csak egy erős turmixgépben turmixoljon össze almát. 
5. Ha almaszószt szeretne készíteni, egyszerűen keverjen össze meghámozott, felszeletelt almát, vizet és cukrot egy mikrózható edényben. Takarja le és mikrózza 6-8 percig. A keveréket ezután turmixolja össze és készítsen belőle szószt.
6. Az almából egészséges desszertek is készíthetők, amit az édesszájúak is szeretni fognak. Például süsse meg az almát és szedret, majd tálalja megcukrozva.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!